کاهش عرضه زغال سنگ دومین اقتصاد دنیا را فلج کرد

به گزارش اخبار نجوم، خبرنگاران/خراسان رضوی چینی ها خواستار افزایش سریع واردات زغال سنگ به منظور روشن نگه داشتن چراغ ها، بازبودن کارخانه ها و حتی جریان آب هستند.

کاهش عرضه زغال سنگ دومین اقتصاد دنیا را فلج کرد

به گزارش رویترز، با توجه به کمبود برق ناشی از کاهش عرضه زغال سنگ که بخش های بزرگی از صنعت دومین اقتصاد بزرگ جهان را فلج نموده است، فرماندار استان جیلین، با وجود اینکه یک انجمن مربوط به شرکت برق گفته عرضه با هر قیمتی در حال افزایش است، خواهان افزایش واردات زغال سنگ شد.

سازمان های خبری و رسانه های اجتماعی گزارش ها و پست هایی را منتشر کردند که نشان می داد کمبود برق در شمال شرق چین باعث خاموش شدن چراغ های هدایت، آسانسورهای مسکونی و پوشش تلفن همراه G3 بعلاوه تعطیلی کارخانه ها شده است. حتی یکی از مقامات جیلین هشدار داد که کمبود برق می تواند در هر زمان منابع آب را هم مختل کند.

شهرهایی مانند شنیانگ و دالیان، محل زندگی بیش از 13 میلیون نفر، تحت تاثیر قرار گرفته اند و کارخانه های متعلق به تامین نمایندگان شرکت های جهانی مانند اپل (AAPL.O) و تسلا (TSLA.O) دچار اختلال شده اند. جیلین یکی از 10 استانی است که مجبور به سهمیه بندی انرژی شده است زیرا فراورینمایندگان افزایش سرسام آور قیمت زغال سنگ را احساس می نمایند و متوجه شده اند که نمی توانند به مصرف نمایندگان برق برسانند.

هان جون، فرماندار استان جیلین، با جمعیت نزدیک به 25 میلیون نفر، روز دوشنبه در گفت وگو با شرکت های برق محلی گفت که باید کانال های متعددی برای تضمین عرضه زغال سنگ ایجاد گردد و چین باید منابع بیشتری را از روسیه مغولستان و اندونزی تامین کند.

وی اضافه کرد: این استان بعلاوه تیم های ویژه ای برای تنظیم قراردادهای تامین در منطقه همسایه مغولستان اعزام می نماید.

گلدمن ساکس تخمین زد که 44 درصد از فعالیت های صنعتی چین تحت تاثیر کمبود برق قرار گرفته است و به طور بالقوه باعث کاهش یک درصدی رشد سالانه فراوری ناخالص داخلی در سه ماهه سوم و 2 درصد کاهش از اکتبر تا دسامبر شده است.

در یادداشتی که روز سه شنبه منتشر شد، آمده است که پیش بینی رشد فراوری ناخالص داخلی چین در سال 2021 از 8.2 درصد به 7.8 درصد کاهش می یابد.

کمبود برق به علت کمبود منابع زغال سنگ، تشدید استانداردهای انتشار گازهای گلخانه ای و افزایش تقاضا در صنعت، قیمت زغال سنگ را به اوج خود رسانده است. معاملات آینده زغال سنگ حرارتی چین روز سه شنبه با افزایش 7 درصدی به رکورد 1324 یوان (204.76 دلار) در هر روز برای هر تن رسید.

از هفته گذشته در بسیاری از منطقه ها شمال شرقی چین در ساعات اوج مصرف سهمیه بندی اجرا شده است که باعث گزارش رسانه های دولتی مبنی بر قطع برق در بسیاری از شهرها شده و نگرانی شهروندان را برانگیخته است.

فرماندار جیلین از شرکت ها خواست تا مسئولیت های اجتماعی خود را انجام دهند و بر مسائل ناشی از افزایش قیمت زغال سنگ غلبه نمایند.

شورای برق چین که نماینده تامین نمایندگان برق کشور است، روز دوشنبه در یادداشتی خاطرنشان کرد که شرکت های فراوری برق، کانال های خرید خود را به هر قیمتی توسعه خواهند داد تا بتوانند تامین گرما و برق زمستانی را تضمین نمایند.

در این بیانیه آمده است که چین احتیاج به افزایش فراوری و عرضه زغال سنگ در عین تضمین ایمنی و حفاظت از محیط زیست دارد. برای افزایش موجودی نیروگاه ها قبل از زمستان، باید قراردادهای میان مدت و بلندمدت بیشتری امضاء گردد.

معامله گران زغال سنگ می گویند: صحبت در خصوص یافتن منابع تازه واردات راحت تر از انجام آن است.

یکی از تاجران شمال شرقی چین می گوید: روسیه باید ابتدا تقاضای اروپا، ژاپن و کره جنوبی را برآورده کند. محموله های صادراتی اندونزی در چند ماه گذشته به علت بارندگی متوقف شده و صادرات مغولستان که بیشتر با کامیون انجام می گردد، اندک است.

دیوید فیشمن، محقق سیاست های انرژی چین و مدیر گروه مشاوره Lantau، گفت که نقص در سیستم قیمت گذاری چین در نهایت در کمبودهای کنونی مقصر است.

فیشمن بیان می نماید: حفاری بیشتر زغال سنگ از زیر زمین در کوتاه مدت، تنها سیاست امدادی منطقی است اما به نظر می رسد ایده ای نامطلوب باشد یا باعث گردد تا کاربران نهایی هزینه بیشتری برای برق خود بپردازند.

سیاستگذاران پیش از این هشدار داده بودند که چین برای جبران کمبودهای احتمالی برق در سال های 2021 تا 2025 احتیاج به ساخت نیروگاه های زغال سنگی بیشتری دارد اما نرخ بهره برداری در نیروگاه های موجود همچنان پایین است.

لاوری میلیویرتا، تحلیلگر ارشد مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک مستقر در هلسینکی گفت: در حال حاضر، شمال شرقی چین 100 گیگاوات ظرفیت زغال سنگ دارد که اگر نیروگاه ها تمایل بیشتری برای خرید زغال سنگ داشته باشند، برای تامین تقاضا کافی خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1147

به "کاهش عرضه زغال سنگ دومین اقتصاد دنیا را فلج کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش عرضه زغال سنگ دومین اقتصاد دنیا را فلج کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید