تهران؛ دومین استان فقیر از نظر منابع آبی

به گزارش اخبار نجوم، استان تهران بعد از سیستان و بلوچستان دومین استان فقیر از نظر منابع آبی شناخته شده است و دلیل این موضوع هم جمعیت بالای این استان اسم می گردد.

تهران؛ دومین استان فقیر از نظر منابع آبی

به گزارش ایسنا، سرانه آب هر تهرانی در حالی حدود 350 متر مکعب بوده که این رقم در کل کشور 1600 متر مکعب است. دلیل این مساله هم پایین بودن سطح بارش ها نیست. میانه بارندگی در تهران حدود 270 تا 280 میلی متر بوده که از میانه 250 میلی متری کشور هم بالاتر است و مساله اصلی به جمعیت بالای این شهر مربوط می گردد.

در تهران حدود 15 میلیون نفر ساکن هستند. به عبارتی در یک درصد مساحت کشور، حدود 20 درصد جمعیت کل کشور قرار گرفته است و همین مساله موجب شده که سرانه آب در تهران حدود یک پنجم میانه کشور باشد.

از سوی دیگر هم اکنون سرانه آب هر نفر در کشور حدود 1600 متر مکعب بوده؛ در حالیکه این عدد برای تهرانی ها تنها 350 مترمکعب است، حجم بالای مصرف آب در فقر آبی تهران هم بی اثر نبوده است. بر اساس آمار موجود، هر تهرانی به طور میانه 240 لیتر در شبانه روز آب مصرف می نماید؛ در حالی که میانه کشوری این عدد تنها 200 لیتر است.

محمدرضا بختیاری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در مورد شرایط منابع آبی استان تهران گفت: بیلان منفی آبی تهران سالانه 150 میلیون متر مکعب است و هر سال 150 میلیون مترمکعب بیشتر از ورودی ذخایر زمینی، آب برداشت می کنیم.

به گفته وی ما در حال حاضر 85 درصد یعنی دو برابر حد مجاز از منابع آبی تجدیدپذیر خود برداشت می کنیم. مقدار مصرف فعلی آب در شهر تهران سه میلیون و 680 هزار متر مکعب است که این مقدار در مقایسه با پارسال تغییر چندانی نداشته، اما در مقایسه با سال 1398 یعنی قبل از همه گیری کرونا حدود 12 درصد رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: شرایط ذخایر سد های پنج گانه تهران سال گذشته بیش از یک میلیارد و 140 متر مکعب بوده که سال جاری به حدود 790 میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

به گفته بختیاری درحال حاضر ما برنامه ای برای جیره بندی آب نداریم، ولی این موضوع را به طور قطع نمی توان گفت و این موضوع بستگی زیادی به مقدار مصرف مردم دارد. اگر مشترکان رعایت نمایند ما سال آبی را با موفقیت پشت سر خواهیم گذاشت.

وی اظهار کرد: اینکه گفته می گردد مشترکان صرفه جویی نمایند بدین معنا نیست که احتیاج های ضروری و مسائل بهداشتی در شرایط کرونا انجام نگردد و به همین دلیل است که علی رغم فشار بسیار زیاد بر بدنه شرکت آب و فاضلاب تهران تا به امروز حتی یک لحظه هم قطع آب نداشتیم. در این میان هم تقاضا داریم مشترکان هم در مصارف غیرضروری صرفه جویی داشته باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 12 مرداد 1400 بروزرسانی: 12 مرداد 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1066

به "تهران؛ دومین استان فقیر از نظر منابع آبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران؛ دومین استان فقیر از نظر منابع آبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید