تجویز های پزشکی عامل قارچ سیاه است!

به گزارش اخبار نجوم، وقتی با علائم شبیه به سرماخوردگی به پزشک مراجعه کردم، دکتر با تأکید بر اینکه در حال حاضر چیزی به نام سرماخوردگی نداریم، تشخیص کرونا داد و نسخه پیچید. در نسخه مذکور سه آمپول دگزامتازون برای سه روز متوالی تجویز شده بود.

تجویز های پزشکی عامل قارچ سیاه است!

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از جوان، وقتی با علائم شبیه به سرماخوردگی به پزشک مراجعه کردم، دکتر با تأکید بر اینکه در حال حاضر چیزی به نام سرماخوردگی نداریم، تشخیص کرونا داد و نسخه پیچید. در نسخه مذکور سه آمپول دگزامتازون برای سه روز متوالی تجویز شده بود. همچنین به توصیه پزشک بنا شد پنج روز دیگر برای اسکن ریه اقدام کنم. پس از پنج روز وقتی برای مشورت درباره لزوم انجام اسکن ریه به پزشک متخصص عفونی مراجعه کردم با دیدن نسخه پزشک قبلی تجویز دگزامتازون را مانند سم توصیف کرد! پس از آن بود که با یکی دو پزشک دیگر هم مشورت کردم و یکی آنتی بیوتیک داد و دیگری قرص حساسیت و خلاصه هر پزشکی نسخه خودش را پیچید تا بهتر متوجه شوم پروتکل درمانی مدونی برای درمان کرونا تدوین و ابلاغ نشده است. همین ماجرا هم عوارض جانبی دارو های تجویزی را افزایش داد تا جایی که بنا به تصدیق دکتر عاطفه عابدینی دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 عامل بروز بیماری قارچ سیاه، تجویز بیش از اندازه کورتون از سوی پزشکان است و حالا در کنار کرونا، قارچ سیاه هم جان و سلامتی بیماران را تهدید می کند.

کرونا با این شکل و شمایل پدیده تازه ای است که دنیا را غافلگیر کرد و از این منظر تا حدی آزمون و خطا برای پیدا کردن راهکار مقابله و درمان این بیماری قابل پذیرش است، اما انگار کشور ما در زمینه به روز رسانی اشتباهات درمانی و دارویی با تأخیر عمل می کند. چنانچه دارو هایی مانند رمدسیویر یا فاویپیراویر از یک سال قبل در پژوهش های سازمان دنیای بهداشت رد شدند، اما در کشور ما فاویپیراویر به تازگی از فهرست دارو های مورد حمایت بیمه خارج شد و درباره رمدسیویر هم همچنان درمانگاه های سرپایی تزریق این دارو افتتاح می شود! همچنین تجویز بی رویه کورتون ها از سوی پزشکان موجب شده تا در بحبوحه کرونا سر و کله بیماری قارچ سیاه هم پیدا شود و نظام سلامت را با چالشی نو در این زمینه مقابل سازد.

چه کسی عامل قارچ سیاه است؟

موکورمیستس یا قارچ سیاه نوعی عفونت قارچی مزمن است که منجر به ایجاد رنگ سیاه در مخاط بینی می شود و می تواند سینوس ها، مغز، ریه ها و چشم ها را آلوده کند.

آبریزش بینی، تورم و درد یک طرفه صورت، سردرد، تب و بافت مردگی بعضی از علائم ابتلا به این عفونت قارچی است که البته سبب مرگ بعضی از بیماران هم می شود. پزشکان هندی هم که با این بیماری مواجهه گسترده تری داشته اند، می گویند این عفونت 12 تا 18 روز پس از بهبودی بیماری کووید 19 ظاهر می شود و در صورتی که بیماران به موقع و به درستی تحت درمان قرار نگیرند، احتمال فوت آن ها تا 94 درصد افزایش پیدا می کند. عاطفه عابدینی، دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 با اشاره به بیماری قارچ سیاه و تأکید بر اینکه بیماری مذکور از عوارض درمان است، تصریح می کند: باعث این بیماری خود ما پزشکان هستیم و حالا هم می دویم تا آن را درمان کنیم، در حالی که واقعیت این است که مهم ترین دلیل این بیماری تجویز بسیار زیاد کورتون است.

به گفته عابدینی دستورالعمل کشوری برای تجویز کورتون ابلاغ شده و اینکه به بیماران چه اندازهی داده شود، معین شده است. وی می افزاید: در ICU بزرگ بیمارستان مسیح دانشوری تهران قارچ سیاه تا به امروز نداشته ایم و تنها از بیمارانی که از سایر بیمارستان ها پذیرش کردیم چند مورد اندک بود. باید روی دوز کورتون تنو نظر کنیم و دوز بالا تجویز نکنیم؛ اگر مدیریت نکنیم، هر چقدر هم دارو بیاوریم باز هم کم خواهد بود.

از نگاه دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 خیلی بعید است که مریض کرونایی بتواند درمان و جراحی قارچ سیاه را پشت سر بگذارد و احتمال مرگ و میر خیلی بالا می رود. بنابراین کادر پزشکی باید مصرف کورتون را مدیریت کنند؛ چراکه تجویز بیش از حد آن اوضاع را بد خواهد کرد. به گفته وی بعضی از پزشکان از همان ابتدا آنتی بیوتیک وسیع به بیماران می دهند که این کار هم اشتباه است.

کرونا نمی کشد اما...

ایلاد علوی، فوق تخصص بیماری های عفونی بیمارستان لقمان حکیم و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه ابتلا به کرونا و دیگر شرایط محیطی باعث می شود تا در بدن یک پدیده مرموز به نام طوفان سیتوکین فعال شود، می گوید: در این شرایط، سیستم ایمنی بدن دچار اختلال می شود و در کنار حمله به سلول های عفونی، به سلول های سالم هم حمله می کند.

وی با نام این مطلب که پزشکان ناگزیرند برای کاهش حملات شدید ناشی از کرونا، دارو های ضد التهاب همانند دگزامتازون، بتامتازون، هیدروکورتیزون و پردهمولون با اندازه بالا و طولانی مدت تجویز کنند، ادامه می دهد: این کار باعث تضعیف قدرت دفاعی بدن و در مقابل افزایش سطح قند می شود و به این ترتیب محیط مناسبی برای رشد قارچ ها فراهم می آید.

در همین حال، مصطفی قانعی متخصص ریه با اشاره به مطالعه ای دنیای در 405 بیمارستان و روی 11 هزار و 330 بیمار با داروی رمدسیویر می افزاید: نتیجه این بود که در بهبود بیماران تأثیر کمی داشته یا اصلاً تأثیری نداشته است. بر اساس همین تحقیقات رمدسیویر حتی بر کاهش تعداد و بار ویروس در بیماران هم تأثیری نداشته است. این دارو هیچ اثری هم بر کاهش مرگ ومیر بیماران کووید 19 نداشته است. به گفته این متخصص ریه، ویروس بیماران کووید 19 را نمی کشد، آنچه بیماران را می کشد تورم و التهاب ریه و کاهش اکسیژن است. بنا بر این اکسیژن، دارو های ضد انعقاد و کورتیکواستروئید و دگزامتازون است که می تواند التهاب ریه را کم کند، اما نباید بی محابا و بی رویه و بی توجه به عفونت تجویز شود، زیرا سیستم ایمنی را سرکوب می کند.

واردات هفته ای 5 میلیون دوز واکسن به زودی

برای مهار کرونا بناست تا واکسیناسیون سرعت بگیرد. علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، از واردات هفته ای 5 میلیون دوز واکسن به کشور در آینده نزدیک خبر داد.

وی با اعلام اینکه تا به امروز 27 میلیون دوز واکسن در کشور تزریق شده است، افزود: تمامی واکسن هایی که مصرف شده اثربخشی مناسبی داشته اند، به طوری که اندازه بستری های بیمارانی که واکسینه شده اند، پایین تر از کسانی است که واکسن نزده اند. رئیسی با اشاره به اینکه هم اکنون در فاز چهارم واکسیناسیون و واکسیناسیون افراد بالای 60 سال هستیم، افزود: در فاز 2،87 درصد سالمندان بالای 60 سال واکسینه شدند.

وی با بیان اینکه جمعیت زیر 60 سال کشور حدود 42 میلیون نفر هستند، افزود: برای این افراد 85 میلیون دوز واکسن نیاز داریم که از هفته آینده به طور مستمر اندازه قابل توجهی واکسن وارد کشور خواهد شد.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1104

به "تجویز های پزشکی عامل قارچ سیاه است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجویز های پزشکی عامل قارچ سیاه است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید