رصدخانه کشاورزی تا سال آینده راه اندازی می شود

به گزارش اخبار نجوم، سیدجواد ساداتی نژاد در نشست اندیشکده آب و محیط زیست مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که با حضور جمعی از اساتید دانشگاهی برگزار شد، گفت: شرایط کشور ما از نظر اقلیمی و منابع آب وخاک باوجود محدودیت های ناشی از تغییرات اقلیم نسبت به منطقه و کشورهای همسایه شرایط بهتری است و ظرفیت های بی نظیری داریم که در مقایسه با سایر کشورها می توانیم علاوه بر تأمین غذای کشور خودمان نقشی هم در تأمین غذای همسایگانمان داشته باشیم.

رصدخانه کشاورزی تا سال آینده راه اندازی می شود

وی ادامه داد: امروزه امنیت غذایی در قانون اساسی کشورها وجود دارد و نسبت به شرایط گذشته خود ارتقا پیداکرده و به اقتدار غذایی رسیده است. بنابراین کشورها به غذا به عنوان ابزار قدرت و امنیت نگاه می کنند. امروزه غذا از اسلحه جایگاه بالاتری دارد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: باتوجه به ظرفیت ها کشور ما باید در حوزه اقتدار غذایی در جنوب غرب آسیا و خاورمیانه کرسی اول را داشته باشد.

الگوی کشت ضرورت زیادی در بهره وری آب وخاک دارد

وی با اشاره به اینکه در وزارت جهاد کشاورزی مسائلی را اولویت کاری خود قراردادهایم و در جهت رفع آن تلاش می کنیم، گفت: یکی از اولویت های اجرای الگوی کشت است. این موضوع از قانون برنامه دوم همیشه عنوان شده، در برنامه ششم هم گفته شده و در برنامه هفتم هم خواهد بود. طبیعتاً الگوی کشت ضرورت زیادی در بهره وری آب وخاک دارد. باید مشخص کنیم چرا اجرایی نمی شود. امیدواریم در این دولت بتوانیم در جهت اجرایی شدن الگوی کشت قدم های مؤثری برداریم.

ساداتی نژاد در ادامه گفت: برای اجرایی شدن الگوی کشت به دو ابزار نیاز داریم. ابزار اول قیمت است. قیمت تضمینی در این زمینه نقش مهمی دارد. برای اینکه کشاورز را تشویق به کاشت محصولی کنیم باید ابزار قیمت را در اختیار داشته باشیم. ابزار قیمت تا به امروز در اختیار وزارت جهاد کشاورزی نبود و شورای اقتصاد آن را مشخص می کرد. اما قبل از آمدن به وزاتخانه در مجلس با تشکیل شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی این وظیفه از شورای اقتصاد به این شورای تخصصی محول شد.

وی در ادامه گفت: ابزار دیگر این است که باید به سمت کشاورزی قراردادی حرکت کنیم. با کشاورزی قراردادی الگوی کشت تضمین می شود. یکی از اولویت های ما در وزارتخانه ترویج کشاورزی قراردادی است. به طور میانگین بیش از 40 درصد محصولات کشاورزی در دنیا قراردادی تولید می شود درحالی که این عدد در ایران به یک درصد می رسد.

قرارگیری 250 هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش کشاورزی قراردادی

وزیر جهاد کشاورزی بابیان اینکه در سال زراعی جاری کشاورزی قراردادی را از محصول گندم شروع کرده ایم، گفت: همیشه این سؤال را می پرسیدیم که چرا کشاورز باید با هر سختی (مشکلاتی در تأمین کود، سم و آفت زدگی و...) گندم بکارد و درنهایت محصول از آن خریداری شود؟ در این راستا به شرکت بازرگانی دولتی اعلام کردیم که با کشاورز قرارداد ببندد، آن را بیمه کند، کود و سم مورد نیازش را تأمین کند و در آخر به هنگام خرید محصول با او تسویه کند. خوشبختانه درحالی که حاضر بیش از 250 هزار هکتار از اراضی کشاورزی گندم تحت این طرح قرارگرفته است. امیدواریم سال آیند 2 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش کشاورزی قراردادی قرار گیرد.

وی ضمن اشاره به اینکه امیدواریم بذری در زمین نرود مگر اینکه مشتری آن مشخص باشد، از اجرای کشت قراردادی در برنج شمال برای فصل آینده هم خبر داد.

4 درصد اراضی کشاورزی سند دارند

ساداتی نژاد اولویت دیگر وزارت جهاد کشاورزی را سند دار کردن اراضی کشاورزی مطرح نمود و گفت: 4 درصد زمین های کشاورزی ما سند دارد. باید موضوع سند دار کردن اراضی کشاورزی را یکبار برای همیشه حل کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش مطرح نمود: مدیریت واحد تولید و تجارت محصولات کشاورزی از دیگر اولویت های وزارت جهاد کشاورزی بود. با روی کار آمدن دولت سیزدهم، فرماندهی زنجیره از مزرعه تا سفره به وزارت جهاد سپرده شد. یعنی علیرغم فروچاله تولیدی که با آن روبرو بودیم ولی با فرماندهی واحد توانستیم تولید را به خوبی مدیریت کنیم.

راه اندازی رصدخانه کشاورزی تا سال آینده

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه گفت: اولویت دیگر وزارت جهاد کشاورزی دستیابی به داده و اطلاعات است. برآورد تولید داریم ولی آمار دقیقی در دست نداریم. باید دقیقاً مشخص شود که چه محصولاتی به چه میزانی و در کدام منطقه ها تولید می شوند. برای حل این موضوع نیز تا سال آیند رصدخانه کشاورزی ایران را راه اندازی خواهیم کرد تا همه مسئولان و محققان بتوانند از شرایط تولید در کشور آگاه شوند.

لزوم توجه به دیپلماسی غذایی

وی همچنین به دیپلماسی غذایی نیز اشاره کرد و افزود: درحالی که حاضر سهم ایران از بازار صادرات محصولات کشاورزی در منطقه 2 درصد است. قطعاً باید تجارت کشاورزی ما رشد کند.

صنایع تبدیلی بخش کشاورزی دچار ضعف هستند

ساداتی نژاد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی را از اولویت های دیگر وزارتخانه متبوعش دانست و گفت: سهم کشاورزی در (GDP) 11.7 درصد است. بالاترین سرمایه گذاری در بخش کشاورزی 4 درصد است. این یعنی حق کشاورزی به درستی داده نشده و سرمایه گذاران انگیزه ندارند که در بخش کشاورزی سرمایه گذاری کنند. متاسفانه صنایع تبدیلی در این بخش دچار ضعف شده است. برای این موضوع هم برنامه هایی در دستور کار داریم.

ساداتی نژاد بابیان اینکه دانش بنیان کردن بخش کشاورزی از دیگر اولویت های کاری ما است، گفت: در بخش کشاورزی سازمان تات (تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی) را داریم. دانشگاه های ما در حوزه علمی سرآمد هستند و سازمان تات باید از ظرفیت علمی دانشگاه ها استفاده و آن را بومی کند.

وزیر جهاد کشاورزی در خاتمه گفت: بزرگ ترین سرمایه ما آب وخاک است. اگر از آن مواظبت نکنیم در آینده چیزی نخواهیم داشت. امسال در آبخیزداری دچار ضعف هستیم ولی تلاش کردیم سال آینده به هر صورتی که شده اعتبارات لازم رادر این حوزه به دست بیاوریم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 6 اسفند 1400 بروزرسانی: 6 اسفند 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1296

به "رصدخانه کشاورزی تا سال آینده راه اندازی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رصدخانه کشاورزی تا سال آینده راه اندازی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید