نتایج پنجمین اجلاس رؤسای دانشگاه های برتر ایران و روسیه

به گزارش اخبار نجوم، پنجمین اجلاس رؤسای دانشگاه های برتر ایران و روسیه، با حضور مقامات علمی، سیاسی و فرهنگی دو کشور و با هدف گسترش و تعمیق روابط علمی و دانشگاهی برگزار گردید.

نتایج پنجمین اجلاس رؤسای دانشگاه های برتر ایران و روسیه

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، پنجمین اجلاس رؤسای دانشگاه های برتر ایران و روسیه، با حضور مقامات علمی، سیاسی و فرهنگی دو کشور و با هدف گسترش و تعمیق روابط علمی و دانشگاهی برگزار گردید.

این اجلاس با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران، وزیر علوم و آموزش عالی روسیه، سفرای دو کشور، مشاور ارشد وزیر امور خارجه ایران، رایزن علمی ایران در روسیه، نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رؤسای دانشگاه های برتر ایران و روسیه، هفدهم تیر 1399 برگزار گردید.

وزیر علوم و آموزش عالی روسیه فدراتیو

در ابتدای این اجلاس والری فالکوف، وزیر علوم و آموزش عالی روسیه، ضمن تشکر از دانشگاه دولتی مسکو و دانشگاه تهران برای هماهنگی در برگزاری این نشست ها گفت: تعداد حضور دانشگاه ها در این اجلاس بیانگر مؤثر بودن همکاری های دو جانبه علمی دانشگاهی است و در این سال های اخیر پیشرفت های خوبی در زمینه همکاری های دانشگاهی و تبادلات علمی اجرا شده است.

وی با بیان اینکه ما در زمینه آموزش و پرورش همیشه حرف های بسیاری برای گفتن داشته ایم، اضافه کرد: از سال 1960 همکاری های دانشگاهی روسیه با ایران شروع شده است. از آن سال تا کنون تعدادی از دانشجویان دانشگاه های ایران در دانشگاه های روسیه پذیرفته شده اند و در نظر داریم تا برای سال 2020 تعداد 90 دانشجوی ایرانی را در دانشگاه های روسیه پذیرش کنیم.

فالکوف، گفت: از سال 1917 با همکاری وزارت علوم و وزارت امور خارجه نقشه راهی را برای افزایش پذیرش دانشجو در دانشگاه های دو کشور طراحی نموده ایم. من در این فرصت از رؤسای دانشگاه دولتی مسکو و دانشگاه تهران که این روابط را به خوبی پیش می برند، تشکر می کنم و امیدوارم با برگزاری این اجلاس تصمیمات جدی در حوزه آموزش عالی گرفته گردد که نتایج خوبی را به همراه داشته باشد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران

سپس منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، با ابراز خرسندی از حضور در پنجمین اجلاس رؤسای دانشگاه های برتر ایران و روسیه گفت: امروز شاهد گردهمایی دانشگاهیان و مسئولان آموزش عالی و علوم و فناوری دو کشور عظیم ایران و روسیه، البته به شکلی جدید و در فضای مجازی، هستم.

وی اضافه کرد: چنین ارتباطی گرچه از پیغامدهای کووید -19 است، اما در صورت برنامه ریزی و اتخاذ شیوه های خلاقانه از سوی دانشگاهیان و محققان و دانشجویان دو کشور، می تواند بستر بسیار مناسبی را برای ادامه و حتی تقویت و توسعه هر چه بیشتر مراودات و تعاملات علمی و تحقیقاتی و فناورانه میان دو کشور فراهم کند. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران از این نشست مبتکرانه و همفکری رؤسای دانشگاه های عظیم دو کشور حمایت می نماید.

به گفته غلامی، همکاری های همه جانبه میان ایران و روسیه، به ویژه همکاری های علمی و تحقیقاتی، برای توسعه پایدار و شکوفایی و رونق اقتصاد دانشی و تجاری سازی محصولات علمی دو کشور و منطقه بسیار حائز اهمیت است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، با بیان اینکه طی سال های اخیر، شاهد روابط علمی و تحقیقاتی خوبی میان دانشگاه ها و مراکز علمی دو کشور بوده ایم، توضیح داد: یقین دارم که ظرفیت های بیشتری برای گسترش این تعاملات و همکاری های علمی وجود دارد و شرایط خاص حاکم بر جهان و دو کشور روسیه و ایران نخواهد توانست خللی در کمرنگ شدن این تعاملات و همکاری های علمی دو جانبه ما ایجاد کند. این مهم فقط در سایه عزم و اراده و خلاقیت و ابتکار دانشگاهیان و محققان و البته، حمایت های مسئولان دو کشور محقق خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امروزه ما در حال سپری کردن دوره همه گیری کووید -19 هستیم. اگرچه این ویروس فرصت هایی را برای جامعه علمی، به ویژه فعالیت های مجازی و بهره گیری از فضای سایبری و کاهش هزینه ها، ایجاد نموده است، اما بدون شک چالش های جدی را پیش روی دانشگاهیان و دانشمندان قرار داده است که باید به آنها توجه کرد. در این دوره با کاهش فعالیت های میدانی، آزمایشگاهی و کارگاهی روبرو شده ایم که سبب می گردد تا در توسعه علوم کاربردی، مهندسی و فناوری به چالش برخورد کنیم. چنین به نظر می رسد که با کوچک تر شدن اقتصاد جهانی، فراوری و تبادل علم در جهان نیز روندی نزولی پیدا می نماید.

غلامی، در ادامه اظهار کرد: اگر صنایع فراوریی، توریستی و حتی ورزشی، با گام هایی نامطمئن و به آهستگی حرکت می نماید، احتمالاً صنعت جذب دانشجوی بین المللی نیز با رکود روبرو خواهد شد. هم اکنون می توان مدعی شد که پروژه های مشترک، مقالات علمی مشترک، و دوره های مشترک تحصیلی با سکته، اگرچه ناقص، روبرو شده اند و احتیاج به بازتوانی دارند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، با عنوان اینکه دوران شیوع کرونا فرصت هایی را نیز پدید آورده است، اضافه کرد: فرصتی که بیندیشیم تا به امروز چه نموده ایم و می خواهیم به کجا برویم. اکنون فرصتی پیدا شده که به زیرساخت های نرم و ساماندهی علمی در درون کشور و در میان کشورها و منطقه بپردازیم تا در پساکرونا حرکت منطقی تر و با شتابی بیشتر داشته باشیم.

وی در خاتمه توضیح داد: دسترسی آزاد اعضای هیأت علمی و محققان یک منطقه به دانش فراوری شده در هر کشور و تجمیع اطلاعات علمی و سهل الوصول بودن آن در سطح بین الملل و منطقه، اعتباردهی به مدارک دانشگاه های کشورهای همکار و ایجاد پروتکل های مربوط، توسعه همکاری های دو و چندجانبه به وسیله فضای سایبری، و انتقال تجارب مدیریتی و راهکار های توسعه اقتصاد دانشگاهی می توان بسترهایی را برای جهش آینده همکاری ها فراهم آورد.

سفیر روسیه فدراتیو در ایران

در ادامه اجلاس لوان جاگاریان، سفیر روسیه فدراتیو در ایران، بیان نمود: ما اهمیت خاصی برای همکاری های علمی قائل هستیم و هم اکنون می توان گفت یک شراکت راهبردی در این زمینه وجود دارد. برای گسترش و بهبود تبادلات علمی، هر دو طرف روسی و ایرانی همیشه فعالیت های خوبی داشته اند و این امر مرهون کوشش های رؤسای دو دانشگاه دولتی مسکو و تهران و همچنین دیگر دانشگاه ها است.

سفیر روسیه فدراتیو در ایران، توضیح داد: با وجود شرایط جدید کرونایی نیز می توانیم به صورت مجازی در مورد گسترش روابط ایران و روسیه به توافقات لازم دست یابیم.

وی در ادامه در مورد گسترش زبان روسی گفت: رایزنی فرهنگی برای تدریس زبان فارسی در روسیه اجرا شده است و آموزش زبان روسی در دانشگاه های ایران اجرا شده است و همچنین رایزنی های فرهنگی دیگری نیز برنامه ریزی و بعضی از آنها محقق شده است.

سفیر ایران در روسیه فدراتیو

کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه، نیز با بیان اینکه تشکیل اتحادیه دانشگاه های برتر دو کشور نوید دهنده روابط عمیق آینده دو ملت است، اضافه کرد: وقتی نخبگان یک کشور و دانشگاهیان در کنار هم جمع می شوند نشان دهنده آن است که ما داریم به یک فهم و زبان مشترک نزدیک می شویم. امروز روابط ایران و روسیه در ابعاد نظامی، سیاسی، دفاعی و امنیتی رو به گسترش است. اما به لحاظ فرهنگی نیز احتیاجمند این هستیم تا بر روی اشتراکات فرهنگی با هدف نزدیکی دو ملت همکاری کنیم. بهترین زبان نزدیکی نمایندگان دو کشور زبان علم، فن آوری و دانش است که شما دانشگاهیان نمایندگی این زبان را برعهده دارید.

وی اضافه کرد: با همکاری نزدیک نیروهای علمی، تبادل دانشجو، تقویت زبان روسی در ایران و زبان فارسی در روسیه و همچنین گردهمایی کسانی که علاقه مند گسترش روابط هستند هر روز می توانیم شاهد برداشته شدن گام های بیشتری برای گسترش و پیشرفت روابط دو جانبه باشیم.

مشاور ارشد وزیر امور خارجه ایران

مهدی سنایی، مشاور ارشد وزیر امور خارجه ایران و سفیر سابق ایران در روسیه، حضور وزرای علوم دو کشور را نشان دهنده اهمیت برگزاری این اجلاس برشمرد و گفت: بدون تردید همکاری های دانشگاهی یکی از محورهای اصلی روابط دو کشور ایران و روسیه است. این روابط بین دانشگاهی هم در ذات خود دارای اهمیت است و هم به فهم و شناخت بیشتر دو کشور از یکدیگر یاری می نماید، همچنین می تواند پشتوانه دیگر روابطی چون سیاسی، مالی و امنیتی قرار بگیرد.

وی ضمن قدردانی از رؤسای دانشگاه های دولتی مسکو و تهران برای تأسیس و تقویت اتحادیه دانشگاه های دو کشور اضافه کرد: از زمان تأسیس این اتحادیه مرتباً و هر ساله این نشست ها برگزار گردیده است. مدت پنج سال از تأسیس اتحادیه دانشگاه های ایران و روسیه می گذرد و ضروری است یک ارزیابی از تفاهم نامه ها و اسنادی که به امضا رسیده است نیز صورت بگیرد. یقیناً این اجلاس ها دستاوردهای بسیاری را به همراه داشته است، اما تداوم آن احتیاجمند یک ارزیابی مجدد است تا نقاط قوت و ضعف شناسایی گردد.

سنایی، در ادامه با اشاره به بحران بیماری کرونا توضیح داد: این بحران به رغم همه سختی ها و دشواری هایی که ایجاد نموده است، برای حوزه آموزش یک بستر متفاوتی را در فضای مجازی فراهم آورده، وبینارهای متعددی که برگزار می گردد نشان دهنده تسهیل ارتباطات و همچنین صرفه جویی در هزینه های رفت و آمد، اقامت و تشریفات است.

مشاور ارشد وزیر امور خارجه، در خاتمه خاطر نشان کرد: در حوزه آموزش حتی پیش از جدی شدن کرونا بحث استفاده از فضای مجازی از سوی استادان و دانشمندان مطرح شده بود، بر این اساس اگر کرونا هم برطرف گردد، بسیاری از حوزه های آموزشی در فضای مجازی باقی خواهند ماند.

رئیس دانشگاه تهران

در بخش دیگری از این نشست محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، با اشاره به عملکرد دانشگاهی دو کشور ایران و روسیه در پنج سال اخیر گفت: نتایج ارزیابی ها نشان دهنده آن است که برگزاری این نشست ها منجر به افزایش رشد تبادل استاد و دانشجو شده است. اگر چه رقم این تبادلات با توجه به در نظر دریافت توانمندی ها و حجم احتیاجها می تواند بیشتر از آمار کنونی باشد. این نشست ها باعث توسعه روابط بین محققان و دانشگاهیان دو کشور شده است و امروزه می توانیم ادعا کنیم که اطلاعات ما از علایق و توانمندی های دانشگاه های دو طرف نسبت به گذشته بسیار بیشتر است.

وی اضافه کرد: طی چند سال گذشته حدود 40 دانشجو روسی و 38 استاد از دانشگاه های روسیه در دانشگاه تهران و بیش از 20 استاد از دانشگاه تهران در دانشگاه های روسیه حضور داشتند. اخیراً نیز در نظر داشتیم تا 13 دانشجو به روسیه اعزام کنیم که به دلیل شیوع کرونا این موضوع به تعویق افتاده است.

به گفته رئیس دانشگاه تهران، سطح همکاری های آموزشی و پژوهشی دانشگاه های ایران و روسیه هنوز به سطح و گسترش همکاری های مالی و سیاسی دو کشور نرسیده و احتیاج است تا در این زمینه کوشش های بیشتری صورت گیرد.

وی با اشاره به شیوع بیماری کرونا و تأثیر این بحران در جهان، اظهار کرد: ویروس کرونا صندلی ویژه علم و فناوری را نشان داد، امروز جهان برای مقابله با این ویروس بیش از هر زمان دیگر به علم متکی است. هر چه ما در حوزه علم و فناوری پیشرفت بیشتری داشته باشیم در مقابله با این بحران پیروز تر عمل خواهیم کرد.

نیلی احمدآبادی، در ادامه بیان نمود: علم باید از پایه تا کاربرد در تمام موضوعات همانند یک زنجیره مورد توجه قرار بگیرد و دانشگاه ها باید به عنوان محور اصلی علم بیش از گذشته توسعه پیدا نمایند. لذا دانشگاه های ایران و روسیه می توانند با مدیران و سیاست گذاران دو کشور صحبت نمایند تا توجه آنها به سرمایه گذاری در حوزه علم و فناوری بیشتر معطوف گردد. با رویکرد و همکاری های علمی، آینده مردم تضمین خواهد شد، در غیر این صورت با آسیب های جدی روبرو خواهیم بود.

رئیس دانشگاه تهران، توضیح داد: از زمان شیوع بحران کرونا، در دانشگاه تهران آموزش مجازی جایگزین آموزش های حضوری شد. همچنین در این زمینه آنچه که مهم است و باید مورد توجه قرار بگیرد آموزش های بین رشته ای است، به همین دلیل کوشش کردیم تا بین دانشگاه های مختلف کشور همکاری هایی صورت بگیرد که البته نتایج خوبی را به همراه داشت. با توجه به مسائل و مسائل پیش آمده دانشگاه ها باید با استناد به علم و دانشی که دارند به دولت در حوزه های مالی و اجتماعی مشورت دهند و خوشبختانه در این زمینه گزارش های متعددی به دولت و مجلس ارائه شده است.

وی ضمن ارائه پیشنهاد تشکیل کمیته ای بین دانشگاه های ایران و روسیه گفت: با تشکیل این کمیته دانشگاه ها می توانند تجارب و یافته های خود را در زمینه ویروس کرونا با یکدیگر مبادله نمایند تا با همکاری مشترک دانشگاه های دو کشور هر چه سریع تر بتوانیم بر این ویروس غلبه پیدا کنیم. این بحران همکاری های بین المللی را تحت تأثیر قرار داد، اما نکته قابل توجه این است که با توسعه فناوری اطلاعات می توانیم همکاری های آموزشی و پژوهشی را ادامه دهیم.

نیلی احمدآبادی، عنوان نمود: بر اساس توافق اجرا شده قرار است تا دوره های مشترک بین دانشگاه های ایران و روسیه شکل گیرد. همچنین ما نگران تبادل دانشجو بودیم که البته با استفاده از آموزش مجازی این مشکل برطرف شده است. دانشگاه های دو کشور در حوزه زبان فارسی و روسی همکاری های خوبی داشتند، اما توسعه همکاری در حوزه های دیگر هم ضروری است و یکی از روش هایی که می تواند همکاری ها را بیشتر توسعه دهد طرح های مشترک با سرمایه گذاری مشترک دانشگاه ها است.

رئیس دانشگاه تهران، با تأکید بر نقش جوانان در آینده و توسعه کشور گفت: ما باید از این فضای پیش آمده استفاده کنیم تا جوانان دو کشور به ویژه در دانشگاه ها بیشتر با هم ارتباط داشته باشند. قرار بود تا در این نشست جوانان هم حضور پیدا نمایند که امیدواریم در قالب یک وبینار حتماً بتوانیم چنین نشستی را برگزار کنیم. این موضوع یاری خواهد نمود تا مشارکت بیشتری محقق گردد، جوانان هستند که آینده روابط ما را تضمین می نمایند و هر چه آنها در این زمینه فعال تر شوند قطعاً بهتر می توانیم در حفظ و توسعه همکاری ها بیش از گذشته اطمینان حاصل کنیم.

وی با اشاره به بیانیه تدوین شده پنجمین اجلاس رؤسای دانشگاه های برتر ایران و روسیه گفت: محتوای این بیانیه عمدتاً برگرفته از نکات عنوان شده از سوی رؤسای دانشگاه های دو طرف است. همه علاقه مند به گسترش همکاری ها هستند و مبدأ این همکاری ها تبادل استاد و دانشجو و دوره ها و پروژه های مشترک است.

رئیس دانشگاه دولتی مسکو

ویکتور آنتونویچ سادونیچی، رئیس دانشگاه دولتی مسکو، نیز گفت: این اجلاس فعالیت خود را از آوریل 2017 شروع نموده است که پس از آن به صورت توافقی اجلاس های مختلفی میان دانشگاه های دو کشور برگزار گردیده است. در اولین اجلاس رؤسای دانشگاه های برتر، رقابت پذیری و نقش پارک های علم و فناوری مورد آنالیز نهاده شد و در دومین اجلاس به آنالیز شرایط علمی دانشگاه های دو کشور پرداخته شد.

وی اضافه کرد: باید روابط علمی میان دو کشور توسعه پیدا کند و این روابط با وجود ویروس کرونا نیز ادامه یابد. سال جاری به دلیل همه گیری کرونا، این اجلاس به صورت مجازی برگزار می گردد و تا کنون دانشگاه های دو کشور در زمینه های مختلف به آنالیز و فعالیت های علمی پرداخته اند.

سادونیچی، با بیان اینکه در سومین اجلاس رتبه بندی دانشگاه ها مورد آنالیز نهاده شد اضافه کرد: همچنین در چهارمین اجلاس که به میزبانی دانشگاه تهران برگزار گردید، حمایت های ویژه ای در مورد گسترش زبان فارسی و روسی صورت گرفت و در این دوره نیز شاهد گسترش روابط علمی و تبادل استاد و دانشجو هستیم.

در بخش دیگری از این اجلاس، رؤسای دانشگاه های برتر دو کشور در مورد موضوعات مختلف به ایراد سخنرانی پرداختند. پنجمین اجلاس رؤسای دانشگاه های برتر ایران و روسیه که با حضور مقامات علمی و سیاسی دو کشور، 24 دانشگاه برتر روسیه و سیزده دانشگاه برتر ایران به همراه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه گیلان برگزار گردید، با تدوین بیانیه و با تأکید بر گسترش همکاری های دو جانبه به کار خود خاتمه داد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 440

به "نتایج پنجمین اجلاس رؤسای دانشگاه های برتر ایران و روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج پنجمین اجلاس رؤسای دانشگاه های برتر ایران و روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید