چرا اتوبوس ها مرگ آفرین شده اند؟

به گزارش اخبار نجوم، از عصر دوم تیر تا صبح روز بعد، بر اثر دو حادثه دلخراش تصادف برای دو دستگاه اتوبوس مسافری بین شهری، هفت جوان کشته شدند؛ دو خبرنگار محیط زیست و پنج سرباز وطن. در روز ها و ماه های آینده گزارش کارشناسی این حوادث تنظیم می شود و عوامل و مقصران احتمالی آن معین خواهند شد؛ اما به گواهی تجربه و فعالان صنعت حمل ونقل، بازهم به دلایلی که فراتر از اختیار عوامل و مقصران احتمالی است، راه بر تکرار خطر بسته نمی شود.

چرا اتوبوس ها مرگ آفرین شده اند؟

به گزارش همشهری، به دنبال وقوع 2 حادثه مرگبار برای ناوگان اتوبوس مسافری بین شهری، کسی برای این 2 واقعه جانسوز عذرخواهی نکرد؛ زیرا طبق مقررات و آیین نامه ها، همه مدعی بودند کار خود را درست انجام داده اند و مسائلی نظیر نقص ترمز، بی توجهی راننده یا هر چیز دیگری که به این 2 حادثه منجر شده باشد، یا از سر تقصیر و عمل غیرقانونی راننده رخ داده یا ناشی از هر اتفاقی خارج از دایره اختیار مسئولان و متولیان حوزه حمل ونقل بوده است. رانندگان، اما در گفتگو با ما حرف هایی می زنند که می تواند خوانش ما از این 2 حادثه را تغییر دهد و هشداری برای تکرار مکرر این حوادث باشد.

ترمز ها تعطیل اند

یکی از عوامل وقوع سانحه برای اتوبوس حامل خبرنگاران محیط زیست، نقص در سیستم ترمز اعلام شده؛ سیستمی که یکی از حیاتی ترین بخش های وسایل نقلیه و البته پای ثابت بسکمک از سوانح رانندگی است.

در گفتگو با برخی رانندگان اتوبوس های مسافری بین شهری نظر آن ها را درباره نقص ترمز و سایر دلایل وقوع سوانح برای ناوگان حمل مسافر جویا شدیم. علی عابدی، راننده فعال در جهت تهران- اصفهان، پاسخ تلخی به این سؤال می دهد و مجموعه ای از مسائل و مسائل را برای توجیه این مسئله ردیف می کند که بدون توجه ریشه ای و فقط با اتکا به بخشنامه و دستورالعمل رفع شدنی نیستند.

این راننده اتوبوس بین شهری می گوید: سیستم ترمز و چرخ های اتوبوس فعال در حمل ونقل مسافر باید 2 بار در سال بازدید و تعمیر شود که فعلا هزینه آن برای هر چرخ 2.5 میلیون تومان است یعنی برای 6 چرخ 15 میلیون تومان و برای 2 بار در سال 30 میلیون تومان. البته او این هزینه ها را مشروط به این می داند که دیسک ترمز آسیب نبیند؛ در غیراین صورت باید مبالغ بسیار بالاتری پرداخت شود.

عابدی بالا بودن هزینه تعمیر و بازدید دوره ای را فقط یک بخش از مشکل عنوان می کند و می گوید: بخش عمده ناوگان اتوبوسرانی ایرانی اتوبوس های اروپایی و مونتاژ شرکت داخلی است و باید با استفاده از همان قطعات اروپایی و اصلی تعمیر و نگهداری شوند، اما در 3 سال اخیر به دلیل تحریم، ناوگان داخلی به قطعات اصلی دسترسی ندارد و باید از انواع مشابه چینی و در بهترین حالت ترک استفاده کند که دوره بازدید و نگهداری را از 6 ماه به 2 ماه کاهش می دهد که اصلا توجیهی ندارد؛ درنتیجه اتوبوس ها مجبورند با همین تجهیزات بی کیفیت چینی کار کنند یا کلاً بی خیال کار شوند و در پارکینگ بمانند.

مهدوی، راننده دیگری است که ضمن تأیید این گفته ها می گوید: نقص در سیستم ترمز به مسئله ای عادی در ناوگان اتوبوسرانی تبدیل شده و از هر راننده ای سؤال شود چندین بار در داخل شهر یا جاده با این مشکل روبرو شده است؛ اما هزینه های نگهداری به قدری بالا رفته که کمتر کسی حاضر است به محض صدا افتادن ترمز به تعویض دیسک و صفحه اقدام کند.

او تأکید می کند: هفته گذشته در یک جهت شهری به دلیل نشت گریس در سیستم ترمز قادر به کاهش سرعت نبوده و مجبور به رانندگی دیوانه وار و عبور از چراغ قرمز شده و در نهایت اتوبوس را با استفاده از ترمز اضطراری متوقف کرده و فقط بخت با او یار بوده که خودرو های پیش رو راه را برایش باز کرده اند.

از اظهارات رانندگان چنین برمی آید که اتوبوس ها می توانند با استفاده از سیستم ترمز ثانویه یا همان ریتارد در مدت کوتاهی با کاهش اتوماتیک دنده و انتقال نیرو به گیربکس و موتور سرعت خود را کاهش دهند؛ اما به دلیل بالا بودن هزینه تعویض روغن و فیلتر ریتارد، این ترمز نیز در بسکمک از اتوبوس ها کارایی چندانی ندارد و نمی تواند از وقوع سوانح ناشی از نقص ترمز جلوگیری کند.

آخرین آمار هایی که سازمان راهداری از شرایط ناوگان اتوبوس های بین شهری منتشر کرده، مربوط به سال 1398 است که نشان می دهد در این سال 13 هزار و 795 دستگاه اتوبوس با میانگین عمر 10.56 سال در خدمت ناوگان حمل مسافر بین شهری بوده اند.

با توجه به اینکه به دلیل تحریم در 2 سال اخیر عملا هیچ اتوبوس جدیدی وارد ناوگان اتوبوسرانی کشور نشده، در شرایط فعلی باید میانگین عمر این ناوگان به بالای 12.5 سال رسیده باشد.

گرچه طبق قوانین حمل مسافر بین شهری، اتوبوس های با عمر بیش از 20 سال نهایتا می توانند در جهت های زیر 300 کیلومتر فعالیت کنند؛ اما این آمار ها نشان می دهد که بخش قابل توجهی از ناوگان فعال در جهت های طولانی تر نیز نسبت به استاندارد های جهانی عمر بالاتری دارند.

در حقیقت اتوبوس های اروپایی فعال در ایران، در کشور های اروپایی نهایتا 6 سال قادر به فعالیت در حمل ونقل مسافر هستند و بعدازآن باید نوسازی شوند، اما در ایران بخت با نوسازی ناوگان یار نبوده و از یک سو به دلیل تحریم های ظالمانه و از سوی دیگر انحصاری بودن تولید و واردات اتوبوس عملا این کار با کندی پیش می رود و حتی در مواقعی کاملا متوقف می شود.

براساس آمار های پلیس، سالانه 5 تا 6 درصد از تولید ناخالص داخلی هزینه تصادفات رانندگی می شود که رقم بسیار چشمگیری است و حداقل از منظر آمار، اختصاص این هزینه سنگین به نوسازی ناوگان حمل مسافر، افزایش کیفیت خودرو های داخلی و بهسازی جاده ها می تواند یک معامله برد-برد برای مردم و کشور باشد.

جای خالی حرفه ای ها در حمل و نقل مسافر

یکی از رانندگان که خود مالک اتوبوس بین شهری است می گوید: رانندگی ناوگان بار و مسافر بین شهری یک کار تخصصی و پرخطر است، اما متأسفانه به دلیل شرایط بد اشتغال و معیشت، هرکسی می تواند با داشتن گواهینامه پایه یک و گذراندن مراحل اداری وارد این حرفه شود.

حسینی، با اشاره به اینکه یک راننده برای 6 تا 8 ساعت سفر 300 هزار تومان دستمزد می گیرد و دستمزد کمک راننده هم از 150 هزار تومان بیشتر نیست، می افزاید: اتوبوس بین شهری حمل بار ندارد، اما دستمزد ها به قدری است که بسکمک تن به تخلف می دهند.

او با اشاره به چند سانحه دردناک تصادف اتوبوس در سال های اخیر می افزاید: در یکی از این سوانح که 2 اتوبوس باهم برخورد کردند و 44 کشته و 39 زخمی برجای گذاشتند، راننده یکی از اتوبوس ها کارمندی بود که به تازگی کارت هوشمند گرفته و برای نخستین بار پشت فرمان اتوبوس بین شهری نشسته بود و راننده اتوبوس مقابل هم 20 گالن تینر قابل اشتعال را به صورت غیرقانونی حمل می کرد.

این راننده بین شهری، با تأکید بر اینکه خود رانندگان نیز قربانی این اتفاقات هستند، می گوید: شرایط نامساعد حمل ونقل مسافر فقط یک دلیل ندارد که با رفع آن بتوان مشکل را حل کرد، بلکه باید به صورت جامع و همه جانبه به رفع همه مسائل پرداخت.

مدیر فنی غایب، معاینه فنی مردود

از اظهارات رانندگان ناوگان اتوبوسرانی بین شهری چنین برمی آید که قوانین در این حوزه به قدر کافی وجود دارد؛ اما بخش عمده این قوانین به صورت فرمالیته و فقط با زدن یک مهر روی برگه اجرا شده یا نهایت با رشوه 50 هزارتومانی نادیده گرفته می شوند. عابدی، راننده اتوبوس بین شهری می گوید: پیش از این که یک اتوبوس مسافران را سوار کند و از پایانه خارج شود، مدیر فنی شرکت باید بعد از بازدید و تأیید فنی اتوبوس، صورت شرایط سفر را مهر کند؛ اما در عمل مدیر فنی در هیچ یک از دفاتر شرکت های حمل ونقل حضور ندارد و فقط مهر مخصوص او را برای رعایت فرمالیته قانون روی صورت شرایط سفر می زنند.

او با اشاره به اینکه این روال در سایر مراحل نیز تکرار می شود، می افزاید: اتوبوس برون شهری هر 6 ماه باید معاینه فنی دریافت کند و ضعف ترمز ها یکی از اصلی ترین موانع صدور معاینه فنی است، اما باوجود ضعف در ترمز یا شکستگی شیشه و... هم راهی هست که بتوان قانون را دور زد و معاینه فنی گرفت!

او با بیان اینکه پایین بودن دستمزد، بدهکاری مالکان و فکر و مشغله رانندگان همگی زاییده مسائلی خارج از اختیار مردم است که کیفیت کار را پایین آورده و زمینه را برای قانون شکنی مساعد کرده است، در اعترافی تلخ می گوید: در تعطیلات خردادماه امسال، تقاضای سفر در پایانه های تهران بسیار بیش از ظرفیت ناوگان بود و من شخصا به دلیل نیاز مالی در یک اتوبوس 40 نفره، 65 مسافر سوار کردم که کاملا برخلاف قوانین بود، اما انجام شد.

نایابی اتوبوس نو و قطعات احتکاری

فعلا قیمت یک دستگاه اتوبوس اسکانیا صفرکیلومتر در بازار آزاد حدود 5 میلیارد تومان است، اما به گواه فعالان حمل ونقل بین شهری، هیچ اتوبوس صفرکیلومتری در بازار وجود ندارد؛ زیرا بعد از آخرین دور فروش اتوبوس در نیمه اول سال 96 تا به امروز، همه تولیدات شرکت مونتاژکار داخلی در برخی کنندگی های بزرگ این شرکت خریداری و احتکار شده اند و فقط در دوره های پیک مسافر نظیر نوروز و اربعین تعدادی از آن ها را با قیمت بسیار بالا وارد بازار می کنند.

این اتفاق برای قطعات اصلی اتوبوس های اروپایی فعال در ایران نیز تکرار شده و به گفته مالکان و رانندگان اتوبوس های بین شهری، افرادی که در این صنف شناخته شده هستند، چندین کانتینر قطعات اصلی این اتوبوس ها را احتکار کرده اند تا بازار را تشنه نگه دارند و بتوانند قطعات را با قیمت بسیار بالا بفروشند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1024

به "چرا اتوبوس ها مرگ آفرین شده اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا اتوبوس ها مرگ آفرین شده اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید