اخبار تایید نشده از احتمال برکناری وزیر خارجه افغانستان

به گزارش اخبار نجوم، درحالی که در ماه های اخیر رئیس جمهور افغانستان چندین نفر از جمله دو وزیر را از پست های دولتی برکنار نموده است، بعضی رسانه ها از احتمال برکناری وزیر خارجه این کشور توسط اشرف غنی خبر می دهند.

اخبار تایید نشده از احتمال برکناری وزیر خارجه افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در ماه های اخیر با صدور فرمان های جداگانه ای صدها نفر از کارکنان دولتی از جمله وزیر بهداشت و وزیر دارایی افغانستان را عزل کرد، برکناری هایی که بعضی کارشناسان عامل آن را انگیزه های سیاسی غنی و نیز کوشش وی برای انتقام از رقبای او می خوانند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

هشت صبح به نقل از منابع در ارگ ریاست جمهوری نوشت که در ادامه برکناری مقامات توسط اشرف غنی به نظر می رسد که حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان بزودی از کرسی این وزارتخانه کنار زده می گردد و دلیل آن نیز خشمگینی غنی از ناتوانی اتمر در ایجاد اجماع منطقه ای برای صلح است.

این در حالی است که اتمر پس از انتصاب به عنوان وزیر خارجه افغانستان در جلسات متعددی ایجاد اجماع منطقه ای برای صلح را از اصلی ترین رکن های ماموریت خویش اعلام نموده بود..

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

این روزنامه چاپ کابل ادامه داد: بعضی تحلیلگران بر این باورند که کنار زدن اتمر از کرسی وزارت خارجه، به دلیل آنچه ناکامی وی در ایجاد اجماع منطقه ای خوانده می گردد، تنها یک بهانه است و غنی از ابتدا قصد داشت به صندلی سیاسی او آسیب بزند.

این نشریه گفت که اتمر در انتخابات ریاست جمهوری قبلی از رقبای جدی اشرف غنی به حساب می آمد و حتی در شماری از سخنرانی های انتخاباتی خویش، برای تامین صلح خواهان استعفای غنی و ایجاد دولت موقت شده بود.

نوشتار می افزاید که اشرف غنی پیش از این با تخریب پایگاه انتخاباتی اتمر پیروز شد تا او را از رقابت در انتخابات کنار بزند و اکنون نیز با گماشتن او به عنوان وزیر خارجه برای همواره شانس اتمر را برای رسیدن به کرسی ریاست جمهوری سد کرد.

باوجود تاکید وزارت خارجه افغانستان مبنی بر اینکه سفرهای منطقه ای طالبان در هماهنگی با این وزارتخانه صورت گرفته اما ارگ ریاست جمهوری اما از انجام این سفرها نقدها شدیدی نموده است.

لازم به ذکر است که هیئت سیاسی طالبان در سفر به مسکو رئیس جمهور افغانستان را یکی از موانع برقراری صلح خواند و تاکید نمود این گروه در صورت استعفای اشرف غنی با برقراری آتش بس موافقت می نماید.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 797

به "اخبار تایید نشده از احتمال برکناری وزیر خارجه افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخبار تایید نشده از احتمال برکناری وزیر خارجه افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید