ضرورت توجه بیشتر به عمومیت بخشیدن حفظ محیط زیست

به گزارش اخبار نجوم، تهران (پانا) - همزمان با گرامیداشت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، بعد از ظهر روز گذشته مراسم غرس نهال با حضورسمیه رفیعی نماینده مردم تهران در مجلس، نصراله پژمانفر رییس کمیسیون اصل نود مجلس، سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، هنرمندان، تشکل های محیط زیستی و مسئولان محلی در حاشیه پارک ملی سرخه حصار برگزار گشت.

ضرورت توجه بیشتر به عمومیت بخشیدن حفظ محیط زیست

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، سمیه رفیعی رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در حاشیه این برنامه با بیان اینکه هفته منابع طبیعی و روز درختکاری یکی از مناسبت های مرتبط با حفظ محیط زیست بوده و بسیار ارزشمند است، گفت: این مناسبت نشان دهنده اهمیت حوزه محیط زیست و منابع طبیعی در سابقه ایرانی و اسلامی کشور ما بوده و دین مبین اسلام هم بر آن صحه گذاشته است.

وی با اشاره به اینکه این رویداد اهمیت موضوع درختکاری را در همه سطوح به مردم و مسئولان یاد آوری می نماید، اضافه کرد: باید با موضوع حفاظت از محیط زیست به عنوان اصل اساسی در زمینه پیشرفت پایدار کشور تجدید آرمان گردد.

رفیعی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه برخورداری از محیط زیست سالم، هوا و زمین سالم و پاک حق عامه مردم است و این موضوع در قوانین کشور به رسمیت شناخته می گردد، گفت: وظیفه همه مسئولان در کشور اولویت قرار دادن احقاق این حق مردم است که پایه سلامت و پایداری مالی نیز هست.

نصراله پژمانفر رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه خوشبختانه موضوع درختکاری در کشور ما سنت حسنه ای است که مردم ورود ویژه ای به آن دارند، گفت: کوشش مردم بر این است که این اقدام ارزشمند به عنوان فرهنگ عمومی در بین خود و خانوادهایشان حفظ گردد.

وی با بیان اینکه چنین مراسم هایی اگرچه به صورت نمادین به وسیله مسئولان انجام می گردد اما در کشور روحیه غرس درخت و نهال به جد بالاست، اضافه کرد: مردم می توانند درختی را با نیات معنوی و بر اساس اعتقادات و باورهای خود غرس نمایند و می توانیم طیف گسترده ای از این اقدامات را در کشور داشته باشیم.

پژمانفردر ادامه با اشاره به اینکه باید کوشش کنیم این موضوع در محیط های عمومی با جریان گسترده تری روبرو گردد و عمومیت بیشتری داشته باشد، گفت: از طرفی محافظت و نگهداری از درختان هم بسیار با اهمیت است و باید آنالیز و آسیب شناسی گردد که در هرسال درختانی که کاشته می شوند تا سال آینده چند درصد از آنها باقی می ماند.

سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران نیز در حاشیه این برنامه با بیان اینکه جنگل های با ارزش در غرب و شمال کشور دستخوش تغییراتی شده و مشکلاتی دارند، اضافه کرد: کاشت نهال در جنگل های دست کاشت و جایگزین کردن درختان در کشور اقدامی بسیار ارزشمند است.

وی گفت: باید جنگل های دست کاشت و سرانه فضای سبز جنگلی و شهری را برای بهتر کردن شرایط زندگی مردم و افزایش فراوری اکسیژن در شهرها توسعه دهیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه با اشاره به اینکه این گونه برنامه ها باید اساس کار قرار گرفته و در برنامه ریزی های بلند مدت نیز مد نظر باشد، گفت: همچنین باید مردم آموزش ببینند تا مسئولیت پذیری بیشتری نسبت به حفظ محیط زیست، منابع طبیعی و جنگل ها و مراتع کشور داشته باشند.

محمودی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه آموزش اساس دانش و دانش اساس تصمیم گیری های درست است، بیان داشت: اگر بخواهیم تصمیم گیری های درست در راستای حفاظت و بهره برداری بهتر از منابع طبیعی کشور را ببینیم باید برنامه های آموزشی بیشتری در حوزه کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست داشته باشیم.

لازم به ذکر است همچنین در حاشیه این مراسم تعدادی پرنده شکاری که آمادگی لازم برای ورود به زندگی طبیعی و زیستگاه خود را داشتند، رهاسازی شده و به آغوش طبیعت بازگشتند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 878

به "ضرورت توجه بیشتر به عمومیت بخشیدن حفظ محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت توجه بیشتر به عمومیت بخشیدن حفظ محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید