تحرکات جدید آمریکا در سوریه؛ از راهزنی نفتی تا رقابت با سعودی

به گزارش اخبار نجوم، خبرنگاران، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: ایالات متحده آمریکا طی هفته های اخیر تحرکات جدیدی را در سوریه شروع نموده است؛ تحرکاتی که البته با اظهارنظرهای پیشین رئیس جمهور آمریکا مبنی بر کوشش برای خروج از خاک سوریه در تعارض آشکار است.

تحرکات جدید آمریکا در سوریه؛ از راهزنی نفتی تا رقابت با سعودی

در همین ارتباط، نیروهای ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا 3 سکوی سامانه موشکی پاتریوت را در یکی از پایگاه های آمریکا در اطراف میدان نفتی کونکیو واقع در حومه دیرالزور سوریه مستقر کردند. منابع مطلع خاطرنشان کردند که سامانه های مذکور در دومین پایگاه عظیم آمریکا در دیرالزور مستقر شده اند. افزون بر آنچه که گفته شد، نیروهای ائتلاف آمریکایی قصد دارند سکوهای دیگری در مواضع مختلف حومه دیرالزور مستقر سازند.

این تحرکات جدید ایالات متحده آمریکا در حالی است که پیش از این منابع مطلع اعلام نموده بودند که ائتلاف بین المللی میخواهد پایگاه خود در میدان نفتی العمر واقع در شرق دیرالزور را گسترش بدهد. علیرغم این که این اقدامات دولتمردان ایالات متحده آمریکا در سوریه نقض قوانین بین المللی و همچنین نقض فاحش قانون حفظ حاکمیت کشورهای مستقل محسوب می گردد، اما جامعه دنیای در قبال آن سکوت پیشه نموده است و واشنگتن نیز بدون هیچ مانعی به تحرکات خود ادامه می دهد.

از تحرکات جدید ایالات متحده آمریکا در سوریه اینگونه پیداست که آمریکایی ها به دنبال تقویت حضور غیرقانونی خود در مناطق نفت خیز محور شرقی سوریه از جمله دیرالزور هستند. پیشتر نیز حدود 7 ماه پیش آمریکایی ها 2 پایگاه جدید در شرق سوریه و در نزدیکی دیرالزور تأسیس کردند و هدف از این اقدام را تأمین امنیت میادین نفتی واقع در محور شرقی عنوان کردند!

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در همین ارتباط مدعی شده بود: آمریکا مواضع خود در شرق سوریه را برای حفاظت از میادین نفتی این کشور تقویت می نماید. رفته رفته نیت آمریکایی ها از کوشش برای بسط هیمنه و تسلط خود بر میادین نفتی واقع در شرق سوریه و مناطق کُردنشین نظیر حسکه آشکار شد تا جایی که مایک پنس معاون رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در سخنانی گفت: ما باید اطمینان حاصل کنیم که درآمدهای حاصل از میادین نفتی سوریه به دست دولت این کشور نمی افتد!

حضور نظامی غیرقانونی آمریکا در میدان نفتی سوریه

ابعاد غارتگری و راهزنی نفتی ایالات متحده آمریکا در سوریه زمانی بیش از پیش آشکار شد که دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور صراحتاً به این مسأله اذعان کرد. وی در اوایل آبان ماه گذشته در سخنانی اذعان کرد: ما نفت سوریه را نگه می داریم و به یاد بیاورید که ماهانه 45 میلیون دلار، پول آوری دارد.

بر اساس آنچه که گفته شد، ناگفته پیداست که ایالات متحده آمریکا تداوم مبارزه با تروریست های تکفیری داعش در سوریه را تنها دستاویزی برای چنگ انداختن بر میادین نفتی در سوریه به ویژه در محور شرقی و مناطق محل استقرار نیروهای دموکراتیک کُرد سوریه، قرار داده است. آمریکایی ها از این رهگذر کوشش می نمایند تا اندکی از خسارت های وارد شده به خود در عرصه مالی در سایه شیوع ویروس کرونا را جبران سازند.

تمامی تحرکات جدید ایالات متحده آمریکا در سوریه و به ویژه در شرق این کشور در حالی است که واشنگتن پیشتر از خروج تدریجی خود از این کشور خبر داده بود. اما نه تنها این اتفاق رخ نداد، بلکه چندی پیش به دستور دونالد ترامپ، تعدادی نه چندان اندک از نظامیان تروریست آمریکایی از عراق به سوریه منتقل شدند. کما اینکه پیشتر وزارت دفاع روسیه از اعزام 13 کاروان نظامی شامل 300 کامیون حامل سلاح و تجهیزات توسط آمریکا از عراق به شرق سوریه، خبر داده بود.

رسانه های روسی نیز به همین دلیل تأکید کردند: با وجود ادعای آمریکا در زمینه خروج تدریجی نیروهایش از سوریه، این کشور به تازگی کاروانی از خودروهای زرهی خود را از عراق به استان نفت خیز الحسکه در شمال شرقی سوریه اعزام نموده است. در همین حال، وزارت دفاع روسیه نیز سرقت نفتی آمریکا در شرق سوریه را به شدت محکوم کرد و خواهان توقف آن شد.

واقعیت آن است که آمریکایی ها از رهگذر کوشش های اخیر خود در شرق سوریه به دنبال تسلط بر شاهراه نفتی این محور هستند. این شاهراه نفتی، مناطق نفتی و گازی شمال حسکه را به حومه شرقی و جنوبی این استان تا حومه دیرالزور متصل می نماید. آمریکایی ها به دنبال تسلط بر همین شاهراه نفتی شرق سوریه هستند تا به وسیله آن بخشی از بحران ها و معضلات مالی خود را سامان بخشند.

میدان نفتی العمر در دیرالزور سوریه

افزون بر تمامی آنچه که گفته شد، نمی توان تحرکات نفتی ایالات متحده آمریکا در شرق سوریه و کوشش آن برای راهزنی نفتی در این محور را بی ارتباط با جنگ نفتی اخیر آن با عربستان سعودی دانست. واشنگتن تحت هیچ شرایطی نمی خواهد که در جنگ نفتی کنونی با عربستان شکست بخورد و از همین روی، غارت ثروت نفت سوریه را در رأس اولویت های خود قرار داده است.

ماجرا از آنجا شروع شد که شیوع ویروس کرونا در دنیا و آمریکا موجب کاهش تاریخی تقاضا برای خریداری این کالای ارزشمند شد. بدین ترتیب، گسترده تر شدن هرچه بیشتر بحران کرونا در دنیا موجب شد تا برای اولین بار بهای نفت آمریکا منفی گردد. این مسأله آمریکایی ها را با بحران شدیدی روبرو ساخته است، به گونه ای که بسیاری از کارشناسان و ناظران سیاسی سخن گفتن از فروپاشی اقتصاد آمریکا را شروع نموده اند.

به دنبال تبعات جبران ناپذیر بحران کرونا بر نفت آمریکا، عربستان سعودی با سکان داری محمد بن سلمان پروژه تصاحب صندلی واشنگتن در بازار دنیای نفت را کلید زد. سعودی ها به همین منظور با کاهش فراوری نفت خود مخالفت کردند تا موجی از اعتراضات در محافل آمریکایی به سمت آن ها روانه گردد. مقامات آمریکایی معتقدند که سعودی ها با این اقدام خود عملاً ضربه مهلکی را بر پیکره ائتلاف دوجانبه ریاض واشنگتن وارد نموده اند.

لذا کاهش بهای نفت آمریکا به پایین ترین سطح خود در نتیجه مسابقه نفتی ریاض با واشنگتن، موجب شد تا دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا پیغام تهدیدآمیزی را در همین زمینه برای محمد بن سلمان ارسال کند. ترامپ در تاریخ 2 آوریل (14 فروردین ماه) خطاب به محمد بن سلمان خاطرنشان کرد که در صورت عدم کاهش فراوری نفت توسط عربستان سعودی، وی نیروهای آمریکایی را از این کشور خارج می نماید. ترامپ درهمین ارتباط خطاب به بن سلمان تأکید کرد: اگر فراوری نفت را کاهش ندهید، ناگزیر به خارج کردن نیروهای آمریکایی از عربستان هستیم.

بر اساس آنچه که گفته شد، پر واضح است که راهزنی نفتی آمریکایی ها در سوریه با جنگ نفتی واشنگتن با ریاض ارتباط مستقیم دارد و آمریکایی ها از این رهگذر کوشش می نمایند تا مانع از تصاحب صندلی خود در بازار دنیای نفت توسط مقامات ریاض شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 370

به "تحرکات جدید آمریکا در سوریه؛ از راهزنی نفتی تا رقابت با سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحرکات جدید آمریکا در سوریه؛ از راهزنی نفتی تا رقابت با سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید