امسال 35 درصد از منابع سازمان هدفمندی یارانه ها محقق نشد

به گزارش اخبار نجوم، سخنگوی ستاد بودجه 1400، گفت: حدود 35 درصد از منابع هدفمندی یارانه ها 8 ماهه اول سال جاری محقق نشد به همین دولت این منابع را با کسب اجازه از شورای عالی هماهنگی از طریق اوراق تامین کرد.

امسال 35 درصد از منابع سازمان هدفمندی یارانه ها محقق نشد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، مژگان خانلو، سخنگوی ستاد بودجه 1400 در مصاحبه با خبرنگار مهر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا در تبصره 14 لایحه بودجه به سازمان هدفمندی یارانه ها اجازه انتشار اوراق در صورت کسری منابع داده شده است، گفت: در شش ماهه اول سال جاری به دلیل کاهش درآمد فراورده های صادراتی، کاهش مصرف بنزین داخلی در ماه های ابتدای سال به دلیل کرونا و بعضاً کاهش سفرها بخشی از منابع هدفمندی محقق نشد که با اجازه شورای عالی هماهنگی مالی و به منظور اجتناب از تأخیر در پرداخت های یارانه ای اجتناب ناپذیر، نسبت به انتشار اوراق مالی اسلامی اقدام شده است.

خانلو با بیان اینکه حدود 35 درصد از منابع هدفمندی یارانه ها 8 ماهه اول سال جاری محقق نشد، خاطر نشان کرد: برای سال آینده این اجازه برای سازمان هدفمندی گرفته شده است که در صورت کسری منابع خود آن شرکت اوراق را با تضمین خودش منتشر کند.

سخنگوی ستاد بودجه 1400 در پاسخ به این سوال که کف و سقف انتشار اوراق در بودجه 1400 چه میزان است، بیان داشت: انتشار اوراق مالی و اسلامی طبق جدول شماره 4 قانون ششم توسعه است. قانون ششم توسعه میزان اوراق در سال 1400 را 55 هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده است بنابراین در بودجه 1400 نیز همین رقم قرار داده شده است.

وی با بیان اینکه اگر می خواستیم در بودجه بیش از این مقدار برای اوراق در نظر بگیریم باید اجازه جداگانه ای دریافت می کردیم، گفت: عدد انتشار اوراق در سال آینده 55 هزار میلیارد تومان است که جزئیات آن در در بند ب، ح و ه تبصره 5 معین شده است. این رقم برای سال جاری 88 هزار میلیارد تومان بود که اجازه آن گرفته شده بود.

شرکت های دولتی با تضمین خودشان می توانند اوراق منتشر کنند

خانلو ادامه داد: دولت 70 هزار میلیارد تومان برای اوراق سلف پیش بینی کرده است بنابراین انتشار اوراق در حدی که مربوط به دولت است بیشتر از 125 هزار میلیارد تومان نیست اما شرکت های دولتی نیز می توانند با تضمین و بازپرداخت خودشان اوراق منتشر کنند.

وی در پاسخ به این سوال که سررسید اوراق سلف نفتی چه زمانی است، گفت: این طرح هنوز در مرحله فرایند قانونی است اینکه جزئیات آن به چه صورتی باشد، ارزی باشد یا ریالی و اینکه سر رسید آن برای چه زمانی باشد موضوع دیگری است. هر زمان مراحل قانونی طی شد پس از آن سازوکار معین می شود.

سخنگوی ستاد بودجه 1400 در پاسخ به این سوال که چرا برای به فروش نرسیدن نفت، انتشار اوراق پیش بینی شده است، گفت: برای فروش نفت برآورد 200 هزار میلیارد تومانی دیده شده است درحالی که امکان کمتر و بیشتر شدن آن نیز وجود دارد. در حالت عادی اگر مبلغ فروش نفت بیشتر شود برای استفاده از آن در بودجه جاری باید اجازه از قانون گذار گرفته شود و گرنه منابع مازاد باید وارد صندوق ذخیره ارزی شود بنابراین در این لایحه پیش بینی شده است که اگر فروش نفت بیشتر از میزان پیش بینی شده شود، از سقف فروش نفت کاسته می شود و اگر فروش کمتر شود نیز از طریق پیش فروش نفت تأمین می شود.

فروش نفت با نرخ حدود 11 هزار و 500 تومان محاسبه شده است

وی در پاسخ به این سوال که نرخ تسعیر صندوق توسعه ملی در بودجه 1400 چه نرخی است، گفت: تمام درآمدهای نفتی بودجه با نرخ ETS محاسبه شده است بنابراین برداشت های از صندوق توسعه ملی نیز به نرخ ETS است که این رقم بین 11 تا 11.5 هزار تومان است.

خانلو در سرانجام درباره ارز 4200 تومانی گفت: ارز 4200 فعلاً در مفروضات وجود دارد اما باید دید چه تصیمی گرفته خواهد شد این موضوع مانند فروش نفت انعطاف پذیر است. امکان حذف آن وجود دارد و امکان عدم حذف آن نیز وجود دارد.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 699

به "امسال 35 درصد از منابع سازمان هدفمندی یارانه ها محقق نشد" امتیاز دهید

863 کاربر به "امسال 35 درصد از منابع سازمان هدفمندی یارانه ها محقق نشد" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امسال 35 درصد از منابع سازمان هدفمندی یارانه ها محقق نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید