مو با تراشیدن، پرپشت خواهد شد؟

به گزارش اخبار نجوم، حتی بعضی ها اعتقاد پیدا کرده اند که نباید موهای بدن را تیغ زد چون زیاد می شود و پرپشت تر از قبل درمی آید. یادم می آید که زمانی بزرگ ترها توصیه می کردند در سه نوبت موی سر بچه ها را تیغ بزنید تا پرپشت شود. محققان روی این عقیده مطالعه کردند و متوجه شدند این چیزی که جزو اعتقاد و باور مردم شده بود، به هیچ وجه صحت ندارد.

مو با تراشیدن، پرپشت خواهد شد؟

مو با تراشیدن، پرپشت خواهد شد؟

نویسنده:دکتر پروین منصوری*

سال ها این تصور در بین مردم وجود داشت که با تراشیدن موی سر بچه ها، موهای آنها پرپشت تر خواهد شد.

حتی بعضی ها اعتقاد پیدا کرده اند که نباید موهای بدن را تیغ زد چون زیاد می شود و پرپشت تر از قبل درمی آید. یادم می آید که زمانی بزرگ ترها توصیه می کردند در سه نوبت موی سر بچه ها را تیغ بزنید تا پرپشت شود. محققان روی این عقیده مطالعه کردند و متوجه شدند این چیزی که جزو اعتقاد و باور مردم شده بود، به هیچ وجه صحت ندارد. تعداد فولیکول های موی ما در زندگی جنینی مان تعیین می شود و بعد از تولد دیگر فولیکول مویی ساخته نمی شود. این فولیکول ها فقط می توانند دچار تغییر شوند؛ به طور مثال موی درون شان ضخیم می شود، سفید می شود و یا کلا از بین می رود و این تغییرات به کم شدن موها در خانم ها و آقایان منجر خواهد شد. فولیکول مو در عمق پوست واقع شده است و مو در داخل آن ساخته شده و از پوست خارج می شود و به رشد خود ادامه می دهد.

موها تقریبا حالت مثلثی دارند؛ یعنی نوک مو که از پوست خارج شده و دور می شود، نازک تر از بخش انتهایی است که به پوست چسبیده. برای همین است که اگر سطح مقطع ضخیم نزدیک پوست را قطع کنیم و با تیغ بتراشیم، دو روز بعد موها شروع به رویش می کند و ما سطح مقطع زبر آن را حس می کنیم و گمان می کنیم چه قدر بیشتر شده! در حالی که وقتی به روش اپیلاسیون یا بند انداختن عمل می کنیم مو را از سطح مقطع می کنیم و از داخل فولیکول درمی آوریم، موقع خروج مو، آن نوک نازک از پوست خارج می شود و تا بخواهد رشد کند وسطح کلفت تر آن روی پوست قرار بگیرد، طول می کشد و این احساس کاذب به ما می گوید که مو با تراشیدن ضخیم شده است.

موهای سر ما مثل کارخانه ای فعال دایم در حال رشد و طی چرخه طبیعی هستند. هر مویی یک طول عمر دارد و هر گاه در داخل عمق فولیکول، موی جدیدی جوانه بزند، موی قدیمی می ریزد و به بیرون هدایت می شود. این چرخه طبیعی طول عمر مو، از طریق یک ساعت درونی با خلقت شگفت انگیز خداوندی طراحی شده است و زمان را تنظیم می کند. فاز رشد مو یک تا 7 سال (میانه سه سال) است و بعضی ها فاز رشد طولانی تری دارند و می توانند موهای شان را بلند کنند و تا زانو بیاورند اما آنهایی که فاز رشد کمی دارند، هیچ گاه موهای شان از سر شانه بلندتر نخواهد شد. این مساله به طور ژنتیکی در فرد وجود دارد و باید بدانید هیچ راهکار خانگی و یا هیچ دارویی نمی تواند آن را تغییر دهد. از پزشک نخواهید دارویی بدهد که رشد موی شما بیشتر شود و بتوانید آن را بیشتر از سرشانه بلند کنید. چنین مساله ای در ساختار ژنتیکی شما وجود دارد و نباید بی جهت وقت و پول خود را هزینه کنید. اگر این نکته را بدانید، بی جهت پول خود را صرف محصولات تبلیغ شده نمی کنید.

پی نوشت ها :

* متخصص پوست و مو

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 4 مهر 1400 بروزرسانی: 4 مهر 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1128

به "مو با تراشیدن، پرپشت خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مو با تراشیدن، پرپشت خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید