طی یک سال 5140 معلول به قزوین اضافه شده است

به گزارش اخبار نجوم، خبرنگاران/قزوین مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: طی یک سال گذشته 5140 معلول به جمعیت معلولان استان قزوین اضافه شده است که اغلب در پی زمان برداشت محصولات باغی و زراعی (همانند سقوط از درخت) و تصادفات جاده ای ایجاد شده اند.

طی یک سال 5140 معلول به قزوین اضافه شده است

علیرضا وارثی در نشست خبری که امروز 18 تیر در سازمان بهزیستی استان قزوین برگزار شد، شرح داد: بهزیستی به دنبال شفافیت، تحول خدمت، ارتقای سلامت اجتماعی در خانواده است، به مناسبت هفته بهزیستی 90 پروژه در سطح استان به بهره برداری می رسد با اجرای برنامه های مختلف تلاش می کنیم تا با فرهنگ سازی بتوانیم زمینه کاهش آسیب های اجتماعی و معلولیت را فراهم کنیم.

وی اضافه نمود: در هفته بهزیستی 48 واحد مسکونی به خانواده های تحت پوشش بهزیستی اهدا می شود، در این واحدها سهم آورده را ما پرداخت کردیم، همچنین زمین رایگان، مجوز شهرداری رایگان، حق انشعاب آب، برق و گاز رایگان در اختیار این واحدها قرار داده شده است و تنها یک سهم را خانواده پرداخت کرده است، سازمان بهزیستی بیش از 2 میلیارد در این طرح کمک کرده است، سال گذشته 223 واحد به خانواده ای دارای دو معلول شهری و روستایی تحویل دادیم.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین اظهار کرد: یکی از سیاست های اصلی سازمان بهزیستی تسریع خدمات در تمام مناطق شهری و روستایی استان است به همین منظور 53 مرکز مثبت زندگی در نظر گرفته شده است که تا هفته دولت در استان قزوین راه اندازی می شود.

وی اضافه نمود: مرکز مثبت زندگی نماد کوچکی از خدمات بهزیستی خواهد بود و درواقع یک بهزیستی کوچک در مناطق مختلف استان ایجاد می شود تا ایاب و ذهاب مراجعین به بهزیستی راحت باشد و ارائه خدمات به مددجویان تسهیل شود.

وارثی بیان کرد: تا هفته دولت سه مرکز جامع ترک اعتیاد با رویکرد علمی افتتاح می شود، در این مراکز اقامت چهار ماهه و خدمات سرپایی هشت ماهه که جمعاً به مدت 12 ماه می شود در سطح استان آغاز به کار می کنند، در حال حاضر در مرحله مشخص مکان برای مراکز هستیم.

وی اضافه نمود: در حوزه معلولین تا به امروز 28 هزار معلول در سطح استان شناسایی و خدمت دریافت می کنند، در سطح استان 900 نفر در 35 مرکز نگهداری شبانه روزی معلولین، سالمندان به صورت شبانه روزی خدمت دریافت می کنند و فردی در صف نوبت نداریم، در حال حاضر به دلیل کرونا از پذیرش معذور هستیم مگر اینکه مرکز دارای قرنطینه باشد.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین بیان نمود: 23 مرکز روزانه نیز در سطح استان فعال است و 920 نفر به صورت روزانه از خدمات توان بخشی، فیزیوتراپی، کاردرمانی، روانشناسی و مددکاری بهره مند می شود در حال حاضر با توجه به شیوع کرونا مراکز روزانه با 50 درصد ظرفیت فعال هستند و پروتکل بهداشتی رعایت می شود.

وی با اشاره به حمایت از دانشجویانی که معلولیت دارند، بیان کرد: 221 دانشجو در سال 98 هزینه تحصیلی از بهزیستی دریافت کردند، همچنین 432 ضایعه نخاعی تحت پوشش بهزیستی هستند که خانواده های این افراد از حمایت مالی حق پرستاری برخوردار می شوند.

وارثی تأکید کرد: در بحث مناسب سازی خودرو و منزل معلولین 256 خانواده را شناسایی کردیم که دارای معلولین جسمی و حرکتی شدید هستند که برای استفاده بدون منت از فضای خانه و خودرو هزینه مناسب سازی را پرداخت کردیم، همچنین هزینه ایاب و ذهاب هزار معلول برای مراجعه به مراکز بهزیستی پرداخت شده است.

وی بیان نمود: سال گذشته 130 فرزند ذکور خانواده هایی که بیش از یک معلول دارند یا پدر و ماد خانواده معلول هستند از قانون معافیت سربازی استفاده کردند، همچنین 1384 دانش آموز از کمک هزینه تحصیلی بهره مند شدند و 11 هزار نفر نیز تحت پوشش خدمات بیمه ای درمانی هستند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین بیان کرد: از سال گذشته تا به امروز 5140 نفر به خانواده معلولان استان اضافه شده که علت عمده آن تصادفات جاده ای و عدم آشنایی با روش های درست برداشت محصول از مزارع و باغات است که باعث حوادثی می شود که درنتیجه آن ضایعه نخاعی ایجاد می شود و یکی از دلایل اصلی معلولیت در استان است.

ارائه مشاوره ژنتیک به 300 خانواده دارای فرزند معلول

وی با اشاره به حوزه پیشگیری بیان نمود: از تیرماه سال 98 به منظور جلوگیری از شیوع معلولیت 18 هزار و 421 نوزاد غربالگری شنوایی شدند، غربالگری بینایی بچه ها سه تا شش سال نیز از تیر ماه آغاز شده و تا سه ماه ادامه دارد، 26 پایگاه به تجهیزات ارزیابی و تشخیصی مجهز کردیم تا با رعایت پروتکل های بهداشتی غربالگری صورت بگیرد سال گذشته 40 هزار نفر غربالگری شدند.

وارثی اظهار کرد: در حوزه ژنتیک نیز مشاوره ژنتیکی به 300 خانواده دارای فرزند معلول ارائه شده است و بین سن 15 تا 25 سال را در اولویت قراردادیم، همچنین در حوزه مشاوره 15 هزار و 851 نفر در حوزه سلامت روان از خدمات مراکز مشاوره دولتی و غیردولتی در حوزه های اجتماعی ازجمله اعتیاد، خانواده، فرزند پروری و خشونت خانگی بهره بردند. همچنین 19 هزار و 549 نفر با خط 1480 تماس گرفتند.

وی تأکید کرد: حدود 4590 نفر از آموزش های پیش از ازدواج بهره بردند، غربالگری اضطراب 500 کودک پنج تا 6 سال، تأسیس 17 گروه سلامت روان و اجتماعی، تأسیس 15 پایگاه سلامت اجتماعی، 18 مرکز نگهداری معتادان خود معرف، سه مرکز گذری در استان، خدمات دهی به 225 نفر در مرکز تی سی، راه اندازی موبایل ون، کسب رتبه اول در دادگاه درمان مدار با خدمات دهی به 600 نفر از دیگر خدمات ارائه شده توسط بهزیستی است.

تحویل 13 کودک به عنوان فرزندخوانده

مدیرکل بهزیستی استان قزوین بیان نمود: در حوزه اجتماعی 13 کودک به عنوان فرزندخوانده تحویل داده شده است و هم اکنون 700 خانواده پشت نوبت هستند، همچنین در شیرخوارگاه 49 نفر در سن 18 سال را ترخیص کردیم که خودشان زندگی مستقلی درست کردند و وارد جامعه شدند.

وی شرح داد: سامانه تصمیم نیز به منظور کاهش طلاق ایجادشده است که تا هفته دولت تمام شهرستان های ما به سامانه تصمیم مجهز می شوند، در حال حاضر آوج و البرز مجهز به این سامانه نیستند که مرکز البرز در هفته بهزیستی و مرکز آوج در هفته دولت افتتاح خواهد شد، سال گذشته شش هزار و 256 نفر به مراکز سامانه تصمیم مراجعه کرده اند و 20 درصد آن ها منجر به سازش شده است.

وارثی عنوان کرد: دادگاه درمان مدار نیز به عنوان یک طرح در استان به صورت پایلوت انجام شد، 600 نفر با همکاری دستگاه قضایی و استانداری از تخفیف برخوردار شدند، برخی از معتادانی که در شهر جمع آوری می شوند علاوه بر اعتیاد جرم دارند و اگر اعتیادشان درمان شود تخفیف دریافت می کنند.

وی بیان نمود: عمده ترین دلیل طلاق در استان قزوین اعتیاد و خیانت است، بیشترین تماس به شماره 123 نیز عدم آگاهی مردم به حقوق شهروندی، اختلافات خانوادگی، کودک آزادی، اقدام به خودکشی و همسر آزاری است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین شرح داد: میزان تعهد بهزیستی برای ایجاد اشتغال در استان 670 نفر بود که با برنامه ریزی و تلاش مضاعف توانستیم بیشتر از تعهد خود را اجرا کنیم و برای 710 نفر اشتغال ایجاد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 436

به "طی یک سال 5140 معلول به قزوین اضافه شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طی یک سال 5140 معلول به قزوین اضافه شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید