آفریقا، درگیری در موگادیشو، خشم خارطوم از تصمیم جانبدارانه اتحادیه آفریقا از قاهره

به گزارش اخبار نجوم، درگیری مسلحانه در سومالی، ماموریت یک دیپلمات موریتانیایی برای وساطت میان سودان و اتیوپی و خشم خارطوم از تصمیم اتحادیه آفریقا در حمایت از مالکیت مصر بر مناطق مورد مناقشه مثلث حلایب و شلاتین از مهمترین اخبار قاره آفریقاست.

آفریقا، درگیری در موگادیشو، خشم خارطوم از تصمیم جانبدارانه اتحادیه آفریقا از قاهره

با تور آفریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از النشره، بعضی منابع ویژه از درگیری مسلحانه که در مگادیشو پایتخت سومالی اتفاق افتاده است، خبر دادند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

طبق این گزارش؛ نیروهای امنیتی سومالی اقدام به بستن خیابان های اصلی به منظور ممانعت از تاثیرگذاری بر انتخاباتی که قرار است برگزار گردد، خبر داده اند اما ماهیت طرف های درگیر تعیین نشده است.

این در حالی است که عبدالرحمن عبدالشکور معارض برجسته سومالیایی فایل ویدئویی منتشر نموده است که جماعتی کوچک از معترضان در یکی از خیابان ها ممنوعیت تظاهرات از سوی دولت را به چالش کشیده اند.

از سوی دیگر موسی محمد رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، طرفین در سومالی را که به دلیل عدم برگزاری انتخابات در موعد مقرر صحنه تنش شده است، به گفت وگو فراخواندند.

در بیانیه مشترک اتحادیه آفریقا و سازمان ملل ضمن تقدیر از ملت و رهبران سومالی به خاطر پیشرفت حاصل شده در زمینه ثبات در این کشور،اعلام شد که باید توافق 17 سپتامبر 2020 در رابطه با انتخابات را محترم شمرده گردد.

در این بیانیه آمده است: رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا و دبیرکل سازمان ملل، رهبران سومالیایی را به ادامه گفت وگو و کوشش با روح تفاهم برای برطرف موانع سیاسی در مقابل انتخابات فرا می خوانند.

مخالفین سومالیایی بدلیل ادامه حکومت محمد عبدالله فرماجو رئیس جمهور این کشور برغم خاتمه مدت ماموریت وی در 8 فوریه، مردم را به برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز فراخوانده بود.

فرماجو و روسای ایالت ها در 17 سپتامبر در مورد فرایند انتخابات به توافق رسیده، فقط بدلیل بروز اختلافات در کمیسیون های فدرال جدول زمانبندی تعیین نشد.

کوششهای میانجی گرایانه اتحادیه آفریقا میان سودان و اتیوپی

اتحادیه آفریقا، محمد الحسن ولد لباد دیپلمات و شخصیت آکادمیک موریتانیایی را مامور وساطت میان سودان و اتیوپی برای حل مشکل مرزی کرد.

یک منبع مطلع در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی این خبر را اظهار داشت.

وی قبلا میان نیروهای انقلابی و امنیتی سودان به دنبال کودتای سال 2019 که به براندازی نظام عمر البشیر منجر شد، میانجی گری نموده است.

دیپلمات موریتانی مورد اعتماد همه گروه های سودانی است و کوشش های وی منجر به ممانعت از جنگ داخلی در سودان شد.

پیشنهاد سودان درباره سد النهضه

سودان پیشنهادی درباره مذاکرات در مورد سد النهضه دارد و اینکه سازوکار کنونی به فرایندی چهارجانبه با مشارکت اتحادیه آفریقا، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا تبدیل گردد.

سودان در عین حال با مرحله دوم آبگیری سد النهضه بدون دست یابی به سازوکار مشترک میان دو کشور، مخالفت کرد.

اتیوپی اخیرا از عزم خود برای آغاز مرحله دوم آبگیری سد النهضه در جولای آینده خبر داده است اما دولت سودان بر مخالفت با هر گامی در این زمینه تاکید نموده است و آنرا تهدیدی مستقیم برای سد الروصیرص و شبکه های آب و فراوری برق و تاسیسات آب آشامیدنی در طول نیل آبی و نیل اصلی و تهدیدی برای امنیت ملی سودان دانسته است.

از سوی دیگر سلچی بقلی وزیر امور آبی اتیوپی مسئولیت عدم دست یابی به توافق درباره سد النهضه را متوجه مصر و سودان کرد و گفت که آدیس آبابا نرمش زیادی در مذاکرات به خرج داده است.

وی اظهار داشت: قاهره و خارطوم مسیری را دنبال می نمایند که مذاکرات را به شکست می کشاند و مانع از دست یابی راهکاری مورد رضایت همه می گردد.

تصمیم اتحادیه آفریقا و تنش میان مصر و سودان

روزنامه الحیات در مطلبی اظهار داشت: تصمیم اتحادیه آفریقا موجب ایجاد بحران میان مصر و سودان در شرایطی که روابط دو کشور خوب است، شد.

عبدالله حمدوک نخست وزیر دولت انتقالی سودان روز پنجشنبه دعوتی از مصطفی مدبولی برای سفر به قاهره دریافت کرد و سفیر مصر در سودان آنرا تحویل حمدوک داد.

در این شرایط محافل سیاسی سودانی از تصمیم اتحادیه آفریقا در حمایت از مالکیت مصر بر مثلث حلایب و شلاتین ، غافلگیر شدند.

الحیات گزارش داد: این تصمیم در حالی است که همه نگاه ها به مرزهای شرقی سودان با اتیوپی دوخته شده است.

تنش میان دو کشور در منطقه الفشقه مرزی تشدید شده است و این در حالی است که پفراینده حلایب و شلاتین با آرامش همراه بوده است.

سودان از اتحادیه آفریقا خواسته است که مالکیت مصر بر حلایب و شلاتین را فورا لغو کند. خارطوم این را خارج از حوزه اختیارات اتحادیه آفریقا دانسته است.

سودان اعلام نموده است که مناطق مورد منازعه مذکور طبق آمار و ارقام متعلق به سودان است.

خارطوم اعلام کرد که آنچه مصری ارائه نموده، جعلی است. مقامات سودانی تاکید کردند که نه اتحادیه آفریقا و نه سازمان ملل، هیچکدام حق دست بردن در مرز سودان با مصر را ندارند.

سودان این حرکت اتحادیه آفریقا را جانبداری از مصر و دارای تاثیرات مخرب بر روابط خارطوم با اتحادیه آفریقا دانست.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 823

به "آفریقا، درگیری در موگادیشو، خشم خارطوم از تصمیم جانبدارانه اتحادیه آفریقا از قاهره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آفریقا، درگیری در موگادیشو، خشم خارطوم از تصمیم جانبدارانه اتحادیه آفریقا از قاهره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید