زمان صدور مجوز برای کسب و کار را کاهش دادیم

به گزارش اخبار نجوم، فرهاد دژپسند در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال مشترک روح الله نجابت و 37 نفر از نمایندگان درباره علت عدم اجرای قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 مبنی بر ضرورت شفافیت و بهبود مجوزهای کسب و کار، گفت: در سال 99 ما آنالیز های کارشناسی خود در هیئت واگذاری را افزایش دادیم و اقدامات بسیار زیادی انجام دادیم که می تواند باعث گردد رتبه ایران در بهبود فضای کسب و کار ارتقاء پیدا کند که البته امیدواریم بانک جهانی در این باره سیاسی برخورد نکند.

زمان صدور مجوز برای کسب و کار را کاهش دادیم

وی بیان نمود: ایجاد پنجره واحد برای ثبت شرکت ها یکی از اقدامات اساسی ما بود که در سال 99 در تهران و 4 کلانشهر انجام شد و باعث شد که فاصله ثبت شرکت ها از 72 روز به کمتر از 72 ساعت کاهش یابد.

وزیر امور مالی و دارایی توضیح داد: در سال 97 فعالان مالی برای کسب مجوز باید حداقل 54 روز زمان خود را تلف می کردند اما الان به هشت روز کاهش یافته و این مسئله نشان از تحول و اقداماتی است که ما در این باره انجام داده ایم.

دژپسند تأکید کرد: در حال حاضر 50 درصد مجوزهای کسب و کار در فضای الکترونیکی انجام می گردد و عملکرد وزارت امور مالی و دارایی در سال گذشته در این باره بسیار مطلوب بوده است.

وی با بیان اینکه اتاق های بازرگانی، اصناف و تعاون بارها رضایت خود را از بهبود دریافت مجوز کسب و کار اعلام نموده اند، گفت: در حال حاضر 54 درصد فعالان صنوف جهت دریافت مجوز کسب و کار احتیاج به مراجعه حضوری ندارند و می توانند اطلاعات خود را در سامانه ای بارگذاری نمایند.

وزیر امور مالی و دارایی گفت: تعداد مجوزها برای کسب و کار از حدود هزار و 598 مورد به هزار و 199 مورد کاهش یافته است و تقریباً 400 قلم مجوز را کاهش دادیم که به این معناست، تعداد مجوزهایی که فعالان مالی باید دریافت نمایند، کاهش یافته است.

دژپسند بیان نمود: این اقدامات باعث کاهش زمان صدور مجوز کسب و کار از صد روز به هفت روز شده است و ما با اقداماتی که در این راستا انجام دادیم، باعث شدیم که زمان صدور مجوز کسب و کار کاهش پیدا کند.

وی با بیان اینکه همچنین بیش از پنج میلیون استعلام الکترونیکی به وسیله سامانه صدور مجوزها از مردادماه 97 تا به امروز اجرا شده است، اضافه نمود: از سوی دیگر کسانی که در این زمینه شکایتی دارند، می توانند شکایت خود را در این محیط الکترونیکی ثبت نمایند به گونه ای که هزار و 208 شکایت تا به امروز ثبت شده و به 81 درصد از این شکایت ها در همین محیط الکترونیکی پاسخ داده شده است.

وزیر امور مالی و دارایی تأکید کرد: ما همچنین میز مشاوره کسب و کار را در سامانه یاور ایجاد کردیم و تا به امروز 3246 درخواست مشاوره ثبت شده است و 91 درصد پاسخ لازم را دریافت نموده اند و خوشبختانه ما با اقدامات خود در این زمینه توانستیم کاری کنیم که زمان کسب مجوز برای فعالان مالی کاهش پیدا کند و همچنین بعضی از مقررات زائد و انحصار زا را حذف کردیم.

دژپسند درباره پیگیری شعار سال نیز، گفت: ما معتقدیم که باید با توان بیشتری برای تحقق شعار سال قدم برداریم و شرایطی را برای کسب و کار ایجاد کنیم تا فعالان مالی ازآن وضع رضایت داشته باشند.

روح الله نجابت در ادامه جلسه در تشریح سوال خود از وزیر امور مالی و دارایی گفت: صحبت های آقای دژپسند با واقعیت های جامعه فرسنگ ها فاصله دارد و عملاً در کشور توسط دستگاه های اجرایی خودمان دچار خود تحریمی هستیم.

وی اضافه نمود: در شرایط تحریم، کسانی که می خواهند دنبال کسب و کار بروند باید روزها درگیر سیستم فشل اداری شوند که علت این مسئله کوتاهی های وزارت اقتصاد است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: سال 86 مجلس قانونی مصوب کرد که براساس آن دولت مکلف شد شرایط صدور مجوز برای کسب و کار را بهبود بخشد اما متأسفانه دولت و به ویژه وزارت اقتصاد به تکالیف قانونی خود در این زمینه عمل ننموده اند.

نجابت تأکید کرد: وزیر امور مالی و دارایی در اتاق های دربسته مانده است و عدد و رقم ارائه می نماید و این ارقام هیچ واقعیت عینی در بین فعالان مالی ندارد و بسیاری از اصناف از این موضوع گله مند هستند و می گویند فرآیند دریافت مجوز بسیار طولانی است.

وی اضافه نمود: مطابق با آخرین گزارش بانک جهانی، به جهت شاخص های کسب و کار ایران جز 10 کشور آخر است و جای تأسف دارد که بسیاری از مجوزهای کسب و کار به سامانه اصناف ارجاع می گردد که به این معناست که نه تنها فضای کسب و کار تسهیل نشده است بلکه یک کار مضاعفی هم ایجاد شده است.

نجابت گفت: اگر وزارت اقتصاد کمر همت بسته بود و کوشش لازم را انجام می داد تا فضای کسب و کار بهبود یابد، قطعاً وضع اصناف و فراوری ما الان اینگونه نبود و تقاضای بنده این است که وزیر امور مالی و دارایی به جای ارائه یک گزارش ناقص به مجلس بپذیرد که در این زمینه توفیقی نداشته است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 929

به "زمان صدور مجوز برای کسب و کار را کاهش دادیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان صدور مجوز برای کسب و کار را کاهش دادیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید