مسکن ارزان می گردد

به گزارش اخبار نجوم، بازار مسکن در ماه های پایانی دولت دوباره به سمت نوسان قیمتی در حرکت است این در حالی است که بسیاری از کارشناسان عنوان می نمایند اقدامات دولت بازار را به سمت آرامش موقتی راهنمایی می نماید.

مسکن ارزان می گردد

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، بازار مسکن هم مانند سایر بخش های اقتصادی کشور حال روز خوشی ندارد و بسیاری از خریداران و یا مستاجران در این بازار چشم انتظار تحولاتی برای بهبود شرایط این بازار هستند.

3 گام برای ارزانی مسکن

البته چند روزی است که خبرهای خوبی به گوش می رسد که شاید برای متقاضیان حوزه مسکن موثر باشد، یکی از این خبرها افزایش وام ساخت مسکن به 450 میلیون تومان برای انبوه سازان و تحویل تعدادی از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن تا یکی دو ماه آینده و همچنین اجرای طرح اخذ اقتصادیات از خانه های خالی است که به گفته مسئولان اجرای این اقدامات راهگشای بهبود شرایط بازار مسکن خواهد بود.

براساس این گزارش بانک مسکن سال جاری برای یاری به فراوری مسکن برای انبوه سازانی که جزو مشتریان بانک هستند و رسوب حساب بانک برای آن ها حداقل 10 درصد است تسهیلات را افزایش داده است.

بانک مسکن به مشتری های فعال بانک که انبوه ساز هستند به شرط انجام ساخت وساز با استفاده از فناوری های نو در شهر تهران، تمامی کلانشهرها، شهرهای بندرعباس، بوشهر، کیش و قشم تا 450 میلیون تومان تسهیلات ساخت، پرداخت می نماید. و این رقم برای مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 400 میلیون تومان و سایر شهرها نیز 300 میلیون تومان است که سود تسهیلات نیز 18 درصد خواهد بود.

همچنین رقم تسهیلات ساخت و نوسازی در بافت فرسوده برای سازندگانی که فناوری های نو را رعایت نمایند در تهران و کلانشهرها 300 میلیون تومان است و برای مراکز استان ها و سایر شهرها، تسهیلاتی که پرداخت می گردد به 250 میلیون تومان افزایش یافته است.

در بحث تحویل واحدهای مسکن ملی هم چندی پیش محمد اسلامی وزیر راه وشهرسازی اعلام نموده بود اولین واحد های مسکونی طرح مسکن ملی را در اردیبهشت ماه تحویل خواهیم داد و ما متناسب با پیشرفت واحد مسکونی واحد ها را به متقاضیان تحویل خواهیم داد.

او ادامه داد: پیشرفت و سرعت ساخت و تحویل واحد های مسکن ملی منوط به آن است که متقاضیان تعهدات اقتصادی و آورده خود را طبق زمانبندی انجام دهند.

به گفته این مقام مسئول اگر متقاضی آورده خود را با تاخیر پرداخت نکند، واحد مسکونی را به موقع تحویل خواهد گرفت.

همچنین از چند روز پیش ثبت اطلاعات سرپرستان خانوار در حوزه مسکن در سامانه املاک و اسکان مطرح شده که این اقدام در راستای شناسایی خانه های خالی بوده که از سال های گذشته در مجلس شورای اسلامی توسط نمایندگان مجلس مصوب شده است.

ثبت اطلاعات تمامی خانوارها در این سامانه از 19 فرودین ماه شروع و تا 19 خرداد ماه ادامه دارد و طبق قانون در صورتی که این اطلاعات توسط خانوارها ثبت نگردد مشمول جرائم اقتصادیاتی و برای مستاجران هم مشمول حذف یارانه می گردد.

نتواستیم خوب مسکن بسازیم

ایرج رهبر دبیر کانون سراسری انبوه سازان در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرنگاران، با بیان اینکه تسهیلات 450 میلیون تومانی تنها برای واحدهای صنعتی به صورت صنعتی سازی ساخته می شوند پرداخت می گردد، گفت: پرداخت این تسهیلات نقش بسیار موثری در افزایش فراوری و عرضه مسکن دارد اما به شرط آن که تغییراتی در این تسهیلات ایجاد گردد.

او ادامه داد: باید مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات افزایش یابد چرا که اگر بازپرداخت آن کوتاه مدت باشد با توجه به سود 18 درصدی که برای آنها در نظر گرفته شده است میزان اقساط آنها بسیار بالا است.

او ادامه داد: متاسفانه در سال های گذشته فراوری مسکن در کشور با مسائل بسیار زیادی روبرو شده بود و ما نتوانسته ایم عرضه و تقاضا را به تعادل برسانیم به همین دلیل نسبت به سال های گذشته فاصله بسیار زیادی گرفته ایم.

دبیر انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان اینکه افزایش قیمتی در بازار مسکن به دلیل این است که در پنج سال گذشته فراوری مسکن به صفر رسیده بود، گفت: در بحث تسهیلات ساخت مسکن باید دولت زمینه برای انتقال این تسهیلات به خریدار را هم فراهم کند چرا که در سال های گذشته بخشی از تسهیلات به خریدار منتقل می شد و همین امر باعث استقبال بسیار زیاد سازندگان می گردد.

رهبر با بیان اینکه در همه کشورهای پیشرفته پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به خریدار منتقل می گردد، گفت: امیدواریم با اجرای چنین طرح هایی و همچنین طرح اقدام ملی مسکن شاهد بهبود شرایط بازار مسکن و ایجاد ثبات در بازار مسکن باشیم.

او یادآور شد: باید همه کوشش خود را به کار بگیریم که بتوانیم آرامش را در بازار مسکن فراهم کنیم.

او یادآور شد: طرح اقدام ملی مسکن و همچنین اخذ اقتصادیات از خانه های خالی خود نقش بسیار موثری در ایجاد آرامش و بهبود شرایط بازار مسکن دارد البته باید دولت برنامه های دیگری را هم برای حذف و یا کوتاه کردن دست دلالان مسکن داشته باشد. م

منتظر کاهش قیمت اجاره هم خواهیم بود

محمودمحمود زاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران.جوان، اعلام نموده بود که با اجرای طرح ثبت اطلاعات سرپرست خانوارها و شناسایی واحدهای خالی از سکنه بازار مسکن به سمت ثبات قیمتی و آرامش راهنمایی می گردد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: سامانه املاک و اسکان که برای شناسایی خانه های خالی در نظر گرفته شده و با اجرایی شدن این سامانه شاهد بهبود شرایط بازار مسکن و بازار اجاره خواهیم بود.

معاون وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه نه تنها مالکان، بلکه همه ایرانی ها باید توسط سرپرست خانوار وارد این سامانه شوند و اطلاعات سکونتی و مالکیتی خود را وارد نمایند، گفت: قانونگذار برای حمایت از افرادی که واقعا قصد عرضه ملک خود را دارند، اما در بازار تقاضایی برای آن ها نیست، ضمانت هایی را در نظر گرفته است

او ادامه داد: برای بازار اجاره هم چندین برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داریم که خود باعث بهبود شرایط این بازار می گردد.

براساس این گزارش بسیاری از مشاوران املاک هم سال جاری بازار مسکن را بازار آرامی می دانند و معتقدند سه اقدام مهم و اساسی دولت خود تا حدودی می تواند بازار خرید و فروش را به سمت آرامش راهنمایی کند.

محسنی یکی از مشاوران املاک در محدوده ولیعصر گفت: به نظر می رسد قیمت مسکن سال جاری بر خلاف سال های گذشته که به صورت جهشی افزایش می یافت افزایش نیابد و قیمت ها هم متناسب با نرخ تورم رشد پیدا کند.

او ادامه داد: اجرای طرح اخذ اقتصادیات از خانه های خالی شاید تا حدودی عرضه مسکن را در بازار افزایش دهد اما باز هم به نظر می رسد که بازار رشد قیمتی داشته باشد اما نه مانند سال های گذشته که جهشی و صعودی بوده است.

یکی دیگر از مشاوران املاک شرح داد: بازار مسکن سال جاری هم مانند سال های گذشته با رکود سنگین و کاهش حجم معاملات روبرو می گردد. امیدواریم سال جاری دولت تمهیدات بهتری از جمله افزایش میزان تسهیلات خرید مسکن فراهم کند.

او بیان نمود: باید میزان ساخت وساز از سال های گذشته افزایش می یافت تا سال جاری شاهد بهبود شرایط بازار مسکن می شدیم، بنابراین بعید است سال جاری هم بازار آرامی داشته باشیم.

بر اساس این گزارش دولت باید سال جاری علاوه بر برنامه های که در دستور کار خود قرار داده از جمله پرداخت تسهیلات ساخت مسکن تحویل واحدهای طرح اقدام ملی و همچنین شناسایی خانه های خالی برنامه های دیگری هم از جمله افزایش توان و قدرت خرید متقاضیان مسکن به وسیله تسهیلات خرید مسکن بالا ببرد تا شاید شاهد آرام شدن این بازار در کشور باشیم.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 937

به "مسکن ارزان می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکن ارزان می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید