ابلاغ دستور عدم استفاده از دستکش در رستوران ها ، یکسال دیگر باید با کرونا زندگی کنیم

به گزارش اخبار نجوم، معاون بهداشت وزیر بهداشت با تأکید بر اهمیت نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشت گفت: حداقل یک سال دیگر باید با کرونا زندگی کنیم؛ چون تا یکسال دیگر امکان ندارد واکسن به دست ما برسد.

ابلاغ دستور عدم استفاده از دستکش در رستوران ها ، یکسال دیگر باید با کرونا زندگی کنیم

به گزارش خبرنگاران از فارس، علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت در نشست خبری مجازی با خبرنگاران گفت: معاون سلامت افغانستان به ایران آمدند و بیشتر قصد دیدن الگوهای درمان در ایران را داشتند. ما در مرحله اول 78 میلیون نفر غربالگری کردیم و در مرحله دوم 40 میلیون نفر غربالگری شدند.

وی ادامه داد:درخواست خیلی جدی که از ما داشتند بحث غربالگری آزمایشگاهی بود و مشکلشان درباره این بود که کسی برای کار با دستگاههای تست پی سی آر نداشتند و قرار شد تیمی ما بفرستیم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: ما حدود 3 میلیون و 500 هزار نفر را غربالگری کردیم که عمدتا افغانستانی بوده اند و خواهان دادن پروتکل های بهداشتی از سوی ما شدند که موافقت کردیم.

رئیسی اضافه نمود: ایران کشوری عظیم است که شاید به اندازه 8 کشور اروپایی جمعیت و وسعت داریم.درباره خوزستان از پیک اول عبور نموده و الان شاید مسئله ای نداشته باشد. قم و گیلان از پیک گذاشته و تهران نیز تا حدودی از پیک گذشته است.

وی متذکر شد: به طورکلی هنوز پیک اول را در کشور نگذرانده ایم و ویروس همین طور در کشور می چرخد و استانها یکی پس از دیگری گرفتار می شوند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به ناشناخته نبودن همه ویژگی کرونا، اضافه نمود: برخلاف دیگر اجداد کرونا مثل سارس هنوز کرونا حضور دارد اصلا ضعیف نشده است. اکنون برخلاف انتظار کرونا در مناطق گرم وجود دارد.

وی ادامه داد: کرونا در تجمعات شیوع بیشتری دارد . اگر استفاده از ماسک یا رعایت فاصله گذاری اجتماعی در استانی رعایت نگردد میزان شیوع بیشتر خواهد شد.در اردیبهشت 70 درصد مردم رعایت فاصله گذاری اجتماعی را داشتند اما اکنون این میزان به 20 درصد رسیده است.

رئیسی با بیان اینکه از نظر تخت بیمارستانی و تخت ویژه هیچ کمبودی در کشور نداریم، بیان داشت: ما در شرایط بحرانی و کمبود در این خصوص نیستیم؛ ضمن اینکه برنامه ما این است که ذخیره داشته باشیم و تا اگر کمبودی در استانی بود جبران کنیم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در مورد ونتیلاتور احتیاج به خارج نداریم ، گفت: حتی درباره ونتیلاتور ها اجازه صادرات نیز گرفته شده است.همچنین خیلی از نقاهتگاهها استفاده نشد اما همچنان اعتقاد داریم که وجود تخت های پشتیبان باید وجود داشته باشد.

هنوز به موج دوم کرونا نرسیده ایم

وی با اشاره به غربالگری سرپایی با اشاره به اینکه مراکز 16 ساعته و غربالگری بار میزان بستری را بسیار کم کرد،اضافه نمود:زمانی از موج دوم می توانیم بگوییم که حدود 80 درصد موج اول به ارتفاع رسیده باشد اما فعلا ما در استانهای کشور دچار موج دوم نشده ایم و موج دوم اتفاق نیفتاده است.

خطر کمتر کرونا در استخرهای روباز

رئیسی متذکر شد:اگر تجمع در فضای سرپوشیده باشد امکان و شانس انتقال بیماری بیشتر خواهد بود. استخر در فضای باز یا سینمای فضای باز شانس ابتلا کمتر است و فضای بسته به میزان حجم فضا بستگی دارد و اگر فضا زیاد باشد و تعداد افراد کمتر باشند شانس انتقال کمتر است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به حد مجاز کلر در استخرها، اضافه نمود: بهتر است اگر استخری باز گردد باید حد بالایی کلر وجود داشته باشد و در مقابل نیز باید مواظب تابش خورشید و اثر بر کلر باشیم.رعایت پروتکل های بهداشتی در همه نقاط بسیار اهمیت دارد.

حداقل یکسال دیگر باید با کرونا زندگی کنیم

وی با تأکید بر اهمیت نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشت، متذکر شد:حداقل یک سال دیر باید ما با کرونا زندگی کنیم؛ چون تا یکسال دیگر امکان ندارد واکسن به دست ما برسد. تا زمانی نان سنتی فراوری می گردد قطعا مسائل زیادی دارد و کنترل آن نیز نسبی است.البته نانی که در دمای 60 درجه تنور قرار می گیرد قطعا دچار کرونا نخواهد شد.

رئیسی با بیان اینکه به هیچ وجه به وسیله نان که از تنور بیرون می آید کرونا منتقل نمی گردد گفت: البته ممکن است در جهت انتقال آلوده گردد.در صنایع فراوری غذایی نیز افراد شاغل باید هر روز غربالگری شوند.در یکماه گذشته 247 هزار واحد صنفی وصنعتی را پلمب نموده ایم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: برنامه ای داریم تا بحث نحوه برخورد با مسائل که باید رعایت گردد توجه شد و اجرا کنیم که یکی بحث اجباری کردن ماسک است که البته دو سه هفته باید آموزش بدهیم و ماسک به اندازه باشد و پس از آن را اجرایی کنیم و تصمیم جدی داریم که با واحدهای متخلف برخورد نموده و پلمب کنیم.

وی با بیان اینکه بازگشایی ها در افزایش بیماری تأثیر دارند، ادامه داد: البته باید گفت تا چه زمانی می توانیم بازگشایی ها اتفاق نیفتد اما اگر بازگشایی نگردد با توجه به مسائل مالی و تحریم ها افرادی داریم که اگر صبح کار ننمایند شب شام ندارند.

رئیسی با اشاره به اینکه به استانهای شیوع بالا اعلام اختیار داده شده تا اماکنی که تأثیر بیشتری در شیوع دارند درباره فعالیت یا تعطیلی موقت آنها تصمیم بگیرند. امرووز به استانها ابلاغ خواهد شد.

حدود 15 درصد در تهران با کرونا درگیر هستند

معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه میزان شیوع در استانها متفاوت است، اضافه نمود: در بعضی استانها 5 درصد میزان درگیری است و در بعضی 10 تا 12 درصد و در تهران نیز حدود 15 درصد درگیری با کرونا وجود دارد.

وی با بیان اینکه میزان درگیری با کرونا در قم و گیلان به 30 تا 40 درصد رسید، گفت: برای اینکه ایمنی جمعی صورت گیرد باید بیش از 60 درصد افراد درگیر شوند تا بگوییم استانی از بابت شیوع خیالش راحت گردد.

رئیسی با اشاره به چگونگی انجام تست کرونا، گفت: اگر در فردی تست پی سی آر مثبت باشد می تواند در بعضی موارد تا 60 روز تست مثبت باشد؛ البته این به معنای آلودگی فرد نیست اما این ویروس می تواند در سینوس ها و بافت ریه باشد و مدتها باقی بماند اما دیگر بیماری زا نبوده و قابل انتقال نیست.

معاون بهداشت وزیر بهداشت درباره انجام تست از افراد بیشتری در جامعه، بیان داشت: ما سه نوع غربالگری کردیم؛ یکی غربالگری تلفنی که در این مرحله افراد علامتدار شناسایی شده و از مجموع 78 میلیون نفر غربال شده دو ممیلیون و 200 هزار نفر ویزیت پزشکی شدند.

وی افزود: در مرحله دوم 40 میلیون نفر غربالگری شدند که مربوط به افراد دارای بیماری زمینه ای و مادران باردار وو سالمندان بود. سومین مرحله غربالگری نیز غربالگری آزمایشگاهی است که مربوط به موارد سرپایی بوده و افراد علامتدار را ابتدا به صورت پایلوت در زنجان و به تعداد 100 نفر غربالگری کردیم.

انجام 568 هزار تست سرپایی تا به امروز

رئیسی متذکر شد: به مرور نتایج خوبی از این روش گرفتیم و مشاهده کردیم 20 درصد افراد علامتدار مراجعه نماینده می توانند در خانه قرنطینه شده و درمان را انجام دهند.اکنون ما 120 آزمایشگاه در حوزه سرپایی در کشور داریم. بیش از 20 هزار تست سرپایی در روز انجام می دهیم 568 هزار تست تا روز گذشته در حوزه تست سرپایی صورت گرفته است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه احتیاج به انجام تست توسط همه افراد وجود ندارد، ابراز داشت: اگر فردی علامتدار و مبتلا با افراد دارای ریسک بالای ابتلا ارتباط داشته باشد این افراد ریسک بالا باید تست بدهند؛ همچنین اگر در خانه ای فردی مبتلا بوده و بیمار زمینه ای وجود دارد این افراد باید تست بدهندو افرادجوان و سالم احتیاج به تست ندارند و فقط باید موارد حفاظتی را رعایت نمایند.

وی با اشاره به ابلاغ دستور انجام تست روزانه توسط نیروهای شاغل در صنایع غذایی، اضافه نمود: موضوع مواد ضدفونی نماینده و بی احتیاجی از ضد عفونی کردن برای مدت زمان زیاد ، گفت: همه سطوح آلوده است و اگر ضد عفونی نیز کنیم باز مجدد آلوده می گردد؛ چراکه همیشه سطوح آلوده است و همه سطوح را باید آلوده فرض کنیم.

ابلاغ دستور عدم استفاده از دستکش در رستوران ها

رئیسی یادآور شد: نامه ای را ابلاغ کردم تا در رستورانها هیچ فردی که کار می نماید نباید دستکش استفاده کند، اضافه نمود:دستکش باعث انتقال عفونت به نقاط دیگر می گردد بنابراین بهترین کار شستن دستهاست و کسی نباید دستکش استفاده کند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت درباره فعالیت هیأتها در ایام محرم، اضافه نمود: در این خصوص ستاد ملی مبارزه با کرونا باید تصمیم گیری کند؛ البته قبلا هم اعلام کردیم که برای جلوگیری از شیوع تجمعات مختلف ممنوع باشد، فاصله گذاری رعایت گردد و در فضای بسته و باز شرایط متفاوت است اما باز در ین خصوص ستاد تصمیم گیری می نماید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 414

به "ابلاغ دستور عدم استفاده از دستکش در رستوران ها ، یکسال دیگر باید با کرونا زندگی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ دستور عدم استفاده از دستکش در رستوران ها ، یکسال دیگر باید با کرونا زندگی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید