عوارض جانبی ناشی از مصرف ال ـ کارنیتین

به گزارش اخبار نجوم، ال ـ کارنیتین به طور طبیعی به وسیله بدن فراوری می گردد. تحت شرایط کمبود آن، مکملهای ال ـ کارنیتین تجویز می شوند. مصرف آن به طور کلی بی ضرر است اما در بعضی موارد ممکن است چند اثر منفی به همراه داشته

عوارض جانبی ناشی از مصرف ال ـ کارنیتین

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

ال ـ کارنیتین به طور طبیعی به وسیله بدن فراوری می گردد. تحت شرایط کمبود آن، مکملهای ال ـ کارنیتین تجویز می شوند. مصرف آن به طور کلی بی ضرر است اما در برخی موارد ممکن است چند اثر منفی به همراه داشته باشد. این مقاله اطلاعاتی را در مورد این موضوع فراهم ساخته است.

کارنیتین ترکیب آمونیوم چهار ظرفیتی است. که از اسیدهای آمینه، متیونین و لیزین فراوری می گردد. وجود ویتامین C جهت بیوسنتز کارنیتین ضروری است. کارنیتین در دو فرم ایزومر فضایی یا سه بعدی وجود دارد. این دو فرم ال ـ کارنیتین و دی ـ کارنیتین می باشند. ال ـ کارنیتین به لحاظ بیولوژیکی فرم فعال را تشکیل می دهد. عملکرد آن انتقال اسیدهای چرب از سیتوزول به میتوکندری موجود در سلولهای بدن است. اسیدهای چرب در میتوکندری جهت آزاد سازی انرژی سوزانده می شوند. از این طریق ال ـ کارنیتین استفاده از چربی را به اسم منبع انرژی در بدن افزایش می دهد. به همین علت است که در کاهش وزن مفید است.

ال ـ کارنیتین در آوکادو، محصولات لبنی، گوشت قرمز، میوه، سبزی، و محصولات تهیه شده از سویا مانند تمپه (خوراک اندونزیایی آمیزه ى خمیر سویا و قارچ ) وجود دارد. مصرف ناکافی از چنین مواد غذایی ممکن است منجر به بروز کمبود آن در بدن گردد. سطوح پایین تر آن موجب بروز پاره ای از مسائل می گردد. مهمترین آنها، خستگی عضلانی، پایین آمدن سطوح قند خون، و گرفتگی عضلانی را شامل می گردد. علاوه بر آن بچه ها در حال رشد و زنان باردار به سطوح بالاتری از آن احتیاج دارند. بنابراین مکملهای غذایی ال ـ کارنیتین در بازار موجود می باشند.

این ترکیب جهت درمان انواع مختلف اختلالات روانی مانند بیماری آلزایمر، عدم توانایی در تفکر همراه با اعتیاد به الکل، افسردگی و از دست دادن حافظه مرتبط با افزایش سن مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر آن، فرم استیل دار شده ال ـ کارنیتین یعنی استیل ال ـ کارنیتین جهت درمان جریان خون ضعیف در مغز، درد عصبی ناشی از مصرف دارو یا دیابت، آب مروارید و اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون بکار برده می گردد. فوائد سلامتی بخش و تغذیه ای آن بسیار زیاد است اما هرگز نبایستی آن را بدون تجویز پزشک مصرف کنید. به این علت که موارد بسیاری وجود داشته است که در آنها افراد دچار عوارض جانبی شده اند.

عوارض جانبی احتمالی مختلف ناشی از مصرف ال ـ کارنیتین

مصرف سطوح نرمال هیچ گونه اثر منفی بر بدن ایجاد نمی نماید. به طور کلی، مقدار تجویز شده ال ـ کارنیتین بیش از 5 گرم در روز نمی باشد. ضروری است که به طور دقیق از این مقدار مصرف پیروی گردد. موارد بسیاری گزارش شده است که در آنها سطوح بالای آن منجر به بروز نوعی ناراحتی شده است. در نتیجه احتمال بروز عوارض جانبی نادر است اما صفر نیست. در این بخش فهرستی از عوارض جانبی احتمالی آورده شده است:

بسیاری افراد اسم می کنند که پس از مصرف آن احساس پرتوانی می کنند. مصرف آن در شب و یا اواخر شب ممکن است مشکل در به خواب رفتن ایجاد نماید.

مصرف مقدار مصرف بیش از مقدار تجویزی، اغلب موجب بروز اسهال همراه با افزایش قابل توجه در اشتها می گردد.

بسیاری از افرادی که به مدت طولانی از آن استفاده می کنند، بوی ماهی از بدن خود استنشاق می کنند. برخی از آنها بعلاوه دچار مسائل پوستی مانند سوزش، خارش و یا بثورات پوستی می شوند.

در صورتی که فرد مبتلا به بیماری عروق محیطی، دیابت، فشار خون بالا، بیماری کلیوی و سیروز باشد، چنانچه برای او ال ـ کارنیتین تجویز گردد، بایستی پزشک خود را در مورد این بیماریها آگاه سازد، به این علت که گمان می رود با داروهای تجویز شده برای این بیماریها تداخل ایجاد می نماید.

به فردی که داروهای سرطان مانند دوکسوروبیسین مصرف می نماید توصیه نمی گردد از این مکمل استفاده نماید. به این علت که ال ـ کارنیتین تمایل به محافظت از سلولهای قلب از اثرات سمی دوکسوروبیسین داشته در نتیجه تأثیرپذیری این دارو را کاهش می دهد.

از آنجا که در فرایندهای متابولیک سهیم است، تجربه کمی ناراحتی کاملاً طبیعی است. بسیاری از افراد در روزهای آغازین مصرف آن احساس تهوع و سرگیجه دارند. معمولاً چنین عوارض جانبی با عادت کردن بدن به آن از بین می فرایند.

افرادی که به طور مرتب از آن استفاده می کنند، دچار بثورات پوستی، استفراغ، اسهال و پریشان حالی می شوند.

فوائد سلامتی بخش ال ـ کارنیتین بسیار بیشتر از خطرات احتمالی در سلامت کلی فرد است. تا زمانی که به مقدار تجویز شده مصرف گردد، خطری به همراه نخواهد داشت. تنها زمانی احتمال بروز عوارض جانبی پدیدار می گردد که فرد آن را طبق توصیه اجرا شده مصرف نکند. بنابراین به شدت به دستورالعملهای مصرفی و دستورات داده شده به وسیله متخصصین مراقبتهای بهداشتی پایبند بوده تا بدین ترتیب با خیالی آسوده از فوائد آن بهره مند شوید.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته گردد.

منبع: راسخون
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1166

به "عوارض جانبی ناشی از مصرف ال ـ کارنیتین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض جانبی ناشی از مصرف ال ـ کارنیتین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید