استقبال چین از تمدید معاهده اتمی میان روسیه و آمریکا

به گزارش اخبار نجوم، وزارت امور خارجه چین ضمن استقبال از تمدید معاهده استارت جدید میان روسیه و آمریکا، درخصوص پیوستن به گفت وگوی دو یا چند جانبه در زمینه کاهش تسلیحات اتمی اعلام آمادگی کرد.

استقبال چین از تمدید معاهده اتمی میان روسیه و آمریکا

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت امور خارجه چین روز آدینه از تمدید معاهده کاهش تسلیحات راهبردی جدید (استارت جدید) میان روسیه و آمریکا استقبال کرد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه سی جی تی اِن وانگ ونبین سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت، تمدید این معاهده نقش سازنده ای در ثبات راهبردی دنیا و تقویت صلح و امنیت بین المللی دارد.

ونبین با اشاره به اینکه تمدید این معاهده، خواست جامعه بین الملل بود، تأکید کرد آمریکا و روسیه به عنوان دارندگان بزرگترین زرادخانه های اتمی دنیا باید از اجماع دنیای پیروی نموده و به مسئولیت ویژه خود در خلع سلاح اتمی پایبند باشند و ذخایر خود در این زمینه را کاهش دهند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین با اتهامات آنتونی بلینکن درخصوص توان هسته ای چین و لزوم پیوستن این کشور به معاهده فوق، مخالفت کرد.

ونبین گفت، توان هسته ای چین فاصله زیادی با روسیه و آمریکا دارد و از آن فقط برای تأمین حداقل امنیت ملی لازم برای این کشور استفاده می نماید.

وی در ادامه گفت: چین همیشه به این سیاست هسته ای پایبند است که هرگز و تحت هیچ شرایطی در استفاده از سلاح های هسته ای اولین اقدام را اتخاذ نکند و بدون هیچ قید و شرطی از این تسلیحات برای حمله یا تهدید علیه کشور های فاقد سلاح اتمی یا مناطق عاری از سلاح اتمی، استفاده نمی نماید.

ونبین متذکر شد، چین تنها کشور دارنده سلاح های اتمی است که چنین تعهدی داده است و این تعهد به نوبه خود، مشارکت قابل ملاحظه ای در رویه خلع سلاح اتمی در دنیا است.

او در ادامه گفت، چین آمادگی دارد در مصاحبه ها و همکاری های چندجابنه برای تشکیل مکانیسم P5 متشکل از پنج عضو دائم سازمان ملل با موضوع امنیت راهبردی مشارکت داشته باشد. همچنین پکن آمادگی دارد در مصاحبه های دوجانبه با دیگر کشور های دارای سلاح اتمی درخصوص کنترل تسلیحات یا خلع سلاح هسته ای شرکت کند.

روسیه و آمریکا 10 سال پیش معاهده ای با هدف کاهش و محدودسازی تسلیحات راهبردی به امضا رساندند که به معاهده استارت جدید معروف شد. با این حال دولت پیشین آمریکا از تمدید آن طفره می رفت.

دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا برای تمدید این معاهده پیش شرط هایی را مشخص نموده بود که با مخالفت مسکو روبرو شد. از جمله این پیش شرط ها می توان به ورود چین به معاهده به عنوان طرف سوم و باقی ماندن موشک های آمریکایی در کشور های اروپایی مجاور روسیه اشاره نمود.

در نهایت آنتونی بلینکن وزیر خارجه دولت جدید آمریکا روز چهارشنبه از تمدید پیمان استارت نو با روسیه به مدت پنج سال اطلاع داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 802

به "استقبال چین از تمدید معاهده اتمی میان روسیه و آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقبال چین از تمدید معاهده اتمی میان روسیه و آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید