آنچه بانوی آهنین پس از جنگ 74 روزه گفت

به گزارش اخبار نجوم، شاید شما هم اگر بخواهید از یک زن قدرتمند و قاطع تعریف و تمجید کنید، او را بانوی آهنین بخوانید اما شاید ندانید که این صفت برای نخستین بار به بانوی سیاست مداری نسبت داده شد که توازن مردسالارانه در عرصه قدرت را بر هم زد و در زمانه ای که مردان حرف اول و آخر را در عرصه سیاست می زدند، فارغ از تمام تشویق ها و تشویش ها، آنچنان درخشید که نامش به یک مَثَل تبدیل شد.

آنچه بانوی آهنین پس از جنگ 74 روزه گفت

مارگارت تاچر (Margaret Hilda Thatcher)، بانوی سیاست مداری است که اولین ها را در تاریخ انگلستان تجربه کرد. او که کنندگی مجلس عوام انگلیس را برعهده داشت، سال 1970 در دولت حزب محافظه کار به عنوان وزیر آموزش و پرورش معرفی شد. سرآغاز تصمیم های جنجالی تاچر از همین دوره بود؛ از پخش رایگان شیر در مدارس جلوگیری کرد و با واکنش های زیادی روبرو شد و حتی حزب کارگر لقب مارگارت تاچر، دزد شیر بچه ها را به او داد.

تاچر پنج سال بعد و در سال 1975، برای اولین بار در تاریخ انگلستان، جا پای مردان گذاشت و رهبری یک حزب سیاسی مهم یعنی حزب محافظه کار را برعهده گرفت. او که معتقد بود صدایش آنگونه که باید در مجلس بریتانیا شنیده نمی شود، سفرهای خارجی خود را آغاز کرد تا هم عقایدش را گسترش دهد و هم اینکه به چهره ای بین المللی تبدیل شود. بین سفرهای تاچر، دو دیدار سیاسی او بیش از همه مورد توجه قرار گرفت؛ اول سفر به آمریکا و دیدار با جیمی کارتر و دوم سفر به ایران و دیدار با محمدرضا پهلوی. آنتونی پارسونز - سفیر وقت بریتانیا در ایران - در خاطراتش می گوید: تاچر به شاه ایران گفت خریدهای نظامی تان از بریتانیا باعث ایجاد هزار شغل برای ما شده است.

اما این تازه آغاز راه برای بانوی سیاست مدار بود. مدتی نگذشت که با پیروزی محافظه کاران در انتخابات پارلمانی، تاچر به سمت نخست وزیری انگلستان انتخاب شد و تا دو دوره دیگر نیز در این سمت باقی ماند. تاچر با سخنرانی مشهوری که در سال 1976 علیه اتحاد جماهیر شوروی و رهبرانش انجام داد، لقب بانوی آهنین را - مشابه صدر اعظم آهنین که لقب بیسمارک بود و ژوزف استالین که او را مرد آهنین می نامیدند - به دست آورد و در سال 1979 که حزب محافظه کار بیشتریت را در مجلس عوام بدست آورد با شعار کوچک کردن دولت و خصوصی سازی اولین نخست وزیر زن بریتانیا شد.

یکی از مهم ترین اقدامات تاچر در دوران نخست وزیری، خصوصی سازی گسترده و اجرای سیاست های نئولیبرالی بود. می توان گفت که تقریبا تمام اصلاحات و دستاوردهای طبقه کارگر توسط تاچر نابود شد؛ خدمات بهداشتی، رفاهی و آموزشی که تامین کردن آنها بر عهده دولت بود، از وظایف دولت کنار زده و بیشتر صنایع بزرگ انگلستان به بخش خصوصی واگذار شد.

اما یکی از مهم ترین دوره های نخست وزیری تاچر، جنگ میان آرژانتین و انگلیس بود؛ جنگ 74 روزه ای که سال 1982 بر سر مالکیت جزایر فالکلند درگرفت و با حمله آرژانتین به این جزیره آغاز شد و با تسلیم این کشور خاتمه یافت. طعم پیروزی برای انگلستانی که امید چندانی به سربلندی نداشت، بسیار شیرین بود و سخنرانی معروف تاچر بعد از این پیروزی، آن را برای انگلیسی ها شیرین تر هم کرد؛ سخنرانی ای که وطن پرستی تاچر در تمام کلمات آن خودنمایی می کند و یکی از تاثیرگذارترین و معروف ترین سخنرانی های سیاسی در تاریخ معاصر دنیا به شمار می رود.

او سخنان خود را در جشن پیروزی انگلستان اینگونه آغاز کرد: امروز شاهد نتیجه جنگ جزایر فالکلند هستیم. کشور ما پیروزی شگفت آوری به دست آورد و ما مستحق این هستیم که به خودمان مغرور باشیم. این ملت این عزم و قدرت را داشت که بداند چه کاری را باید انجام دهد و چه کاری درست است. ما در این جنگ با حمایتی از سراسر دنیا شرکت کردیم؛ شورای امنیت سازمان ملل و اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا در این جنگ ما را همراهی کردند اما از سوی دیگر در این جنگ تنها بودیم تا بتوانیم از خودمان و قلمرو سلطنتی دفاع کنیم.

او ادامه داد: حالا جنگ تمام شده است و دیگر هیچ چیزی نمی تواند همانند سابق باشد چراکه ما درس های جدیدی درباره خودمان آموخته ایم؛ درس هایی که شدیداً نیاز به آموزش آنها داشتیم. زمانی که جنگ آغاز شد عده ای از ما حمایت کردند و حامی بودند و برخی هم به پیروزی ما باور نداشتند؛ کسانی که تصور می کردند انگلیس دیگر نمی تواند حتی نیازهای اولیه خود را برآورده کند؛ کسانی که باور داشتند این کشور دیگر نمی تواند کارهای بزرگی که قبلا انجام داده بود را انجام دهد، اینکه دیگر هیچ گاه همانند سابق نمی شود! از سوی دیگر کسانی هم بودند که البته شاید الان قبول نکنند اما در اعماق قلبشان ترس هایی داشتند؛ اینکه انگلیس که در حال مبارزه با آرژانتین بود، همان کشوری نیست که سلطنتش را با اقتدار راه اندازی کرد و بر یک چهارم دنیا حکومت می کرد. فرقی نمی کند، همه آنها در اشتباه بودند.

بانوی آهنین بار دیگر در میان سخنانش از ارزشمندبودن پیروزی سخن گفت و تاکید کرد: درسی که باید از جنگ فالکلند بیاموزیم این است که انگلستان همچنان مهارت های تمام عیار خود را دارد و در تاریخ می درخشد. نسل های بعدی از پدران و پدربزرگ هایشان با شجاعت یاد می کنند چون وقتی جنگ و خطرهای ناشی از آن، مردم ما را به سمت ارتش فرا می خواند، بار دیگر انگلستان همانند همیشه مملو از مردمی شایسته، شجاع و مصمم شد ... قطعاً درسی که از جنگ گرفته ایم را در زمان صلح نیز استفاده خواهیم کرد. تملق و عدم اعتماد به نفس، راهی به سوی پیشرفت باز نخواهد کرد. ما در آینده از اعتماد به نفس خود استفاده می کنیم.

او در خاتمه سخنرانی مشهور خود، بار دیگر با مردم انگلیس اتمام حجت کرد و از آنها خواست که مقتدر، مغرور و مصمم باشند: فالکلند به خاطر کم شمردن خطرات یا به جان خریدن ریسک ها پیروز نشد. این جنگ به خاطر تمام مردان و زنانی که هیچ ترسی از سختی ها نداشتند، پیروز شد. ما مصمم به پیروزی بودیم و این دقیقاً صفت انگلستان است! این اعتماد به نفس از یک بازنگری دوباره به خودمان به دست آمده و با احترامی دوباره به خودمان، پرورش می یابد ... انگلستان بار دیگر خودش را پیدا کرد و هیچگاه به دوران قبل از پیروزی خود باز نخواهد گشت.

پی نوشت: در این نوشتار از نسخه سال 2010 کتاب Speeches that Shaped Our World تدوین Chris Abbott که توسط انتشارات Rider در 322 صفحه منتشر شده، استفاده شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 721

به "آنچه بانوی آهنین پس از جنگ 74 روزه گفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه بانوی آهنین پس از جنگ 74 روزه گفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید