رایرنی با ستاد کرونا برای اعطای تسهیلات به مهدهای کودک

به گزارش اخبار نجوم، تهران (پانا) - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تعطیلی برخی از مهدکودک های ناشی از شرایط کرونا گفت با رایزنی در کمیسیون اقتصادی ستاد کرونا و در خواست اعطای تسهیلات به آنان، می توان بخشی از مسائل مسائل را حل کرد.

رایرنی با ستاد کرونا برای اعطای تسهیلات به مهدهای کودک

به گزارش روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری در مراسم رونمایی از سامانه ملی دیده بان (1482)، راه اندازی این سامانه را اقدامی بسیار ارزشمند خواند و از نظارت مردم به عنوان عالی ترین سطح نظارت بر فعالیت های دولت یاد کرد.

وی راه اندازی این سامانه را تحقق عملی وعده های دولت دانست و توضیح داد: بعد از شستا، سازمان آموزش فنی و حرفه ای و معاونت امور تعاون، امروز، یکی از مهمترین اقدامات وزارتخانه در عرصه مبارزه با فساد، جلوگیری از ایجاد تاریکخانه در فعالیت های دولتی، مخفی کردن ضعف ها، برملا کردن مسائل و گرفتاری ها در نظام اجرایی کشور، شفاف سازی و ایجاد نظارت مردم بر مجموعه فعالیت های اجرایی محقق شد.

وی افزود: این سامانه نه فقط ارزیابی فعالیت های سازمان بلکه شفاف سازی و نظارت موثر مردم بر فعالیت های اجرایی را محقق می کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تشریح ویژگی های این سامانه گفت: میزان تماس های روزانه، فرایند افزایشی یا کاهشی بودن تماس ها و نوع نگرش مردم را تحلیل و ارزیابی و در برنامه ریزی های آینده این سازمان استفاده کرد.

شریعتمداری با اشاره به اینکه نباید از فراوانی نقدها در عرصه های گوناگون ترسید توضیح داد: با ارزیابی نقدها در عرصه های گوناگون می توان راه چاره مناسب ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی کشور یکی از مقدس ترین نهادهاست؛ افزود: همگان برای حضور و ارائه خدمات در این سازمان غبطه می خورند چراکه به اقشاری خدمت رسانی می کند که جزو بهترین بندگان خداوند هستند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه تلاش برای خدمت رسانی به جامعه هدف سازمان بهزیستی علاوه بر اینکه یک وظیفه حاکمیتی و اقدام اداری تلقی می شود اجر اخروی نیز دارد؛ افزود: این خدمات دارای ارزش بسیار زیادی است که در هیچ شغل و سِمت دیگری وجود ندارد.

وی توضیح داد: افراد شاغل در این سازمان با وجود داشتن مسائل بسیار، با داشتن اهداف متعالی در خدمت به این افراد و جامعه هدف از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه حدود 130 هزار واحد مسکونی در کشور برای افراد دارای معلولیت کشور ساخته شده است توضیح داد: از این تعداد بیش از 90 هزار واحد مسکونی در دولت تدبیر و امید احداث شده و نزدیک به 30 هزار واحد مسکونی نیز در دوره تصدی اینجانب تحقق پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه ساخت حدود 27 هزار واحد مسکونی نیز برای جامعه معلولان پایه گذاری شده است افزود: برای حل مسئله تامین مسکن کارکنان سازمان بهزیستی نیز باید تدابیری اندیشده شود.

شریعتمداری با بیان اینکه سازمان بهزیستی دارای 5 میلیون مخاطب، یک میلیون و 500 هزار فرد دارای معلولیت و حدود یک میلیون و 80 هزار مستمری بگیر است افزود: مسئولیت سلامت اجتماعی، رسیدگی به معتادان متجاهر، ارتباط با بیش از 40 هزار دستگاه همکار در سطح کشور و نظارت بر 15 هزار واحد مهدکودک و مراکز نگهداری از سالمندان از جمله مهمترین وظایف این سازمان شمرده می شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه با توجه به مسئولیت های گسترده این سازمان و امکاناتی که در اختیار دارد وظایف خود را به خوبی انجام داده است؛ توضیح داد: این سازمان در اداره خدمات به جامعه مخاطب کارنامه قابل قبولی دارد.

شریعتمداری با اشاره به واگذاری امور با نظارت این سازمان افزود: واگذاری شیرخوارگاه ها به بخش غیر دولتی و با نظارت سازمان بهزیستی از اقدامات ارزشمند این سازمان به شمار می رود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه باید بخشی از امور به انجمن خیریه واگذار شود افزود: این سازمان با واگذاری بخشی از امور به بخش های غیردولتی، باید از جایگاه واقعی خود در راستای نظارت، تشویق و هدایت استفاده کند.

شریعتمداری با اشاره به اینکه تاسیس مراکز مثبت زندگی، تحولی اساسی در سازمان بهزیستی به شمار می رود؛ افزود: با همت رئیس سازمان بهزیستی کشور و همکاران این سازمان، بیش از 2400 مرکز از بین متقاضیان انتخاب و بخشی از آنها راه اندازی شده و آماده ارائه خدمت هستند.

وی اقداماتی را که در سازمان بهزیستی به صورت الکترونیکی انجام می شود ارزشمند دانست و افزود: توسعه دولت الکترونیک در شرایط فعلی کشور و در ایام کرونا، امری حیاتی است.

کاهش 40 میلیون مراجعه به مجموعه وزارت کار و رفاه اجتماعی در طول سال

شریعتمداری با بیان اینکه با اقدامات انجام گرفته در این زمینه نزدیک به 40 میلیون مراجعه به مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در یک سال کاهش داده است افزود: جلوگیری از تمدید حضوری دفترچه های سازمان تامین اجتماعی، حرکت به سمت الکترونیکی کردن دفترچه های خدمات درمانی، ارائه خدمات درمانی الکترونیک و کار پزشکی اینترنتی از جمله اقدامات مثبت در این وزارتخانه است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به افتتاح سامانه های روابط کار اشاره کرد و افزود: الکترونیکی کردن امور در مجموعه سازمان بهزیستی، باید در راستای جلوگیری از گسترش بیماری کرونا در کشور صورت گیرد.

وی با اشاره به لزوم ارائه خدمات الکترونیک در کشور با توجه به شرایط استمرار کرونا گفت: ارائه این خدمات به هیچ عنوان نباید کمرنگ شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر ضرورت توجه جدی به افراد بی پناه در مراکز نگهداری از سالمندان افزود: ضرورت رعایت دستورالعمل های بهداشتی در مراکز نگهداری مددجویان، سالمندان و معلولان دارای اهمیت زیادی است.

وی با بیان اینکه تعداد مرگ و میر افراد در مجموعه سازمان بهزیستی، کمتر از نیم درصد است افزود: با رعایت کامل های شیوه نامه های بهداشتی در این مجموعه ها، باید از این دستاورد بزرگ صیانت شود.

شریعتمداری با تاکید بر اینکه هرگونه خدمات ارائه شده در این سازمان باید با کرامت همراه باشد توضیح داد: ارائه خدمات به مردم همواره باید با رعایت حفظ کرامت همراه باشد و باید تلاش کرد علاوه بر توانمندسازی افراد افراد، انجام این کار با احترام انجام شود.

وی به راه اندازی سامانه دانشجویی در سازمان بهزیستی نیز اشاره کرد و افزود: اختصاص منابع اقتصادی به فرزندان تحت پوشش سازمان بهزیستی بدون هیچ گونه تفاوت و فرق گذاشتن به این افراد، از جمله اقدامات ارزشمند این سازمان است.

شریعتمداری با اشاره به اینکه عزت و کرامت انسان، بزرگترین دارایی های است که خداوند متعال به عنوان یک موهبت الهی به او تفویض کرده است توضیح داد: به هیچ عنوان حق نداریم عزت افراد را پایمال کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به واگذاری 8 هزار تبلت به فرزندان بهزیستی در این سازمان اشاره کرد و افزود: با اقدامات انجام گرفته از طریق یک سامانه، بدون هیچ گونه تبعیض دانش آموزان تحت پوشش سازمان بهزیستی از این امکانات استفاده کردند و این کار بسیار ارزشمندی است.

شریعتمداری توضیح داد: این تبلت ها به بهترین شیوه و با رعایت کامل کرامت انسانی در اختیار این دانش آموزان قرار گرفته است.

وی توضیح داد: علاوه بر بودجه عمومی که از سوی دولت برای این سازمان در نظر گرفته شده می توان با همکاری سایر نهادهای دولتی منابع دیگری نیز جذب کرد.

شریعتمداری با اشاره به اینکه در ایام کرونا نیز برای خانواده های نیازمند این سازمان کمک هایی در نظر گرفته شده در خصوص به رصد آسیب های اجتماعی نیز گفت: از این رصدها می توان به عنوان چراغ راهی یاد کرد که ما را برای آینده مجهز می کند تا به دانش پیرامونی خود دست یابیم.

ضرورت راه اندازی صندوق فرصت های شغلی

شریعتمداری ضرورت راه اندازی صندوق فرصت های شغلی سازمان بهزیستی کشور را یادآور شد و توضیح داد: مصوبه راه اندازی صندوق فرصت های شغلی در دولت تایید شد هرچند شورای نگهبان با برخی از مفاد آن مخالفت کرده است ولی می توان با رفع این اشکالات، صندوق فرصت های شغلی این سازمان را راه اندازی کرد.

وی استفاده از منابع ایجاد مشاغل خانگی را از دیگر راه چارهها برشمرد و گفت: با استفاده از منابع داخلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می توان بخشی را به ایجاد مشاغل خانگی برای دختران بالای 18 سال تحت پوشش این سازمان اختصاص داد.

شریعتمداری به مسئله تشخیص هویت افراد تحت پوشش این سازمان اشاره کرد و افزود: این اقدام نتایج بسیار خوبی در پی داشت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: با توجه به عضویت مدیران استان ها و مجموعه شورای هماهنگی وزارت کار و رفاه اجتماعی در شورای برنامه ریزی استان، مدیران سازمان بهزیستی در استان ها موظفند در زمان تصویب بودجه، منابع استانی سازمان بهزیستی در استان را افزایش دهند.

وی افزود: مدیران استانی به عنوان یک عضو شورای هماهنگی مدیریت در استان باید با کنندگان مجلس جلساتی را برگزار و مسائل و مسائل سازمان را مطرح کنند.

شریعتمداری با بیان اینکه برای حل مسائل جامعه هدف این سازمان با توجه به شرایط ارز در کشور به تخصیص منابع بیشتری نیاز است گفت: تهیه سمعک، عمل های مربوط به گوش میانی و کاشت حلزون نیازمند تامین منابع بیشتری نسبت به گذشته است.

وی با اشاره به درخواست های مطرح شده در مرکز 1482 که امروز راه اندازی شد گفت: بر اساس گزارش ها حدود 15 درصد شکایت ها و درخواست ها مربوط به مستمری بگیران است.

وزیر کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سهم ملی سالمندان افزود: در این خصوص مکاتباتی با شهرداری ها، استانداری ها، وزارت مسکن و وزارت کشور وزارت آموزش و پرورش انجام گرفته است و وزیر کشور و شهرداری ها نیز در حوزه متناسب سازی معابر برای معلولان قول همکاری و مساعدت لازم دادند.

وی با اشاره به تعطیلی برخی از مهدکودک های ناشی از شرایط کرونا گفت: با رایزنی در کمیسیون اقتصادی ستاد کرونا و در خواست اعطای تسهیلات به آنان، می توان بخشی از مسائل مسائل را حل کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 652

به "رایرنی با ستاد کرونا برای اعطای تسهیلات به مهدهای کودک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایرنی با ستاد کرونا برای اعطای تسهیلات به مهدهای کودک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید