در چشم انداز مالی بانک جهانی برای سال 2020 منتشر شد؛ میزان رشد مالی ایران، عربستان، ترکیه و...

به گزارش اخبار نجوم، خبرنگاران: بانک دنیای پیش بینی خود از شرایط اقتصاد ایران و دنیا را منتشر کرد.

در چشم انداز مالی بانک جهانی برای سال 2020 منتشر شد؛ میزان رشد مالی ایران، عربستان، ترکیه و...

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ حرفه ای از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران بر این اساس، رشد اقتصاد دنیا در سال 2020 به 5/ 2 درصد افزایش خواهد یافت که نسبت به پیش بینی قبلی بانک که در خردادماه گذشته منتشر شده بود، 2/ 0 درصد کم تر شده است اما این رشد برای سال 2019، معادل 4/ 2 درصد برآورد شده است. بانک علت این رشد را احیای نسبی سرمایه گذاری و تجارت نسبت به سطح ضعیف سال گذشته میلادی دانسته است. بانک دنیای با وجود این هشدار داده است که ریسک های کاهنده همچنان وجود خواهند داشت.

در این گزارش که با عنوان چشم انداز اقتصاد دنیا2020؛ رشد کند، چالش ها در سیاست گذاری منتشر شد، بانک دنیای اعلام نموده است که انتظار دارد طی سال 2020، رشد اقتصادهای پیشرفته در کل به 4/ 1 درصد افت کند. این رشد در سال 2019 به میزان 6/ 1 درصد بوده است. علت عمده این کاهش، کندی فراوری خواهد بود. رشد اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه از 5/ 3 درصد در سال 2019 در این سال به 1/ 4 درصد افزایش خواهد یافت. البته بانک دنیای تاکید نموده است که این بهبود، در همه اقتصادها مشاهده نخواهد شد و عمدتا ناشی از بهبود رشد در گروه کوچکی از اقتصادهای بزرگ خواهد بود که بعضی از آنها از دوران ضعف اقتصادی خارج می شوند. بر این اساس، حدود یک سوم بازار نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه در این سال دچار کاهش رشد خواهند شد که علت آن سرمایه گذاری و صادرات کمتر از انتظار خواهد بود. سیلا پازارباسی اوغلو، معاون بخش رشد عادلانه، امور اقتصادی و نهادهای بانک دنیای در این رابطه گفت: در شرایطی که انتظار می رود اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه همچنان رشدی کند داشته باشند، سیاست گذاران باید از فرصت استفاده نمایند و اصلاحات ساختاری را که منجر به رشد همه گیر خواهد شد، فراهم آورند. وی اضافه کرد: برداشتن گام هایی در راستای بهبود فضای کسب و کار، حاکمیت قانون، مدیریت بدهی ها و فراوری می تواند به دستیابی به رشد باثبات یاری کند. بر این اساس، پیش بینی می گردد رشد اقتصادی آمریکا از 3/ 2 درصد در سال 2019 در امسال میلادی به 8/ 1 درصد کند گردد، حقیقتی که منعکس نماینده اثرات منفی افزایش تعرفه ها و اوج گیری نااطمینانی هاست. البته تغییر این پیش بینی نسبت به پیش بینی قبلی بانک 1/ 0 درصد بهبود را نشان می دهد. بر این اساس پیش بینی رشد اقتصادی حوزه یورو به یک درصد کاهش یافته است که از ضعف فعالیت های صنعتی این حوزه حکایت خواهد داشت.

بر این اساس، ریسک های کاهنده بر چشم انداز اقتصاد دنیا سایه افکنده اند و تحقق آنها می تواند رشد اقتصادی را به شدت کاهش دهد. این خطرات شامل اوج گیری دوباره تنش های تجاری و نااطمینانی از سیاست های تجاری، افت بیش از انتظار اقتصادهای بزرگ و ناآرامی اقتصادی در بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه خواهد بود. حتی اگر احیای اقتصادی در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه مطابق با انتظارات هم به وقوع بپیوندد، رشد سرانه همچنان در سطحی بسیار پایین تر از میانگین های درازمدت و بسیار کمتر از سطح لازم برای دستیابی به اهداف مبارزه با فقر خواهد بود.

بانک دنیای برای مقابله با بحران بدهی ها به عنوان یکی از بزرگ ترین معضلات اقتصاد 2020، توجه به مواردی را توصیه نموده است که به توضیح زیر است:

1- احیای رشد فراوری: رشد فراوری یک منبع اولیه برای رشد درآمد و نیروی محرکه اصلی کاهش فقر است که از زمان بحران اقتصادی دنیا بیش از هر زمان دیگری طی چهار دهه اخیر، رو به کندی گذارده است. در بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه این کندی منعکس نماینده ضعف در بخش های سرمایه گذاری، افزایش بهره وری و تخصیص درست منابع در بخش های مختلف بوده است. همچنین از زمان بحران اقتصادی دنیا تا کنون، سرعت بهبود در بسیاری از مولفه های بهره وری نیروی کار، از جمله آموزش و نهادها، دچار کندی یا توقف شده است.

2- کنترل قیمت ها، نیت خوب، نتیجه بد: استفاده از راه حل کنترل قیمت ها در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه فراگیر شده است. در حالی که این راه حل گاهی به عنوان روشی برای سیاست های اجتماعی به کارگرفته می گردد، می تواند همزمان، سرمایه گذاری و رشد را دچار افت کند و دستاوردهای مبارزه با فقر را سرکوب نموده و موجب گردد کشورها متحمل هزینه های سنگین اقتصادی شده و با سیاست های پولی موثر تداخل پیدا کند. جایگزینی شبکه های هدفمندتر تامین اجتماعی، ایجاد اصلاحات برای تشویق رقابت و فضای مناسب قانونی به جای راه حل کنترل قیمت ها می تواند هم به نفع فقرا باشد و هم به نفع رشد اقتصادی.

3- تورم در کشورهای کم درآمد: نرخ تورم در کشورهای کم درآمد به طور میانگین از 25 درصد در سال 1994 میلادی به 3 درصد در اواسط سال 2019 افت کرد. این افت به مدد نظام منعطف تر ارزی، افزایش استقلال بانک های مرکزی، کاهش بدهی دولت ها و فضای خارجی مناسب تر محقق شد. با وجود این، به منظور حفظ نرخ تورم در سطح پایین و ایجاد ثبات در آن، ضروری است که سیاست گذاران چارچوب سیاست های پولی و ظرفیت بانک مرکزی خود را تقویت نمایند و به جای کنترل قیمت ها از سیاست های کارآمدتر بهره گیرند.

چشم انداز خاورمیانه و شمال آفریقا

بانک دنیای در برآوردهای منطقه ای خود با اشاره به اینکه منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا رشد ملایم 4/ 2 درصدی را در سال 2020 تجربه خواهد نمود، علت عمده آن را افزایش سرمایه گذاری و تقویت فضای کسب و کارها عنوان نموده است. بانک دنیای پیش بینی نموده است رشد اقتصادی صادرنمایندگان نفت، به 2 درصد افزایش خواهد یافت. سرمایه گذاری بر زیرساخت ها و اصلاحات فضای کسب و کار موجب افزایش رشد اقتصادهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در سال 2020 خواهد شد. بر این اساس، رشد اقتصادهای واردنماینده نفت به 4/ 4 درصد افزایش خواهد یافت.

پیش بینی بانک دنیای برای ایران

بانک دنیای در این پیش بینی خود اعلام نموده است که انتظار دارد ایران پس از سالی که در آن کوچک شدن اقتصاد خود را شاهد بود، با کم رنگ شدن اثر تحریم ها و به مدد فراوری نفت و تثبیت شرایط صادرات، یک ثبات نسبی را در اقتصاد شاهد باشد. بر این اساس، رشد اقتصادی ایران در سال 2020 صفر خواهد بود که گرچه نسبت به پیش بینی قبلی بانک دنیای 9/ 0 درصد کاهش یافته است، اما نسبت به برآورد رشد منفی 7/ 8 درصد در سال 2019 بهبود قابل توجهی را نشان می دهد. بانک دنیای همچنین برای هرکدام از سال های 2021 و 2022 رشد یک درصدی را به اقتصاد ایران نسبت داده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 72

به "در چشم انداز مالی بانک جهانی برای سال 2020 منتشر شد؛ میزان رشد مالی ایران، عربستان، ترکیه و..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در چشم انداز مالی بانک جهانی برای سال 2020 منتشر شد؛ میزان رشد مالی ایران، عربستان، ترکیه و..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید