40درصد از کل بیکاران تحصیلات دانشگاهی دارند

به گزارش اخبار نجوم، تسنیم نوشت: مطابق آخرین آمار ارائه شده از مرکز آمار ایران در بهار 1402, بررسی نرخ بیکاری افراد 15 ساله و بیش تر نشان می دهد که 8.2 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار 1401)، 1.0 درصد کاهش یافته است.

40درصد از کل بیکاران تحصیلات دانشگاهی دارند

در بهار 1402، به میزان 41.2 درصد جمعیت 15 ساله و بیش تر، از نظر مالی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت مالی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار 1401) 0.3 درصد افزایش یافته است.

جمعیت شاغلین 15 ساله و بیشتر در این فصل 24 میلیون و 306 هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل 728 هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش های عمده مالی نشان می دهد که در بهار 1402، بخش خدمات با 51.3 درصد بیش­ ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی، بخش های صنعت با 33.1 درصد و کشاورزی با 15.5 درصد قرار دارند.

در بهار 1402 سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران 40.8 درصد بوده است، این سهم بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است، بررسی تغییرات این شاخص نشان می دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل 1.1 درصد افزایش داشته است.

در بهار 1402 سهم جمعیت شاغل فارغ التحصیل آموزش عالی از کل شاخص 26.5 درصد بوده است، این سهم بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است، بررسی تغییرات این شاخص نشان می دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل 0.1 درصد کاهش یافته است.

به گزارش تسنیم، بحث اشتغال فارغ التحصیلان یکی از مصوبات هشتاد و پنجمین جلسه شورای عالی اشتغال است که مطابق مصوبات آخرین جلسه شورای عالی اشتغال رفع بیکاری فارغ التحصیلان با موضوع شرکت های دانش بنیان از طریق کاریابی تخصصی و به کارگیری مشوق های بیمه ای یارانه دستمزد و کارورزی در دستور کار قرار گرفت.

ایجاد سازوکاری برای فارغ التحصیلان دوره های تحصیلات تکمیلی

در مصوبه دوم شورای عالی اشتغال با توجه به ضرورت رفع بیکاری فارغ التحصیلان به خصوص دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی، معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری موظف شد با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به ایجاد سازوکار شناسایی و هدایت اشتغال فارغ التحصیلان دکتری و کارشناسی ارشد زیر 40 سال با موضوع شرکت های دانش بنیان از طریق فعالیت کاریابی تخصصی و به کارگیری مشوق های بیمه ای یارانه دستمزد و یارانه کارورزی به انجام رساند.

همچنین مقرر شد تعداد افراد مشمول این مصوبه و میزان بار مالی آن در قالب جدول ضمیمه از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشخص و منابع مالی آن بر اساس قانون مشخص شود.

منبع: فرارو
انتشار: 2 مرداد 1402 بروزرسانی: 2 مرداد 1402 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1599

به "40درصد از کل بیکاران تحصیلات دانشگاهی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40درصد از کل بیکاران تحصیلات دانشگاهی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید