جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

به گزارش اخبار نجوم، شاخص بورس برای سومین روز متوالی کار خود را با فرایند صعودی آغاز نموده است. طوری که با گذشته 30 دقیقه از آغاز ساعت کاری بازار شاهد رشد 10 هزار و 400 واحدی شاخص کل هستیم. تا اینجای کار گروه فرآورده های نفتی در خط مقدم فرایند صعودی واقع شده است که نماد های آن با صف خرید سنگینی روبرو هستند. فارس، فولاد، فملی، شپنا، شبندر، وپاسار و شتران به ترتیب بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل گذاشته اند و باعث افزایش 85 صدم درصدی این شاخص شده اند. در طرف مقابل شاخص هم وزن تنها 11 صدم درصد رشد نموده و بسیاری از نماد های کوچک سهمی از فرایند صعودی بازار سرمایه ندارند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

سومین روز سبز با درخشش پالایشگاه ها

به گزارش خبرنگاران، در ساعات ابتدایی معاملات امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت ماه، از مجموع 248 نماد معامله شده در بازار بورس شاهد کاهش قیمت 153 نماد هستیم و 95 نماد با رنگ سبز به تابلو معاملات آمده اند. در بازار فرابورس هم از بین 138 نماد معامله شده، تا این لحظه 93 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند و در 45 نماد شاهد افزایش قیمت سهام هستیم. به طور کلی می توان گفت امروز هم مثل روز گذشته تنهایک سوم نماد های معامله شده با فرایند صعودی همراهی می نمایند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز چهارشنبه 22 اردیبهشت ماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار رنگ سبز را همراه خود نگه داشته است. صبح امروز مجددا شاهد هجوم سهامداران برای خرید سهام پالایشی بودیم. اتفاقی که باعث شده برای دو نماد عظیم این گروه یعنی شپنا و شبندر صف خرید تشکیل گردد و شتران و شبریز رشد سه درصدی را تجربه نمایند. با این وجود توفیق چندانی نصیب مشتریان صندوق پالایش نشده و این صندوق نسبت به دیروز تنها یک درصد رشد نموده است. دارا یکم پا را فراتر گذاشته و امروز به جای افزایش قیمت، یک درصد عقب نشینی نموده است. دیگر صندوق های سهامی عموما قدم های کوچکی در جهت صعودی برداشته اند. گروه فلزات اساسی بعد از یک رالی صعودی پرسرعت، امروز از رمق افتاده. ذوب تنها نماد فلزی است که افزایش قیمت قابل توجهی دارد و دیگران از جمله فولاد و فملی با افزایش قیمت نسبی روبرو شده اند. تعدادی نماد قرمزرنگ از جمله فسرب، فخوز، فپنتا، وتوکا و فایرا هم به چشم می خورند. محصولات شیمایی هماهنگ تر عمل نموده و تعداد بیشتری از نماد های این گروه در جهت صعودی قرار گرفته اند. از جمله آن ها می توان به پترول، فارس، شگویا، نوری، آریا، شیران، تاپیکو، شفارا و ... اشاره نمود. بانک ها و موسسات اعتباری با تعلیق شدن نماد وبملت دیگر نای افزایش قیمت ندارند. وپاسار با رشد 1.6 درصدی بهترین عملکرد گروه را از آن خود نموده. وتجارت نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می گردد و وبصادر ارزش سهام خود را از دست داده. در گروه دارویی ها، برکت دوباره به تنها نماد سبز گروه تبدیل شده. خودرو نزدیک به قیمت روز قبل و خبهمن و خگستر دیگر نماد های خودرویی عموما با کاهش قیمت نسبت به دیروز معامله می شوند. بعد از جمع آوری صف فروش کزغال شاهد بازگشت این عرضه اولیه به صف خرید هستیم. امروز هولدینگ ها، سرمایه گذاری ها، بیمه ها، استخراج کانه های فلزی و هتل و رستوران از گروه های نسبتا سبز بازار به حساب می آیند و سیمانی ها، زراعت، لیزینگ، مخابرات، غذایی ها، انبوه سازی ها و ماشین آلات صنعتی از جمله گروه های قرمزرنگ بازار هستند.

فگستر؛ اولین عرضه اولیه سال 1400

امروز برای اولین بار در سال 1400 شاهد عرضه اولیه سهام در بازار هستیم. قرار است 15 درصد سهام شرکت شرکت صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر در اختیار عموم سهامداران قرار بگیرد. در عرضه اولیه امروز هر کد بورسی می تواند حداکثر 130 سهم در بازه قیمتی 5617 تا 6179 ریال ثبت سفارش انجام دهد که معادل 80 هزار تومان نقدینگی احتیاج دارد. با توجه به اینکه از اخرین عرضه اولیه مدت زمان زیادی می گذرد و در این مدت سرمایه گذاران بسیار زیادی از بورس خارج شده یا نسبت به آن بی اعتماد شده اند به نظر نمی رسد مشارکت در این عرضه اولیه چندان زیاد باشد، در صورت مشارکت دو میلیون نفری در این عرضه به هر کد بورسی تنها 32 سهم خواهد رسید که معادل 20 هزار تومان است. عرضه اولیه فگستر در حالی برگزار می گردد که در اسفند ماه دو عرضه اولیه حآفرین و مدار لغو شده بودند.

خودنمایی دوباره صف های فروش

فرایند صعودی در روز سوم پایدار نماند و از نیمه معاملات امروز شاهد افزایش فشار فروش در نماد های مختلف هستیم. اتفاقی که باعث شده دوباره برای 63 درصد نماد های بازار سرمایه و به طور دقیق تر 373 نماد صف فروش تشکیل گردد. ارزش صف های فروش در انتها معاملات امروز به حدود پنج هزار و 200 میلیارد تومان می رسد. در آنسوی بازار حدود 14 نماد با احتساب نماد های بازار پایه صف خرید دارند که ارزش مجموع آن ها نهایتا 200 میلیارد تومان است.

فجر؛ سنگین ترین صف خرید بازار

شرکت فولاد امیرکبیر کاشان با نماد فجر امروز در صدر فهرست نه چندان طولانی صف های خرید قرار گرفته است. ارزش صف خرید فجر تا انتها معاملات به حدود 59 میلیارد تومان می رسد. شبندر با صف خرید 22 میلیاردی در رتبه دوم و کلوند با صف خرید 11 میلیاردی در رتبه سوم سنگین ترین صف های خرید واقع شده است. در این فهرست نماد های شصدف، کزغال، درهاور، سپ و فنورد هم به چشم می خورند.

چهار نماد با صف فروش همیشگی

سمگا، کویر، بنو و غصینو امروز مثل روز های گذشته در صدر فهرست سنگین ترین صف های فروش قرار دارند. در یک ماه اخیر هرموقع نگاهی به فهرست سنگین ترین صف های فروش انداختیم، چشممان به جمال این چهار نماد روشن شد. امروز سمگا صف 162 میلیاردی، کویر صف 153 میلیاردی، بنو صف 142 میلیاردی و غصینو صف 104 میلیاردی را تجربه می نماید. قثابت، خزر، فرزین، کاذر، ثنوسا، گدنا، کطبس، سبهان، غپاک و خنصیر از دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین با ارزش بیش از 40 میلیارد تومان هستند.

رشد چهار هزار واحد شاخص در روز ناامیدنماینده بورس

شاخص کل بورس تهران در انتها معاملات امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت ماه با رشد چهار هزار و 449 واحدی به رقم یک میلیون و 183 هزار و 976 واحد رسید. در ابتدای روز شاخص کل آغاز خوبی داشت و بیش از 10 هزار واحد رشد نموده بود، اما در ادامه دوباره صف های فروش به جان نماد ها افتادند و تا انتها معاملات عملا رد و نشانی از فرایند صعودی باقی نماند. امروز شاخص کل 38 صدم درصد رشد کرد، اما شاخص هم وزن با کاهش 33 صدم درصد به کار خود انتها داد. فارس، شبندر، شپنا، کچاد، وپاسار و ومعادن امروز بیشترین تاثیر مثبت را روی شاخص کل گذاشتند.

نقشه بازار در انتها معاملات روز چهارشنبه 22 اردیبهشت ماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

نمای انتهای نقشه بازار شباهت چندانی با ساعات اولیه معاملات ندارد. رنگ قرمز اغلب گروه ها را فراگرفته و صف های خرید جای خود را به صف های فروش داده اند. یک چهارم معاملات امروز به صندوق های ETF اختصاص داشت که در بین آنها دارا یکم با صف فروش چهار درصد ارزش خود را از دست داد و پالایش سه درصد کاهش قیمت پیدا کرد. دیگر صندوق های ETF نیز عموما بیش از یک درصد عقب نشینی کردند. در گروه فلزات اساسی تنها چند نماد از جمله ذوب، فجر و فنورد پیروز به حفظ فرایند صعودی شدند و فولاد و فملی به قیمت روز گذشته برگشتند. شبندر صف خرید خود را تا انتها معاملات حفظ کرد اما شپنا به رشد 1.6درصد رضایت داد و شتران و شبریز هم به مدار نزولی افتادند. در گروه محصولات شیمایی بازار نسبتا متعادلی را شاهد بودیم. پترول، پارس، فارس، شپترو، نوری و قرن با افزایش نسبی و شگویا، آریا، شلرد و جم با کاهش نسبی قیمت سهام روبرو شدند. گروه بانک ها و موسسات اعتباری که زمانی موتور محرک فرایند صعودی بورس بود، امروز رنگ خون گرفت. وتجارت، وبصادر، ونوین، وپست و وسینا به صف فروش رسیدند و تنها وپاسار توانست به لطف بازارگردانش از شر فرایند نزولی در امان بماند. گروه محصولات دارویی به جز درهاور و دکپسول که صف خرید داشتند، همگی به صف فروش رسیدند و شاهد کاهش سه درصدی قیمت سهام اغلب نمادهای این گروه بودیم. خودرویی ها شرایط مشابهی را تجربه کردند در غیاب خساپا ارزش سهام خود را از دست دادند.

منبع: فرارو
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 966

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید