خبرنگاران اجرا نشدن مصوبات شورا به طرح سوال از شهردار منجر می گردد

به گزارش اخبار نجوم، تهران- خبرنگاران- رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران با بیان اینکه شهردار تهران به بهانه تراشی های مجموعه خود در اجرای مصوبات سرانجام دهد، گفت: ادامه خودداری از اجرای مصوبات قانونی شورای اسلامی شهر تهران به طرح سوال از شهردار تهران منجر می گردد.

خبرنگاران اجرا نشدن مصوبات شورا به طرح سوال از شهردار منجر می گردد

به گزارش خبرنگاران بهاره آروین روز یکشنبه در دویست و بیست و سومین جلسه شورای شهر تهران به شهردار تهران درخصوص عدم اجرای مصوبات شورای اسلامی شهر تهران در حوزه شفافیت اقتصادی تذکر داد.

وی مطرح کرد: پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، تحقق شفافیت و جلوگیری از فساد اقتصادی در شهرداری تهران را در اولویت فعالیت های خود قرار داده و مصوبات متعددی نیز در این خصوص به تصویب رسانده اما متاسفانه شهرداری به انحای مختلف در اجرای این مصوبات کوتاهی نموده است.

آروین با اشاره به اینکه عدم اجرای مصوبات شورای شهر در حوزه اقتصادی به سه شیوه رخ داده است، گفت: در شیوه اول، شهرداری تهران به صورت غیرقانونی از اجرای مصوبات قانونی شورای اسلامی شهر تهران استنکاف می نماید، خود را بالاتر از شورا و سایر نهادهای قانونی قرار می دهد و درباره قانونی بودن یا نبودن مصوبات شورا اظهارنظر می نماید.

وی اضافه نمود: شهرداری تهران در مورد راه اندازی بازار آنلاین تهاتر و همچنین در مورد مصوبه الزام شهرداری تهران به انجام الکترونیکی و اعلان عمومی اطلاعات معاملات شهرداری مشخصا استنکاف ناموجه از اجرای مصوبات شورا به بهانه مغایرت با مفاد قوانین بالادستی داشته است که پس از ماه ها تاخیر در اجرای مصوبه و پس از اتمام مهلت قانونی در اجرای مصوبه، به شورا اعلام شده است.

عضو هیات رییسه شورای تهران ادامه داد: این درحالی است که مطابق با ماده 90 قانون وظایف، اختیارات و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و اصلاحات بعدی آن، تنها مرجع تشخیص مغایرت مصوبات شورا با قوانین موجود، هیات تطبیق مستقر در فرمانداری است و به خصوص استنکاف مجری مصوبات یعنی شهرداری تهران به بهانه مغایرت مصوبات با قوانین، به هیچ وجه قابل پذیرش نبوده و قابل پیگرد قانونی است.

وی با اشاره به شیوه دوم شهرداری تهران برای اجرا نکردن مصوبات گفت: شهرداری تهران بعضا ملاحظاتی را اعلام می نماید با این مضمون که اجرای بعضی از بخش های مصوبات شورا، به ضرر شهرداری است.

آروین گفت: این درحالی است که مصوبات شورا با موافقت و تصویب اکثریت نمایندگان مردم در شورای شهر به تصویب رسیده است که اولویت اول و آخرشان تامین منافع شهفرایندان است.

عضو شورای تهران خاطر نشان کرد: شهرداری تهران به هیچ وجه نمی تواند این اولویت بخشی به منافع شهفرایندان توسط نمایندگان مردم را زیر سوال برده و به بهانه حفظ منافع سازمانی که اغلب به معنای حفظ منافع شخصی بخشی از مدیران و بدنه شهرداری است، از اجرای مصوبات قانونی شورای شهر استنکاف کند.

به گفته وی، متاسفانه عدم انتشار اطلاعات معاملات ملکی شهرداری تهران (با وجود اینکه انواع دیگر معاملات شهرداری تهران مطابق با مصوبه الزام شهرداری تهران به انجام الکترونیکی و اعلان عمومی معاملات منتشر شده است) و عدم اجرای تبصره های 16 و 35 بودجه سال 98 که به ترتیب ناظر بر انتشار یاری های شهرداری تهران به اشخاص حقوقی و انتشار اطلاعات املاک واگذارشده و اجاره داده شده شهرداری تهران است، از جمله مصوبات مهم در حوزه شفافیت اقتصادی است که به بهانه درنظر دریافت ملاحظات سازمانی همچنان اجرا نشده باقی مانده است.

وی اضافه نمود: کمیسیون ها و کمیته های تخصصی شورای شهر از جمله کمیته شفافیت و شهر هوشمند در تعامل همدلانه با شهرداری تهران، برای اجرای مصوبات جلسات متعددی برگزار نموده و از خود شهرداری برنامه زمان بندی خواسته است تا با در نظر دریافت شرایط و محدودیت های شهرداری، اجرای مصوبات را پیگیری کند.

وی با بیان اینکه، شهرداری به زمان بندی های ارائه شده خود نیز هیچ گونه پایبندی نشان نمی دهد، اضافه نمود: هم اکنون پس از گذشت یک سال و سه ماه از اتمام مهلت اجرای مصوبه الزام شهرداری تهران به انجام الکترونیکی و اعلان عمومی اطلاعات معاملات شهرداری و ارائه زمان بندی های متعدد برای اجرای کامل این مصوبه از سوی شهرداری، همچنان بخش های مهمی از این مصوبه اجرانشده باقی مانده است؛ از جمله اینکه حتی قدم های اولیه در جهت انجام تمام الکترونیکی معاملات برداشته نشده است و انتشار معاملات واحدهای تابعه نیز سیستماتیک و برخط انجام نمی گردد.

آروین ادامه داد: همچنین مصوبه ساماندهی اسناد املاک و مستغلات شهرداری تهران و مؤسسات تابعه نیز که در سال 95 به تصویب رسیده بود و باید تا سرانجام سال 96 به صورت کامل اجرا می شد برغم پیگیری های متعدد پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، همچنان اجرا نشده است.

عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران، خاطر نشان کرد: اخیرا نیز چندین ماه است که واحدهای مختلف در معاونت اقتصادی، هیچ گونه پاسخ گویی نسبت به ارائه گزارش در مورد پیشرفت اقدامات مطابق زمان بندی نشان نمی دهند و صراحتا می گویند که به دلیل شرایط کرونا و بستن حساب ها، اجرای مصوبات حوزه شفافیت در اولویت شان نیست!

رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران تاکید نمود: به شهردار تهران تذکر می دهم هر چه سریع تر به فرایند غیرقانونی اظهارنظر درخصوص مصوبات شورای شهر، ارائه بهانه های ناموجه و تاخیرهای مکرر در اجرای مصوبات سرانجام داده و این مصوبات را بی قید و شرط و به صورت تمام و کمال اجرا کند.

وی اضافه نمود: ادامه خودداری از اجرای مصوبات قانونی شورای اسلامی شهر تهران به طرح سوال از شهردار تهران در صحن علنی شورای شهر منتهی شده و به وسیله نهادهای ذیربط قابل پیگرد قانونی خواهد بود.

آروین از رییس شورای اسلامی شهر تهران خواست ضمن ارسال این تذکر به شهرداری، دریافت گزارش دقیق و با جزئیات اجرای مهمترین مصوبات شورا درخصوص شفافیت اقتصادی را به صورت مکتوب از شهرداری تهران پیگیری نمایند.

به گزارش خبرنگاران، راه اندازی بازار آنلاین تهاتر، انجام الکترونیکی معاملات شهرداری تهران و ثبت با گردش اطلاعات انواع معاملات متوسط به بالا، انتشار کلیۀ معاملات شهرداری شامل قراردادهای متوسط به بالا و مناقصه ها، مزایده ها، تهاترها و اسناد مربوط به واگذاری ها از جمله معاملات ملکی، انتشار برخط گزارش های ماهانه درآمد و هزینه و پرداخت روی ردیف های بودجه سنواتی، ثبت اطلاعات املاک شهرداری تهران، انتشار یاری های شهرداری تهران به اشخاص حقوقی، انتشار اطلاعات املاک واگذارشده و اجاره داده شده شهرداری، ارائه لایحه درخصوص برنامه عملیاتی اقدامات و زمان بندی جهت عرضه سهام شرکت هایی که بیش از سی و چهار درصد سهام آنها متعلق به شهرداری تهران یا واحدهای تابعه آن است و قابلیت واگذاری در بورس را دارد و یکپارچگی سامانه های حوزه اقتصادی اعم از سامانه جامع معاملات، سامانه جامع املاک، سامانه جامع اقتصادی، سامانه کنترل پروژه و … از جمله مواردی است که بهاره آروین خواهان پیگیری آنها از سوی رییس شورای شهر تهران شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 434

به "خبرنگاران اجرا نشدن مصوبات شورا به طرح سوال از شهردار منجر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اجرا نشدن مصوبات شورا به طرح سوال از شهردار منجر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید