پیغام وزیر خارجه قطر چه بود که عراقچی را به دوحه کشاند؟

به گزارش اخبار نجوم، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، چهارشنبه 10 دی با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر در دوحه ملاقات کرد.

پیغام وزیر خارجه قطر چه بود که عراقچی را به دوحه کشاند؟

همراه ما باشید و با تور دوحه از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

عراقچی در این سفر با معاون سیاسی وزیر امور خارجه با شیخ محمد بن عبدالرحمن معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر و خالد العطیه معاون نخست وزیر و وزیر دفاع این کشور ملاقات و مصاحبه کرد. دو طرف در این ملاقات روابط دوجانبه و مسائل مورد اهتمام مشترک را مورد بحث و آنالیز قرار داده اند.

این در حالی است که شامگاه 9 دی اعلام شد، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان گفت وگوی تلفنی داشته است. شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر در گفت وگوی تلفنی با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان آخرین مسائل روابط دوجانبه و تحولات منطقه ای را مورد مصاحبه و گفتگو قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این مصاحبه با تبیین دیدگاه جمهوری اسلامی مبنی بر لزوم مشارکت همه کشور های منطقه در تامین ثبات و امنیت فراگیر به دور از دخالت بیگانگان و اجتناب از هرگونه تنش، ضمن اشاره به بعضی تحرکات مشکوک و شیطنت های ایالات متحده در منطقه، گفت که مسئولیت عواقب هرگونه ماجراجویی احتمالی بر عهده واشنگتن خواهد بود.

چرا عراقچی سراسیمه به قطر رفت؟ / بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران منتفی شد

بعضی برآورد ها حاکی از این بود که پیغام آمریکا برای ایران شامل تضمینی بوده است که از سوی این کشور هیچ گونه اقدام نظامی ضد ایران صورت نخواهد گرفت. این در حالی است که بعضی اخبار حاکی از خروج زیردریایی جورجیای آمریکا و ناو های همراه آن از خلیج فارس و استقرار آن ها در دریای عمان هستند، بعضی ها هم می گفتند، آیا عراقچی حامل پیغام مهمی از سوی ایران برای آمریکا بوده است؟

حمیدرضا دهقانی پوده، سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوحه پس از سفر سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران به قطر و ملاقات با وزرای خارجه و دفاع قطر در توییتی این سفر را بسیار مفید برشمرد و نوشت: سفر یک روزه سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امورخارجه کشورمان و ملاقات با شیخ محمد بن عبدالرحمن و خالد العطیه معاونان نخست وزیر و وزیران خارجه و دفاع قطر، برای منطقه و دو کشور بسیار مفید بود.

البته روابط ایران و قطر تنگاتنگ بوده است و پیش از این 5 دی بود که حمیدرضا دهقانی پوده سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوحه با سرلشکر ستاد سعد بن جاسم الخلیفی رئیس پلیس امنیت قطر ملاقات کرد. در این ملاقات، طرفین در مورد راه چاره های توسعه همکاری و تعاملات دو کشور با یکدیگر مصاحبه کردند، همچنین طرفین مسائل و مسائل بعضی از هم وطنان ایرانی در قطر را مورد آنالیز قرار دادند. سفیر ایران در دوحه پیش از این با بعضی از مقامات قطری درخصوص توسعه مناسبات تهران و دوحه و افزایش همکاری های دو کشور ملاقات نموده بود.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران نیز عصر هشتم دی ماه در واکنش به افزایش تحرک ارتش آمریکا در منطقه در توئیترش نوشت که افزایش تحرک ارتش آمریکا در منطقه، نمایشی پدافندی و ناشی از ترس، به دلیل شرارت های گذشته است. این اقدامات، آنتروپی ناامنی را بالا برده و موجب سوء تفاهم های زیان بار می گردد. دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین گفت که امنیت در منطقه تنها با خروج عوامل خارجی ضد ثبات محقق می گردد.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره تحرکات آمریکا در منطقه، گفت که ما به طور روشن گفته و هشدار داده ایم مسئولیت هرگونه توطئه چینی با آمریکاست. بعضی شیطنت ها را شنیده ایم به آمریکا و دوستان در منطقه پیغام داده ایم که آمریکا در روز های پایانی حیات خود در کاخ سفید دست به ماجراجویی جدیدی نزند. به دنبال تنش در منطقه نبوده و نیستیم. درباره دفاع از کشور ذره ای تردید نداریم، همه امتحان نموده اند و پاسخ های ما را دیدند، امیدواریم عقلایی که در واشنگتن هستند تنش زدایی نمایند.

وی همچنین درباره حرکت زیردریایی اتمی آمریکا به خلیج فارس هم گفت که ما به دنبال تنش نیستیم، ولی مسئولیت هرگونه تنش آفرینی و ماجراجویی به عهده آمریکاست و می دانند جمهوری اسلامی ایران درباره امنیت و منافع ملی خود با کسی شوخی ندارد و امیدواریم عقل بر ماجراجویی نزد بعضی از جنگ طلبان بچربد.

خطیب زاده در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا پیش بینی می کنید دولت ترامپ در روز های به جامانده اقدام نظامی را علیه ایران صورت دهد؟ گفت که پیش بینی نه کار سیاستمداران است، نه دیپلمات ها و حتی کار محققان هم نیست. ما به عنوان یک دولت برای هر سناریویی آمادگی داریم و به همه سناریو ها فکر می کنیم و برای هر سناریویی پاسخ لازم خود را آماده داریم. امیدواریم در این روز های آخر خروج از کاخ سفید از هر تنش زایی دست بردارند.

بعضی از کارشناسان سفر غیرمنتظره عراقچی را به کوشش آمریکا برای قراردادن دو بند اضافه بر بودجه 2021 سازمان ملل که مختص به احیای کمیته تحریم ها علیه ایران بود، ربط می دهند که البته 11 دی ماه با مخالفت 142 کشور روبرو شد و بازنده شد. در حقیقت استدلال طرف آمریکایی بر این بود که کمیته تحریم های سازمان ملل علیه ایران باید کار خود را از سر بگیرد، چون واشنگتن از برجام خارج شده و از نگاه ایالات متحده دیگر برجامی در کار نیست.

تنها 10 کشور از جمله بحرین، عربستان و جیبوتی با این دیدگاه آمریکا همراهی کردند. صد و ده کشور مخالفت کردند و 32 کشور نیز رای ممتنع دادند. روسیه، چین و اتحادیه اروپا نیز در بیانیه های جداگانه ای با فرضیه بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران پس از اسنپ بک آمریکا مخالفت کردند. اگر این طرح آمریکا رای می آورد سازمان ملل باید بودجه ای جداگانه برای احیای کمیته تحریم ها علیه ایران در سال آینده میلادی اختصاص می داد.

قطر نگران بعضی تهدید های آمریکا نسبت به منطقه

حسن هانی زاده، درباره سفر غیر منتظره عراقچی به قطر، گفت که دوحه به عنوان یک کشور تاثیرگذار در شورای همکاری خلیج فارس همیشه یک رابطه تنگاتنگ و قابل قبولی با جمهوری اسلامی ایران دارد، این روابط همیشه در خدمت منافع مشترک دو کشور دوست ایران و قطر است.

او همچنین توضیح داد که دولت قطر همیشه سعی نموده که شرایطی فراهم کند که تنش ها در دو سوی ساحل خلیج فارس کاهش پیدا کند، به همین دلیل قطر نگران بعضی تهدید های آمریکا نسبت به منطقه و ایران است، لذا به نظر می رسد بعد از تماسی که بین وزیر خارجه قطر با ظریف، دو کشور احتیاجمند رایزنی بیشتری در مورد مسائل منطقه و سیاست های جدید آمریکا بعد از ورود جو بایدن به کاخ سفید بودند.

این کارشناس مسائل بین الملل توضیح داد: تا هفته دیگر دونالد ترامپ باید کاخ سفید را ترک کند، قطعا در این مدت ممکن است ترامپ دست به ماجرا جویی هایی بزند، لذا سفر معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان به قطر در همین چارچوب، کاهش تنش ها و کوشش قطر برای حل اختلافات ایران و آمریکا و عربستان است.

او همچنین گفت: از آنجایی که عربستان به قطر چراغ سبز نشان داده است که آماده است مناسبات خود با دوحه را از سر بگیرد، به نظر می رسد که روابط عربستان و قطر می تواند برای امنیت منطقه و ایجاد وفاق بین دو سوی ساحل خلیج فارس موثر باشد. سفر عراقچی برای رایزنی بیشتر با مقامات قطری است، در زمینه همکاری های نفتی صحبت می گردد و ممکن است عربستان سعودی تنش را کاهش دهد این احتمال وجود دارد که قطر بین تهران و ریاض میانجیگری کند و عراقچی دنبال این است که در مذاکرات با مسئولان قطر هدف نهایی عربستان چیست و ایا واقعا تمایل دارد مناسبات خود را از سر بگیرد یا خیر.

نشست آنالیز سند جامع همکاری های راهبردی ایران و افغانستان با حضور سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه، آدینه 12 دی در مشهد و در محل موسسه مطالعات راهبردی شرق برگزارشد. عراقچی در این نشست با تاکید بر حل بسیاری از مسائل در جریان مذاکرات سند جامع همکاری راهبردی میان ایران و افغانستان ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک، این اتفاق مهم صورت گیرد.

سید عباس عراقچی در این نشست با تاکید بر حل بسیاری از مسائل در جریان مذاکرات سند جامع همکاری راهبردی میان ایران و افغانستان ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک، این اتفاق مهم صورت گیرد. وی از حسن نیت طرفین در امضای این سند اطلاع داد و گفت که کشور های ایران و افغانستان با احترام بر اصل قانون اساسی دو کشور و احترام به حاکمیت های خود، آینده روشنی در همکاری های همه جانبه خواهند داشت.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به نقش و اهمیت مراکز مطالعاتی و پژوهشی در سیاست خارجی، حضور و فعالیت چنین مراکزی را تسهیل نماینده دیپلماسی رسمی در کشور های مختلف مطرح کرد و گفت که اندیشکده های فعال در حوزه روابط خارجی باید همصدا با حاکمیت و جریان منافع ملی، حرکت رسمی سیاست خارجی را جهت دهی و تا حد بسیار به برآورده ساختن احتیاج های پژوهشی و عملیاتی دستگاه های مرتبط با مسائل خارجی، یاری نمایند.

در این نشست همچنین محمدابراهیم طاهریان، نماینده وزیر امور خارجه ایران در امور افغانستان، محمد صدیقی فر سرکنسول ایران در هرات، محمد بهشتی منفرد رییس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق کشور، محمود افخمی سرکنسول سابق ایران در هرات شرکت داشتند. همچنین در این نشست از وبگاه انگلیسی موسسه مطالعات راهبردی شرق نیز رونمایی شد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 686

به "پیغام وزیر خارجه قطر چه بود که عراقچی را به دوحه کشاند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام وزیر خارجه قطر چه بود که عراقچی را به دوحه کشاند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید