نسل پنجم تلفن همراه رشد اقتصاد دیجیتال را رقم می زند

به گزارش اخبار نجوم، رئیس جمهوری اول مرداد ماه در جلسه هیأت دولت از راه اندازی نسل پنجم تلفن همراه در تهران اطلاع داد و گفت این نسل بتدریج گسترش می یابد و نسل پنج، فقط یک ابزار ارتباطی نیست و در کنار هوش مصنوعی سکوی پرش اقتصاد دیجیتال ایران است.

نسل پنجم تلفن همراه رشد اقتصاد دیجیتال را رقم می زند

اما نسل پنجم ارتباطی چقدر می تواند در پیشبرد اقتصاد دیجیتال مؤثر واقع گردد؟ با راه اندازی 5G چه تحولی را در کشور شاهد خواهیم بود؟ به جز بحث زیرساختی چه بسترهای دیگری باید در کشور مهیا گردد تا بتوان در اقتصاد دیجیتال پیروز عمل کرد؟ کارشناسان حوزه فاوا به سؤالات روزنامه ایران پاسخ می دهند.

5G عامل شکل گیری کسب و کارهای جدید

با راه اندازی 5G نه تنها پهنای باند و به دنبال آن آمار کاربران تلفن همراه افزایش می یابد، بلکه منجر به رشد مالی در کشور می گردد بنابراین هرچه پهنای باند افزایش یابد، رشد مالی بخصوص در کشورهای در حال توسعه مانند ایران بیشتر خواهد شد. محمدرضا قدوسی مشاور کسب و کارهای اینترنتی و نوپا با بیان مطلب فوق به ایران گفت: طبق گزارشی که بانک جهانی در سال 2016 منتشر کرد، پهنای باند تأثیر مستقیمی بر رشد مالی کشورهای جهان دارد. یعنی رابطه بین پهنای باند و رشد مالی کشورها کاملاً تعیین است و این رابطه در کشورهای در حال توسعه نیز بیشتر می گردد.

این مشاور کسب و کارهای نوپا در ادامه به گزارش سال گذشته کالج سلطنتی لندن اشاره نمود و گفت: طبق این گزارش از هر 10 درصد افزایش پهنای باند تلفن همراه که 5G هم در این حوزه قرار می گیرد، منجر به رشد مالی 8 دهم درصدی می گردد و تقریباً یک درصد رشد مالی فراوری ناخالص ملی کشورها را نیز افزایش می دهد. این موضوع در کشورهای در حال توسعه نیز بیشتر خواهد بود و می توان 1.2 درصد رشد را برای این کشورها تخمین زد. حال که ما در کشور در حال تبدیل 4G به 5G هستیم با افزایش چند 10 برابری سرعت پهنای باند روبه رو خواهیم شد و این می تواند یکی از ارکان رشد مالی در سال 1400 باشد.

وی درباره اینکه 5G در حوزه کسب و کار دیجیتالی چقدر تحول ایجاد خواهد نمود نیز گفت: در اجلاس داووس 2020 که چند ماه پیش از کرونا برگزار گردید، ادعایی مطرح شد مبنی بر اینکه پایه و اساس انقلاب صنعتی چهارم 5G است و این ادعای درستی است. اگر ما انقلاب صنعتی سوم را مبتنی بر داده ها و بر مبنای اینترنت خانگی، 3G و 4G بدانیم؛ 5G قرار است زیربنای تحول مالی انقلاب صنعتی چهارم را برپا کند.

وی اضافه کرد: به عبارتی وقتی 4G از سال 93 و 94 وارد کشور شد و در تلفن همراه مردم جای گرفت، ما شاهد کسب و کارهای اینترنتی مانند تاکسی های آنلاین، شبکه های اجتماعی، سامانه های آنلاین فیلم، خریدهای اینترنتی و... بودیم. مهمتر از همه پرداخت های اینترنتی کشور شکل گرفت و حتی موجب دگردیسی و تحول دیجیتال در بانک های کشور شد، به طوری که بانک ها به جای افزایش شعب خود، در زمینه بانکداری الکترونیک با هم رقابت می نمایند. این کارشناس اعتقاد دارد، طبق گزارش گارتنر 5G روی حوزه های خرده فروشی، سلامتی، پزشکی از راه دور و خودروهای خودران بسیار مؤثر خواهد بود و نه تنها در کسب سود، بلکه در مدل های کسب و کاری جدید تحول ایجاد خواهد نمود و کسب و کارهای قبلی به شکل های دیگری فعالیت خواهند کرد و تفاوت جدی با بخش سنتی مشاهده خواهد شد.

قدوسی در ادامه گفت: از سوی دیگر 5G قرار است به سمت دیگری حرکت کند و ضمن ایجاد تسهیل در کسب و کارهایی که بر بستر 4G ایجاد شده، یاری کند تا ما هیچ وقت احساس عدم اتصال نکنیم. به عبارتی از این به بعد باید Conectivity یا اتصال را در تمام عرصه های زندگی خود و تمام دستگاه هایی که داریم ، احساس کنیم و همه دیتاها را یکجا و یکپارچه داشته باشیم.

این کارشناس کسب و کارهای نوپا از اینکه ایران جزو اولین کشورهایی است که در حال راه اندازی 5G است، ابراز خرسندی کرد و گفت: راه اندازی این فناوری بین کشورها رقابت ایجاد می نماید بنابراین اگر این فناوری را به خوبی پیاده سازی کنیم، می توانیم با کشورهای درجه اول در یک سطح در حال رقابت باشیم و این رقابت می تواند در حوزه فناوری خوب باشد. وی با اشاره به اینکه پیش بینی می گردد تا 10 سال آینده دوسوم مردم جهان از 5G استفاده نمایند، اضافه کرد: پس عاقلانه است که این فناوری را به صورت زودهنگام راه اندازی و استفاده کنیم تا بتوانیم جزو کشورهای پیشگام در این حوزه باشیم.

قدوسی گفت: این فناوری در 5 تا 10 سال آینده منجر به کاهش مصرف و همچنین کاهش میزان جابه جایی افراد به میزان 15 درصد نیز خواهد شد و به دلیل الکترونیکی شدن کسب و کارها، صنایع و به طور کلی حکومت می تواند مسائل و مخاطرات جوامع را کاهش دهد. این کارشناس معتقد است بعد از برداشتن گام اول که همانا راه اندازی پایلوت آن همزمان با کشورهای توسعه یافته است، بهتر است راه ورود ابزارهای آن برای استفاده همگانی مردم که همانا واردات تلفن همراه 5G است را در کشور فراهم کنیم چون، وقتی کسب و کارهای این فناوری شکل می گیرد که مردم به صورت همگانی از تلفن همراه 5G استفاده نمایند تا راه اندازی کسب و کارها بر این بستر مقرون به صرفه و مالی باشد.

ورود 5G به حوزه اقتصاد

نازنین موسوی مدیر بخش 5G گروه طیف (کانون تفکر مخابرات ایران) نیز اعتقاد دارد که 5G در ادامه نسل های قبلی یعنی 3G و 4G است و قرار است نه تنها سرویس باکیفیت و با سرعت بالا و با حداقل تأخیر ارائه دهد، بلکه تفاوت عمده آن با نسل های قبلی این است که وارد حوزه تجارت، اقتصاد، صنایع و کسب و کارها می گردد و به اقتصاد دیجیتالی سرعت می بخشد.

موسوی به ایران گفت: مشتریان نسل های قبلی بیشتر (B2C (Business to Consumer یعنی مصرف نماینده و فراورینماینده بود ولی 5G قرار است بحث جدیدی باز نموده و به حوزه های

(B2B (Business to Business فراوری نماینده با فراوری نماینده و

(B2G (Business to Government یعنی فراوری نماینده با دولت نیز خدمات ارائه دهد.

وی با اشاره به اینکه این روزها از انقلاب صنعتی چهارم زیاد نام برده می گردد، اضافه کرد: انقلاب صنعتی چهارم یعنی هوشمندسازی و استفاده از ساز و کارهای هوشمندسازی مانند روباتیک هوشمند، پردازش های ابری و... است و برای این کار احتیاج به برقراری ارتباط قوی و باکیفیت و با سرعت بالا بین شبکه مهندسان و روباتیک ها وجود دارد تا فعالیت های هوشمند سازی به درستی و با تأخیر بسیار اندک انجام گردد و این کارها را 5G فراهم می نماید. مدیربخش5G گروه طیف در ادامه گفت: 5G بسیار فناوری کاربردی برای اقتصاد دیجیتالی است و هم اکنون در کره جنوبی و چین به صورت پایلوت در حوزه های حمل ونقل (خودرو خودران)، پزشکی از راه دور، سرگرمی و رسانه و... در حال اجراست و البته کشور ما نیز در زمینه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه حمل و نقل، پزشکی و... قدم هایی را برداشته است.

اما این کارشناس، راه اندازی زیرساخت 5G را کافی ندانست و اضافه کرد: برای پیروزیت در این حوزه باید تعاملات بین بخشی قوی را شکل داد چون در این فناوری فقط وزارت ارتباطات نقش ندارد و برای توسعه شبکه 5G احتیاج است تمام فعالان این فناوری یعنی وزارتخانه های صمت، بهداشت، شهرداری و... درگیر آن شوند.

موسوی در ادامه گفت: البته از آنجایی که نقشه راه پیاده سازی این فناوری از سوی سازمان رگولاتوری تدوین شده است بنابراین کمیته های مختلفی نیز تعریف شده تا فعالان و ذینفعان با هم درباره خط مشی آن گفت و گو نمایند تا بتوان با تعاملات بین بخشی اکوسیستم 5G را تشکیل داد و به سمت اقتصاد دیجیتالی حرکت کرد که به همین دلیل برای حرکت به سمت این هدف باید بازیگران آن با یکدیگر تعامل داشته باشند.

5G نسل ارتباطی کاربردی

5G فقط تغییر تکنولوژی و عبور از نسل قدیمی یعنی 4G نیست و علاوه بر افزایش سرعت و کیفیت ارتباطی بحث کاربردهای این فناوری نیز مطرح است. مهدی روحانی نژاد مدیر فروم اینترنت اشیا با بیان مطلب فوق به ایران گفت: همان طور که رئیس جمهوری نیز به آن اشاره نمودند، 5G در کنار بحث هایی مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیا معنا می یابد و کشور را به سمت هوشمند سازی پیش می برد به همین دلیل حرکت به سمت هوشمندسازی نقطه متمایز نماینده این نسل ارتباطی با نسل های پیشین آن است.

مدیر فروم اینترنت اشیا با بیان اینکه شعار کنفرانس جهانی سال گذشته 5G نیز هوشمندی در ارتباط بود، اضافه کرد: اگر فقط هدف تغییر تکنولوژی و حرکت از 4G به 5G باشد، دیدگاه ناقصی خواهد بود، چرا که هوشمندی است که اقتصاد دیجیتالی را به وجود می آورد بنابراین باید مدیریتی شکل بگیرد که با پیاده سازی 5G بتوان به سمت هوشمندسازی و به دنبال آن به سمت اقتصاد دیجیتالی حرکت کرد.

وی اضافه کرد: همگانی شدن 5G چندسالی طول خواهد کشید و اکنون طبق نقشه راهی که در سازمان رگولاتوری تدوین شده، قرار است تا پایلوت آن در پژوهشگاه ارتباطات با یاری بخش خصوصی در کشور راه اندازی گردد. هدف بعدی نیز این است که تا سال 1403 تجاری سازی گردد بنابراین از همین امروز فرصت داریم تا هوشمندسازی را مدیریت کنیم.

روحانی نژاد در ادامه گفت: با آمدن5G تحول بزرگی ایجاد می گردد از این رو وقتی لوازم آن را پیاده سازی کنیم و ارائه دهیم مردم نیز علاقه مند می شوند، چرا که نه تنها هزینه های آنها را کاهش می دهد، بلکه می تواند بهره وری آنها را در زندگی عادی و کاری شان متحول کند.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 458

به "نسل پنجم تلفن همراه رشد اقتصاد دیجیتال را رقم می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسل پنجم تلفن همراه رشد اقتصاد دیجیتال را رقم می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید