کسری بودجه 1400 مانعی مهم در جهت رشد مالی مثبت

به گزارش اخبار نجوم، افزایش نقدینگی در اثر کسری بودجه، عاملی مهم برای تورم بالا خواهد بود. روندی که در نهایت، چشم اندازی منفی برای سرمایه گذاری بلند مدت در اقتصاد کشور خواهد بود.

کسری بودجه 1400 مانعی مهم در جهت رشد مالی مثبت

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، اقتصاد تحریم شده ایران، در امسال یک مهمان ناخوانده به نام کرونا داشت. ویروسی که در بدو ورود، محدودیت های گسترده ای بر چرخه مالی و کسب و کار کشور به همراه داشت و هنوز هم دارد.

نتیجه این فرایند، کاهش فراوری و افت درآمدهای مالی بود. موضوعی که در کنار فشارهای حداکثری دولت آمریکا بر علیه ملت ایران، باعث کاهش رشد مالی شد. اما این فرایند نزولی با وجود موانع متعدد، با حمایت نظام بانکی و توسعه و تزریق نقدینگی مورد احتیاج و هدفمند به واحدهای فراوریی، ادامه دار نبود و حالا در روزهای پایانی سال، با نگاهی بر فرایند مالی ماه های گذشته، می توان ادعا کرد که رشد مالی ایران، بر خلاف انتظارات دشمنان، نه تنها منفی نشده است، بلکه در سه ماهه سوم سال، مثبت شده است.

دکتر همتی در این باره در یادداشتی اینستاگرامی با اشاره به آغاز رشد مثبت مالی از فصل دوم سال، نوشت: رشد 3.9+ درصد با نفت و 2.9 + درصد بدون نفت در سه ماهه سوم سال ثبت شده است. بنابراین، اقتصاد در دو فصل متوالی دوم و سوم سال 1399 رشد مثبت داشت. لذا، امروز با اطمینان میتوان از گذر اقتصاد ایران از دوره سخت تحریم و رکود ناشی از آن و ورود به دوره رشد مجدد مالی اطلاع داد

قدر مسلم اشاره رئیس شورای پول و اعتبار بر عبور اقتصاد از رکود، نتیجه حمایت های نظام بانکی از چرخه فراوری و کسب و کار کشور و همچنین توان و بنیه قوی اقتصاد مقاومتی بوده است.

موضوعی که رئیس کل بانک مرکزی نیز به آن اشاره داشته و تاکید دارد: با توجه به تداوم تحریم حداکثری علیه ایران و شیوع کرونا، که موجب رکود و رشد منفی شدید در بسیاری کشورها شده است، رشد حاصله مهم و حاصل اجرای اقتصاد مقاومتی و نماد جهش فراوری درشرایط تحریم است.

اما نکته مهمی که در شرایط کنونی از اهمیت به سزایی برخوردار است، چشم انداز پیش روی اقتصاد ایران است. فرایندی که می تواند به ادامه رشد مالی مثبت ختم گردد و یا اینکه دوباره شاهد عقب گرد رشد مالی باشیم.

در این میان، عامل مهم و اثرگذار بر رشد مالی، نرخ تورم و نوسانات آن است. شاخصی که از تابستان امسال، برای اولین بار توسط سیاست گذار پولی و ارزی کشور، با یک هدف گذاری 22 درصدی در برنامه های کلان مالی کشور، جای گرفته است.

اما برای رسیدن به این هدف، باید از سد یک عامل مهم گذشت و آن، موضوع کسری بودجه است. کسری بودجه ای که سالیان سال است در اقتصاد کشور جای گرفته است و به تازگی با تصویب لایحه بودجه 1400 توسط مجلس، انتقاد رئیس کل بانک مرکزی را نیز به دنبال داشته است.

دکتر همتی در این باره گفته است: همه دولت ها و مجالس، علیرغم انتقاد از رشد نقدینگی و تورم، حتی با پرچم اصلاح ساختاری بودجه، نهایتا به بودجه ای با توان رشد بالای نقدینگی رضایت می دهند. در حالی که مجلس محترم همزمان درصدد تصویب طرحی، برای اصلاح ساختار اداره بانک مرکزی، با هدف تقویت استقلال و نیز پاسخگویی بیشتر بانک مرکزی است، اعداد و ارقام بودجه مصوب و تبصره های متعدد آن دربرگیرنده احکامی برای تکلیف به بانک مرکزی و سیستم بانکی است که نتیجه آن می تواند انتشار پول پر قدرت و رشد نقدینگی باشد.

دغدغه رئیس کل بانک مرکزی بر توان بالای بودجه در جهت افزایش نقدینگی به دلیل اثرگذاری نقدینگی بر نرخ تورم بسیار مهم است. زیرا با افزایش نرخ تورم در اقتصاد، دیگر نباید انتظار رشد مالی و مثبت شدن آن را داشت، چراکه با افزایش نرخ تورم، شاهد کاهش سرمایه گذاری و فراوری خواهیم بود و فضای سفته بازی در اقتصاد رونق خواهد گرفت.

بنابراین در شرایط حساس کنونی و با توجه به فشارهای مالی دشمنان، احتیاجمند توجه ویژه شورای نگهبان به آثار تورمی و رشد نقدینگی بودجه مصوب مجلس هستیم، تا از افزایش نقدینگی در اثر کسری بودجه جلوگیری گردد.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 886

به "کسری بودجه 1400 مانعی مهم در جهت رشد مالی مثبت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسری بودجه 1400 مانعی مهم در جهت رشد مالی مثبت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید