11 دلیل گردن درد و چگونگی تسکین آن

به گزارش اخبار نجوم، تبیان/گردن شما به سختی کار می نماید. چون نه تنها مجبور است وزن سرتان را تحمل کند و آن را نگه دارد بلکه مسئول است مدام به سمت راست و چپ و بالا و پایین حرکت کند و بچرخد. گردن شما مثل باقی قسمت های ستون فقراتتان حامی ندارد، بنابراین عجیب نیست که دچار درد و ناراحتی و دیگر مسائل گردد.

11 دلیل گردن درد و چگونگی تسکین آن

به گزارش بهداشت نیوز، خوشبختانه بیشتر گردن دردها خودبه خود در عرض چند روز و با رعایت و تغییراتی در نحوه نشستن یا حرکت کردن رفع می شوند؛ اما در سایر موارد، گردن درد وادارتان می نماید سراغ دارو و مسکن بروید، فیزیوتراپی کنید یا درمان های جدی تر دیگری را در پیش بگیرید. البته اگر گردن درد ادامه دار شد باید توسط پزشک دقیقاً آنالیز گردد.

گردن دردی که ادامه دار است یا بدتر شده حتماً باید آنالیز پزشکی گردد. همچنین اگر درد گردن تا دست ها یا پاها کشیده می گردد، یا اگر متوجه شدید دچار ضعف، کرختی یا گزگز شدنی هستید که به جاهای دیگر بدنتان نیز پراکنده می گردد باید زودتر به پزشک مراجعه کنید.

در ادامه به شایع ترین علت های گردن درد می پردازیم و اینکه چگونه باید این درد را کنترل کنید.

بیماری تباهی دیسک (Degenerative disk disease)

اسپوندیلولیز یا بیماری دژنراتیو دیسک یکی از عوارض ناخوشایند پیری است. دیسک های ستون فقرات شما دارای مرکزی نرم و ژله ای هستند و بین استخوان های گردنتان می نشینند تا به عنوان ضربه گیر عمل نمایند. با بالا رفتن سن، مرکز دیسک می تواند تحلیل برود و بر ساختار باقی قسمت های ستون فقرات اثر بگذارد. علائم این عارضه شامل نه تنها گردن درد، بلکه سفتی گردن، سردرد و اسپاسم های عضلانی نیز می شوند. البته خیلی از افرادی که به این بیماری دچار می شوند ممکن است هیچ علامتی هم نداشته باشند.

شاید تصور کنید تحلیل رفتن غضروف ها در انتهای استخوان ها در اثر اوستئوآرتریت، فقط در زانوها و لگن روی می دهد، اما واقعیت این است که این اتفاق در گردن نیز می تواند رخ بدهد. اوستئوآرتریت در واقع یک علت شایع گردن درد در افراد سالمند است

علاوه بر سن (بعد از چهل سالگی شایع تر است)، دیگر ریسک فاکتورهای بیماری تباهی دیسک شامل تروما، آسیب، سابقه خانوادگی، سیگار کشیدن، افسردگی، اضطراب و حرکات مکرر گردن می گردد.

خیلی از کارشناسان، فیزیوتراپی و مسکن های معمولی مانند استامینوفن یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن را توصیه می نمایند. ماساژ و گرما یا سرمادرمانی نیز می تواند مفید باشد. در موارد شدیدتر ممکن است به کولار گردن (گردنبند طبی)، تزریق استروئید و یا حتی عمل جراحی احتیاج باشد.

فشار به گردن

چه کسی فشار به گردن را تجربه ننموده است؟ خصوصاً این روزها که همگی درگیر دنیای پُر از ابزارهای الکترونیکی هستیم. این نوع فشار به گردن از نوع اسکلتی عضلانی است. شما با نگه داشتن سر خود در شرایطی معین به مدت طولانی، از عضلات گردن خود بیش از اندازه کار می کشید، مثلاً تمام روز مقابل کامپیوتر نشسته و به مانیتور نگاه می کنید. فشار به گردن می تواند ناشی از حمل کیف یا کوله پشتی سنگین، نگه داشتن گوشی تلفن بین گوش و شانه، و یا در بغل نگه داشتن کودک هم باشد. هر چیزی که باعث تغییر شرایط درست بدنی تان گردد و وادارتان کند مدت طولانی در یک حالت بمانید می تواند به گردنتان هم فشار وارد کند.

این خودِ شرایط بدن نیست که عامل گردن درد است بلکه مدت زمان طولانی که این شرایط را حفظ می کنید، دلیل گردن درد شماست. حتی صاف نشستن هم که خیلی از افراد تصور می نمایند شرایط بدنی خوبی است می تواند موجب گردن درد شما بگردد. بد خوابیدن هم می تواند منجر به گردن درد بگردد، اما خوشبختانه این اتفاق کمتر می افتد. مثلاً زمانی که روی جایگاه هواپیما یا کاناپه خوابتان می برد ممکن است گردن درد بگیرید.

با مکرراً حرکت دادن سرتان، از مدت زمان طولانی در یک شرایط ماندن پیشگیری کنید تا به گردنتان فشار وارد نگردد. حرکت خاصی لازم نیست انجام دهید، فقط کافی است شرایطتان را تغییر دهید. انجام تمرینات قدرتی مانند پلانک نیز می تواند مفید باشد.

آسیب گردن

مکن است گردن درد شما ناشی از آسیبی باشد که به گردنتان وارد شده است. ویپلش یک نوع آسیب معمول گردن است که اغلب در اثر تصادف اتومبیل یا حوادث ورزشی روی می دهد. هر نوع آسیب ویپلش می تواند سبب فشار به گردن و گردن درد گردد. اگر با سرعت زیادی در حال حرکت باشید، می توانید به گردنتان آسیب بزنید.

با بستن کمربند ایمنی حین رانندگی به محافظت از گردنتان یاری کنید و همواره هنگام ورزش از لوازم ایمنی لازم بهره ببرید. داشتن تناسب اندام نیز می تواند به حفظ سلامت گردن یاری کند. داشتن میان تنه و بالاتنه ای قوی می تواند جلوی گردن درد را بگیرد.

فتق دیسک گردن

اگر بخش ژله ای دیسک های ستون فقرات که قرار است ضربه گیر باشند، بیرون زده یا پاره شوند به آن فتق دیسک گفته می گردد و این اتفاق می تواند عصب های پیرامون را تحریک نموده و سبب گردن درد گردد. فتق دیسک می تواند از عواقب افزایش سن یا آسیب نیز باشد.

هرچند فتق دیسک می تواند سبب گردن درد گردد؛ اما احتمال اینکه منجر به دست درد گردد بیشتر است. به هر حال مهم ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که نترسید. فتق دیسک معمولاً آن قدرها هم که به نظر می رسد ترسناک نیست. باید بدانید که فتق دیسک می تواند درمان گردد.

به راه رفتن و حرکت کردنتان ادامه دهید و تمرینات بالاتنه را انجام دهید. اگر دردتان رفع نشد، ممکن است پزشکتان فیزیوتراپی یا داروهای OTC را برایتان تجویز کند. فتق دیسک گردن به ندرت به عمل جراحی احتیاج پیدا می نماید.

سردردهای تنشی

سردردهای تنشی چندان هم علت گردن درد نیستند زیرا معمولاً سردرد تنشی خودش یکی از عواقب گردن درد است، اما به هر حال می توان فهمید کدام یک علت و کدامیک معلول است. شما ممکن است به دلیل داشتن سردرد، دچار ناراحتی عضلانی شوید زیرا عضلات تحت تنش قرار می گیرند.

خیلی از سردردهای تنشی ناشی از فشار به عضلات چسبیده به استخوان هستند. فشار اولیه عضلانی می تواند نتیجه شرایط بدنی نادرست، فشار به چشم، دندان قروچه و یا تروما و آسیب باشد.

نیمه بالایی صفحه کامپیوتر شما باید هم راستا با چشم هایتان باشد و به جلو خم نشوید یا تمام روز قوز نکنید. همچنین نباید برای دسترسی به کیبورد یا موس بدنتان را بکشید. در ضمنً حتماً دست کم هر 45 دقیقه از جایتان بلند شوید و حرکت کنید.

اختلال مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)

مفصل فکی گیجگاهی به مفصلی گفته می گردد که امکان باز و بسته کردن آرواره را به شما می دهد. آسیب مفصل فکی گیجگاهی می تواند سبب گردن درد همراه با سردرد، مشکل در باز کردن دهان، و صدا کردن آرواره حین حرکت کردن گردد. آسیب مفصل فکی گیجگاهی می تواند ناشی از دندان قروچه زیاد یا آدامس جویدن، استرس یا آرتروز باشد.

چند راه حل ساده این که آدامس نجوید، غذاهای نرم بخورید و روزی دو بار به مدت نیم ساعت مفصل فکی گیجگاهی خود را گرم کنید. مطمئن شوید که درد آرواره تان دلیل دیگری ندارد. اغلب افرادی که مسائل مفصل فکی گیجگاهی دارند، دچار اختلال دیگری نیز هستند، مثلاً فیبرومیالژیا.

پیچ خوردگی عصب

وقتی قسمت ژله ای دیسک فقرات، بیرون می زند، مهره هایی که در طرفین قرار دارند به هم نزدیک تر شده و ممکن است خار استخوانی یا اسپور استخوان ایجاد گردد. خار استخوانی می تواند یک عصب نزدیک به خود را دچار پیچ خوردگی نموده و درد و گاهی ضعف و کرختی ایجاد نماید. این درد اغلب در گردن آغاز می گردد و به سمت دست ها می رود. درد ناشی از پیچ خوردگی یک عصب ممکن است با گزگز و سوزن سوزن شدن و ضعف و بی حسی همراه باشد.

در افراد سالمند، یک عصب پیچ خورده معمولاً نتیجه آسیب ها و پارگی های طبیعی است. در افراد جوان تر، پیچ خوردگی عصب به احتمال زیاد ناشی از آسیب یا تروماست.

پیچ خوردگی عصب مانند فتق دیسک اغلب آن قدر که به نظر می رسد بد و وحشتناک نیست. دارودرمانی و فیزیوتراپی معمولاً می تواند علائم را تسکین دهد.

پیچ خوردگی عصب اغلب خودبه خود بهتر می گردد؛ اما اگر نشد، با نظر پزشکتان می توانید از کولار گردن، فیزیوتراپی، دارو (شامل استروئیدها)، و یا برای موارد شدیدتر از عمل جراحی یاری بگیرید.

اوستئوآرتریت یا تخریب مفاصل

شاید تصور کنید تحلیل رفتن غضروف ها در انتهای استخوان ها در اثر اوستئوآرتریت، فقط در زانوها و لگن روی می دهد، اما واقعیت این است که این اتفاق در گردن نیز می تواند رخ بدهد. اوستئوآرتریت در واقع یک علت شایع گردن درد در افراد سالمند است.

خیلی از افرادی که در ناحیه گردن خود اوستئوآرتریت دارند، هیچ علامتی ندارند. در حالی که عده ای دیگر دچار گردن درد می شوند. عده ای دیگر نیز بی حسی و ضعف عضلانی و سردرد و از دست دادن تعادل را تجربه می نمایند.

سعی کنید علائم اوستئوآرتریت خود را با ورزش، خصوصاً ورزش هایی که طیف حرکتی تان را افزایش می دهند کنترل کنید، مثلاً نرمش های کششی. خیلی از افراد با مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی و فیزیوتراپی، گردن درد ناشی از اوستئوآرتریت را کاهش می دهند.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید با اوستئوآرتریت فرق می نماید. این بیماری با سن مرتبط نیست، بلکه به یک اختلال در سیستم ایمنی مربوط است که سبب حمله سلول های ایمنی به مفاصل خودتان می گردد. آرتریت روماتوئید می تواند شامل درد نه تنها در ناحیه گردن بلکه در هر مفصل دیگری نیز بگردد. این نوع درد معمولاً صبح ها یا در هر زمان دیگری بعد از استراحت کردن، در شدیدترین حالت خود است.

التهاب ناشی از آرتریت روماتوئید کنترل نشده می تواند سبب آسیب دائمی به مفاصل گردد. ورزش برای این نوع آرتریت نیز مفید است. داروهای جدیدی نیز برای روماتیسم وجود دارند که جلوی آسیب به مفاصل را می گیرند.

مننژیت

گرفتگی گردن (بیشتر از گردن درد)، یکی از اصلی ترین علائم مننژیت است که یک التهاب بالقوه کُشنده در غشای اطراف مغز و نخاع می باشد. این عفونت معمولاً ناشی از یک ویروس است، اما باکتری و قارچ نیز می توانند عامل مننژیت باشند. خوشبختانه مننژیت بیماری نادری است و علائم دیگری نیز دارد، از جمله سردرد شدید، تهوع، تب، احساس گیجی، حساسیت به نور و تشنج. علائم شدید این چنینی که مداوم روی می دهند احتیاج به مراجعه به اورژانس دارند.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا یک سندرم درد عمومی است که خیلی از قسمت های بدن از جمله گردن را تحت تأثیر قرار می دهد. درد می تواند بارزترین علامت این بیماری باشد، اما تنها علامت آن نیست. علائم فیبرومیالژیا شامل خستگی زیاد، منگی و عدم وضوح ذهنی، سردرد، اضطراب و افسردگی نیز می گردد. هیچ کس نمی داند علت فیبرومیالژیا دقیقاً چیست؟ این بیماری با چگونگی پردازش سیگنال ها توسط مغز مرتبط است، درمان خاصی ندارد، اما بعضی از داروهای مسکن عصبی مانند دولوکستین و پرگابالین می توانند درد این بیماری را کنترل نمایند. ورزش های هوازی به افراد دچار فیبرومیالژیا یاری می نمایند احساس بهتری داشته باشند. فیزیوتراپی، طب سوزنی، ماساژ و درمان رفتاری شناختی نیز مفید است.

منبع: همگردی
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 733

به "11 دلیل گردن درد و چگونگی تسکین آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 دلیل گردن درد و چگونگی تسکین آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید