مرور خاطرات برنامه هنر هفتم پس از 30 سال

به گزارش اخبار نجوم، تهران ( پانا) - حدود 30 سال قبل زمانی که تلویزیون فقط دو شبکه داشت، پخش برنامه ای تخصصی در حوزه سینما به نام هنر هفتم، فصل تازه ای از برنامه های تلویزیونی را گشود. هنر هفتم که با اجرای زنده یاد اکبر عالمی پنجشنبه شب ها روی آنتن شبکه اول می رفت توانست نظر مخاطبان سینما به ویژه آنهایی که به تاریخ سینما توجه بیشتری داشتند را به خود جذب کند.

مرور خاطرات برنامه هنر هفتم پس از 30 سال

به گزارش ایسنا، هنر هفتم که به پخش فیلم هایی از تاریخ سینما می پرداخت، به نوعی سرشروع فراوری برنامه های سینمایی در تلویزیون بود و هرچند شروع خوبی داشت و با برنامه هایی همچون سینما چهار، سینما یک، سینما ماوراء، سینما اقتباس، سینما پنج و ... ادامه پیدا کرد، اما فراوری و پخش برنامه های سینمایی به مرور و به ویژه در سال های اخیر در جهت سراشیبی نهاده شد تا با رنگ باختن نگاه تخصصی به سینما، حاشیه نقش پررنگ تر و مهمتری در این برنامه ها پیدا کند.

زنده یاد اکبر عالمی که روز سه شنبه (22 مهرماه) بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دنیا رفت، مجری این برنامه خاطره انگیز بود که به گفته خودش با خون جگر آن را فراوری می کردند. او در عین حال با طرح این موضوع که هنر هفتم ساعت 11 شب پخش و تا 2 بامداد ادامه داشت، تاکید می کرد که تجربه ساخت این برنامه به خوبی نشان داد اگر برای برنامه ای کوشش گردد، می تواند مخاطب خودش را پیدا کند.

عالمی که خود مدرس سینما و مستندساز بود، نقطه سرشروع فراوری برنامه هنر هفتم را اینگونه روایت می کرد که در شروع دهه هفتاد مدیر وقت شبکه یک سیما از او دعوت کرد و در جلسه ای از او خواست اجرا و فراوری محتوای برنامه هنر هفتم را برعهده بگیرد. گویا مدیر شبکه یک شرح داده بود که به دلیل مسائل اقتصادی امکان خرید آثار سینمایی جدید وجود ندارد و به همین خاطر می توان در این برنامه فیلم هایی که بیش از 30 سال از تاریخ ساخت آنها گذشته است را از آرشیو خارج کرد و با نگاهی تحلیلی به آنها بار دیگر بازپخششان کرد.

او پیشتر در گفت وگویی که با ایسنا داشت در این زمینه شرح داده بود که زمانی که هنر هفتم را کار می کردیم، مجبور بودیم فیلم های سینمایی 30 سال پیش که حق حق انتشار و حق مولف نداشتند را پخش کنیم و مورد آنالیز قرار بدهیم و گاهی پیش می آمد، فیلم هایی را انتخاب می کردیم که هفت بار از تلویزیون پخش شده بودند و برای بار هشتم از برنامه هنر هفتم پخش می شدند!

او برنامه هنر هفتم را پایه گذار سبک ویژه ای در زمینه تحلیل فیلم می دانست و در این زمینه می گفت که ما تحلیل فیلم ها را نه تنها به دلیل گذراندن زمان، پخش می کردیم بلکه برای هر فیلم برگزیده ، صندلی بلندی توأم با احترام قائل می شدیم؛ بنابراین گاهی از موارد استادان رشته های جامعه شناسی، دین و معارف و سایر رشته ها را به برنامه دعوت می کردیم؛ چرا که خودم به عنوان طراح برنامه برای اولین بار در ایران می خواستم به گونه ای غیر مستقیم بگویم که سینما هم زنگ تفریح هست و هم نیست.

زنده یاد عالمی که یکی از اجراهای ماندگارش را در برنامه هنر هفتم از خود به جا گذاشت، بر این باور بود که مجری های برنامه های تلویزیونی باید وقت بیشتری را در اختیار مهمان برنامه قرار بدهند؛ همیشه معتقدم میزبان حق ندارد بیشتر از مهمان در سفره دستش را دراز کند و همیشه باید بیشترین زمان را به مهمان داد؛ بنابراین ما هم بیشترین زمان را به مهمانان برنامه اختصاص می دادیم. شخصا به عنوان مجری برای هر قسمت از برنامه هنر هفتم گاه ده ها کتاب مطالعه می کردم تا بتوانم برنامه را به خوبی راهنمایی کنم.

عالمی که معتقد بود برنامه هنرهفتم یک وجهی ساخته نشد، در این زمینه نیز گفته بود که همیشه کوشش می نموده است تا ورای نگاه سطحی به موضوعات سینمایی، به لایه های پنهان این فیلم های مهم در تاریخ سینمای دنیا بپردازد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 575

به "مرور خاطرات برنامه هنر هفتم پس از 30 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرور خاطرات برنامه هنر هفتم پس از 30 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید