سینمای ناشنوایان در دانشگاه آزاد تأسیس می شود خبرنگاران

به گزارش اخبار نجوم، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین الملل فرشتگان از راه اندازی سینمای ناشنوایان در این دانشگاه خبر داد.

سینمای ناشنوایان در دانشگاه آزاد تأسیس می شود خبرنگاران

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، مراسم اختتامیه اولین جشنواره ملی زبان اشاره ایرانی همزمان با اولین سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین الملل فرشتگان به صورت حضوری و مجازی در این واحد دانشگاهی برگزار گشت.

دکتر علی مقداری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین الملل فرشتگان در این مراسم گفت: 81 دانشجو در 10 رشته تحصیلی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. در حال حاضر 65 درصد از این دانشجویان ناشنوا بوده و مابقی شنوا هستند. همچنین 60 درصد از دانشجویان این واحد دانشگاهی را بانوان تشکیل می دهند.

وی گفت: واحد فرشتگان تنها دانشگاهی است که امکان برقراری تماس تصویری از طریق تبلت، شماره همراه و مترجم برای پاسخگویی به سوالات ناشنوایان را راه اندازی کرده است. همچنین با کمک متخصصان، انجمن خانواده ناشنوایان ایران و شبکه ملی سازمان های مردم نهاد ناشنوایان ایران توانسته ایم کمیته های زبان شناسی را تشکیل دهیم تا زبان اشاره ایرانی را در جامعه نهادینه کنیم و در دستور کار واحد فرشتگان است.

* لزوم راه اندازی رشته مترجمی زبان اشاره ایرانی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین الملل فرشتگان با اشاره به اینکه برای ترویج زبان اشاره ایرانی از برخی کشور ها الگو گرفته ایم، گفت: در ایران، رشته دانشگاهی مترجمی زبان اشاره ایرانی وجود ندارد و فقط رشته مترجمی زبان به صورت عمومی وجود دارد. اما در برخی کشور ها مترجمی زبان اشاره وجود دارد. در واقع برنامه درسی کاردانی و کارشناسی رشته مترجمی زبان اشاره ایرانی را تدوین کرده و به وزارت علوم ارجاع داده ایم. در واقع راه اندازی این رشته در واحد فرشتگان لازم است.

مقداری ادامه داد: امیدواریم بتوانیم از مهرماه 1400، رشته مترجمی زبان اشاره ایرانی را ایجاد کنیم تا بازار کار خوبی در این زمینه به وجود بیاید. نیروی انتظامی، بانک ها، بیمارستان ها و نهاد هایی که به ارائه خدمات به مردم می پردازند، نیازمند فارغ التحصیلان مترجمی زبان اشاره ایرانی هستند و افتخار داریم که در واحد فرشتگان می توانیم این افراد اثرگذار در جامعه را تربیت کنیم.

وی اضافه کرد: در واحد فرشتگان، تفاهم نامه هایی با واحد تهران غرب و نهاد های مختلف داشتیم و اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد همچنین از سوی واحد فرشتگان اعلام فراخوان جذب هیأت علمی اجرا شده و درخواست مجوز برای 8 رشته جدید اعم از معماری، کامپیوتر، طراحی لباس، طراحی و ساخت طلا و جواهر، مترجمی زبان اشاره ایرانی، حسابداری و… کرده ایم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین الملل فرشتگان شرح داد: همچنین قصد داریم به زودی سینمای ناشنوایان را در واحد فرشتگان ایجاد کنیم.

در ادامه این مراسم از برگزیدگان اولین جشنواره ملی زبان اشاره ایرانی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد فرشتگان تقدیر شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 852

به "سینمای ناشنوایان در دانشگاه آزاد تأسیس می شود خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سینمای ناشنوایان در دانشگاه آزاد تأسیس می شود خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید