محیط آزمون تسهیل کننده مقررات حوزه های جدید فناوری تصویب شد

به گزارش اخبار نجوم، دبیر شورای عالی فضای مجازی از تصویب محیط آزمون (سندباکس) به منظور تسهیل مقررات حوزه های جدید فناوری در کشور اطلاع داد.

محیط آزمون تسهیل کننده مقررات حوزه های جدید فناوری تصویب شد

سید ابوالحسن فیروزآبادی - دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور با اشاره به مصوبه جلسه 88 کمیسیون عالی تنظیم مقررات در مورد مدیریت محیط آزمون (سندباکس)، گفت: مقرره گذاری محیط آزمون نوعی تنظیم­ گری است که برای ایده­ های جدید بخصوص در حوزه فناوری های مالی (فین­ تک ­ها) که پیامدها و ابعاد اجرای آن­ها برای حاکمیت شناخته شده نیست، مورد استفاده قرار می­ گیرد که مرکز ملی فضای مجازی کشور با توجه به درخواست های متعدد در سال های اخیر در کشور برای موضوعات جدید به خصوص حوزه فناوری مالی این موضوع را در دستور کار قرار داد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور اضافه کرد: در حال حاضر تقاضاهای زیادی در کشور برای موضوعاتی مانند رمزارزها و خدمات مبتنی بر زنجیره بلوکی مطرح شده است که امیدواریم از این ظرفیت برای پاسخگویی به متقاضیان استفاده گردد و از بلاتکلیفی خارج شوند.

وی در تشریح این مصوبه گفت: موضوع و ایده ه­ای که توسط یک شرکت به عنوان یک ایده نو مطرح شده و عموماً به حوزه ­های فناورانه جدید و نو پدید مانند اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی، خدمات مبتنی بر زنجیره­ های بلوکی و رمزارزها مربوط می ­گردد، یک تنظیم ­گر حاکمیتی و بخشی مانند بیمه، بورس، حوزه بانکی و یا حتی حوزه ­هایی مانند سلامت و محتوا یک محیط آزمونی که مشتمل بر رویه ­ها، قواعد و ساختار نظارت است را ایجاد می­ کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور تاکید نمود: در آن محیط با تسهیل مقررات و کاهش شرایط سخت­گیرانه و برای مدت معین و با تعداد کاربری محدود و نیز قلمرو اجرای حفاظت شده، ایده را به مرحله اجرا می ­گذارند و نتایج و پیامد ها را آنالیز می­ نمایند و پس از طی کردن دوره آزمایشی نسبت به توقف و یا گسترش کار به قلمرو بزرگتر و کل جامعه اعلان نظر نموده و فضا را برای ورود این نوع ایده برای عموم متقاضیان فراهم می نمایند.

وی با اشاره به شکل گیری دبیرخانه این موضوع در وزارت امور مالی و دارایی، توضیح داد: حکمرانی این مجموعه به صورت چند ذی نفعی است به این معنی که همه بخش­ های کشور چه دولتی و چه خصوصی در آن حضور دارند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور با بیان این که مرکز ملی فضای مجازی نیز نظارت کلان بر فرایند خواهد داشت، اضافه کرد: این تجربه می­ تواند به تدریج بالغ گردد و ما سالانه با آنالیز فعالیت­ های مبتنی بر این دستورالعمل با اخذ نظرات نخبگان و نیز مشکلاتی که احتمال دارد بوجود آید، مدیریت این محیط­ ها را بهبود خواهیم داد.

وی گفت: این دستورالعمل با کوشش جمعی تمامی ذی نفعان، نخبگان و بخش­های خصوصی و دستگاه ­های دولتی که با مسئله اعطای مجوز به موضوعات جدید و ناشناخته روبرو هستند، نوشته شده و اولین تجربه روبروه کشور با این نوع تنظیم­ گری است که البته کشورهای زیادی به این روش روی آوردند و در منطقه، کشور ما جزو پیشروان اقدام در این خصوص است.

این دستورالعمل مورد تایید ریاست جمهوری قرار گرفته و متن آن در سایت مرکز ملی فضای مجازی قابل دسترسی است. کارگروه مذکور در دستورالعمل شکل گرفته و درگاه الکترونیکی برای ارتباط با جامعه و متقاضیان برای دریافت ایده ­ها و پیشنهادات توسط وزارت امور مالی و دارایی ایجاد خواهد شد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 451

به "محیط آزمون تسهیل کننده مقررات حوزه های جدید فناوری تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محیط آزمون تسهیل کننده مقررات حوزه های جدید فناوری تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید