چرا استفاده از ماسک مهم است؟

به گزارش اخبار نجوم، اگر همه از ماسک استفاده نمایند، ویروسی در هوا نیست که روی ماسک ما بنشیند و به همین خاطر ترسی از دست زدن به ماسک و آلوده شدن دست ها وجود ندارد.

چرا استفاده از ماسک مهم است؟

یک متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با تاکید بر لزوم استفاده همه افراد از ماسک برای جلوگیری از انتقال کرونا گفت: در این شرایط ماسک نمی زنیم که بیماری را نگیریم بلکه ماسک می زنیم تا اگر بیمار هستیم به سایرین منتقل نکنیم.

دکتر شروین شکوهی با بیان اینکه اگر در شرایط کنونی، ماسک زدن اجباری گردد بسیار عالی است، گفت: در چنین شرایطی ماسک معمولی و دست دوز هم کافی است و حتما لازم نیست استاندارد باشد.

وی با بیان اینکه اگر همه افراد از ماسک استفاده نمایند، نگرانی بابت دست زدن به ماسک و آلودگی ناشی از آن وجود ندارد، گفت: اگر همه از ماسک استفاده نمایند، ویروسی در هوا نیست که روی ماسک ما بنشیند و به همین خاطر ترسی از دست زدن به ماسک و آلوده شدن دست ها وجود ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: این مراعات بسیار مفید خواهد بود، زیرا اگر همه ماسک بزنند احتمال اینکه قطرات تنفسی کسی روی دستگیره در و سطوح باشد بسیار کم خواهد شد و به نفع همه است.

وی همچنین درباره روش پلاسما درمانی و اثربخشی آن در بیماران کرونا، شرح داد: این روش برای درمان سارس، مرس، ابولا و آنفلوانزا به کار گرفته شده و برای انجام آن پادتن های فرد بهبود یافته که به میزان کافی پادتن دارد، گرفته و به یک بیمار دیگر تزریق می گردد.

البته این روش، درمان چندان مناسبی نیست؛ چراکه در مواردی که بیماری شدید است، مشکل ویروس نیست، بلکه مشکل مواد ایجاد شده در بدن و تغییرات انجام شده در دیواره عروق است که باعث ایجاد لخته خون می گردد. به همین خاطر این روش عملا در بیماری های شدید کارساز نیست.

این متخصص بیماری های عفونی اضافه نمود: در مواردی که بیماری شدید نباشد ویروس در مناطقی از بدن زیاد می گردد که با دادن آنتی بادی به آن مناطق نمی رسیم؛ چون ویروس در خون این افراد درصد پایینی دارد و پادتن ویروس های خون را از بین می برد. پس به طور کلی به احتمال بسیار زیاد پلاسما درمانی، درمان مناسبی برای بیماران متوسط و شدید نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال انتقال ویروس کووید 19 به وسیله اهدای خون گفت: ویروس در داخل خون خیلی کم است و این بیماری به وسیله خون منتقل نمی گردد.

کرونا چه زمانی از بین می رود؟

وی با بیان اینکه در هیچ کجای جهان نمی توان گفت که ویروس چه زمانی از بین می رود، شرح داد: برای مثال علی رغم اینکه در بعضی کشور ها فاصله گذاری اجتماعی چندان رعایت نمی گردد، اما ویروس در حال کم شدن است؛ درحالی که در بعضی جوامع علی رغم رعایت کامل فاصله گذاری اجتماعی همچنان تعداد مرگ و میر بالاست و کسی علت آن را نمی داند.

شکوهی تاکید نمود: بنابراین رفتار ویروس اصلا معین نیست و درباره اینکه آیا بیماری در کشور دوباره به پیک می رسد یا نه نمی توان پاسخ دقیقی داد.

احتمال ابتلای مجدد بهبودیافتگان وجود دارد؟

این متخصص درباره احتمال ابتلای مجدد افراد بهبودیافته به کرونا یادآور شد: احتمال آن بسیار کم است، ولی صد در صد نمی توانیم بگوییم چه می گردد. احتمال خیلی کمی وجود دارد کسی که ویروس را گرفته در فاصله زمانی نزدیک مجدد بیمار گردد، ولی ممکن است مثلا سال آینده به دلیل تغییر رفتار و یا تغییر در ایمنی بدن دوباره مبتلا گردد.

تاثیر تغذیه مناسب و مصرف ویتامین در پیشگیری از بیماری

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره رابطه تغذیه مناسب و مصرف ویتامین ها با پیشگیری از بیماری کرونا شرح داد: اگر فردی کمبودی در یک ویتامین مثل زینک و ویتامین دی داشته باشد احتمال اینکه بیماری را بگیرد و به بیماری شدید تبدیل گردد، وجود دارد، اما این بدان معنا نیست که این ویتامین ها به پیشگیری از ابتلا یاری می نماید.

وی مهم ترین اقدام برای مقابله با کرونا را جلوگیری از ایجاد بیماری مطرح کرد و گفت: یعنی افراد بیمار چه علامت دار و چه بی علامت نباید با هم تماس داشته باشند و بهترین کار در خانه ماندن و رعایت فاصله گذاری های اجتماعی است.

قرنطینه آن گونه که در کشور چین انجام شد بهترین کار است، ولی باید دید که آیا کشور ها می توانند آن را محقق نمایند که عملا در کشور ما به دلایل مالی و اجتماعی نمی توان این کار را انجام داد. پس مجبوریم قرنطینه با درجات پایین تر را اعمال کنیم و تمام ارگان ها باید کوشش نمایند که فاصله گذاری اجتماعی به خوبی انجام گردد.

وی با تاکید بر اینکه برخلاف تصور عموم که می گویند کرونا کم شده و درحال از بین رفتن است، چنین موردی درست نیست، ادامه داد: متاسفانه الان در جامعه تعداد زیادی از افراد استفاده از ماسک را رعایت نمی نمایند، نمی ترسند، فاصله را رعایت نمی نمایند و فاصله گذاری اجتماعی در حال از بین رفتن است.

در حالیکه ما پزشکان می گوییم که هیچ چیز تمام نشده و هنوز نمی دانیم چه می گردد، هنوز اعداد و ارقام بالایی بر اثر ابتلا به بیماری به بیمارستان ها مراجعه می نمایند و این خوب نیست.

شکوهی با تاکید بر اینکه پیدا کردن دارو بسیار مهم است، گفت:، اما در حال حاضر مهمترین مساله پیشگیری از ابتلای افراد جامعه است.

در خانه ماندن؛ همچنان مهم ترین راه پیگشیری از کرونا

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه برای این بیماری دارویی وجود ندارد، یادآور شد: مطالعاتی برای درمان بیماری در ایران و دیگر کشور ها انجام می گردد تا به نتیجه برسند، ولی در حال حاضر بهترین راه قرنطینه و در خانه ماندن است.

شکوهی تاکید نمود: این ارگانیسم به صورت قطرات تنفسی به وسیله دهان منتشر می گردد پس حفظ فاصله و نزدیک نشدن به دیگران و ماسک زدن می تواند در جلوگیری از ابتلا به این بیماری یاری نماینده باشد.

وی شرح داد: این قطرات روی سطوح می نشیند و اگر دست به آن ها برخورد کند و بعد به دهان و بینی و چشم زده گردد، منتقل می گردد؛ بنابراین باید مرتب دست ها با آب و صابون شسته شوند و تا جایی که می گردد دست ها با صورت تماس نداشته باشند.

همچنین اگر دست فردی آلوده شد فورا حداقل به میزان 20 ثانیه با آب و صابون باید شسته گردد و یا اینکه همه افراد محلول الکل دار همراه داشته باشند تا فوری اسپری نمایند.

منبع: فرادید
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 386

به "چرا استفاده از ماسک مهم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا استفاده از ماسک مهم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید