خبرنگاران سفر شاهزاده سعودی به بغداد؛ پیغام آور صلح یا مُنادی شر

به گزارش اخبار نجوم، بغداد - خبرنگاران - در حالی که رسانه های سعودی در کوشش برای بزرگنمایی سفر خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع این کشور به بغداد او را فرستاده صلح و آشتی توصیف کردند، کارشناسان سیاسی و رسانه ای عراقی با یادآوری حمایت ریاض از تروریست ها، سیاست عربستان در مقابل کشورشان را شرورانه خواندند.

خبرنگاران سفر شاهزاده سعودی به بغداد؛ پیغام آور صلح یا مُنادی شر

به گزارش خبرنگاران، خالد بن سلمان سه شنبه گذشته 21 اردیبهشت ماه به بغداد سفر کرد و در بدو سفر با آدینه عناد وزیر دفاع همتای خود و سپس رییس جمهوری، نخست وزیر و رییس مجلس عراق ملاقات و گفت وگو کرد.

خالد بن سلمان علاوه بر داشتن سمت سفیر سابق عربستان سعودی در آمریکا، در وقت حاضر معاون وزیر دفاع و معاون رییس تشکیلات موسوم به صنایع نظامی عربستان سعودی است.

رسانه های سعودی از این رو سفر خالد بن سلمان به عراق را مهم ارزیابی نموده اند که او دست راست برادش محمد بن سلمان است . علاوه بر این حضور او در بغداد اولین سفر یک مقام بلند پایه سعودی بعد از سقوط صدام حسین در سال 2003 محسوب می گردد.

گرچه پیش از این نیز وزیر امور خارجه و تعدادی از مقامات سعودی به بغداد سفر نموده اند، اما از نگاه این رسانه ها سفر خالد بن سلمان به دلیل اینکه فرستاده ویژه سلمان بن عبدالعزیز پادشاه و از طرفی معاون محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در وزارت دفاع است، حائز اهمیت تر است.

کوشش برای ارتقا روابط عراق و عربستان

خالد بن سلمان در بدو ورود در توئیتی هدف سفر خود به بغداد را گسترش مناسبات دو جانبه و پیگیری اجرای توافقات امضا شده بین دو کشور عنوان نمود.

وی همچنین بر حمایت ریاض از بغداد تاکید نموده و از عراق به عنوان امتداد و عمق دنیا عرب نام برده است.

او در ملاقاتهای رسمی که با برهم صالح رییس جمهوری، مصطفی الکاظمی نخست وزیر و محمد الحلبوسی رییس مجلس و همچنین وزیر دفاع عراق داشت بر گسترش مناسبات بین دو کشور تاکید نمود.

مقامات عالی رتبه عراقی نیز بدون اشاره به پرونده های منطقه ای، تنها بر اهمیت توسعه مناسبات بین دو کشور تاکید نموده اند.

محمد المرشد معاون رییس اتاق بازرگانی و صنایع ریاض در اظهاراتی رسانه ای درباره سفر خالد بن سلمان به بغداد گفته است که این سفر در چارچوب تکامل و ارتباط و هماهنگی مداوم بین دو کشور صورت گرفت.

از نگاه رسانه ها و صاحب نظران سعودی، شاهزاده آشتی با حضورش در بغداد، به سال ها تحریم روابط سعودی ها با عراق بعد از سقوط رژیم صدام سرانجام داده است.

تلویزیون اسکای نیوز امارات (متحد عربستان سعودی)، حضور بن سلمان را نشانه ای از بازگشت عراق به عمق راهبردی عربی دانسته است.

این رسانه اضافه کرد که محتوای پیغام این سفر آن است که کشورهای عربی مصمم به ارتقای روابط با عراق و پرکردن خلائی هستند که غیبت اعراب در این کشور ایجاد نموده و منجر به تضعیف موضع منطقه ای عراق شده است.

اخبار غیر رسمی درباره ملاقاتهای غیرعلنی

شنیده ها حاکیست که سفر این شاهزاده سعودی، در برگیرنده ملاقاتهای غیرعلنی مرتبط با حل و فصل کشمکش های منطقه ای بوده است.

از نگاه عبدالله القحطانی یکی از پژوهشگران در مرکز پژوهش های راهبردی و امنیتی عربستان سعودی، سفر خالد بن سلمان از حیث زمانبندی، مکان و موضوعاتی که بحث شده، حائز اهمیت است.

وی به تلویزیون عربستان 24 گفته است که این سفر هم برای توسعه مناسبات دو جانبه بین عراق و عربستان و هم بحث و حل و فصل پرونده های منطقه ای، حائز اهمیت است.

ایندیپندت عربی نیز با عنوان سفر خالد بن سلمان در بغداد در بحبوبه مذاکرات با تهران نوشته است: این سفر به دلیل اینکه تهران و ریاض طی مدت اخیر هیات های مختلفی برای بهبود روابط متشنج بین هم به بغداد فرستاده اند، بسیار حائز اهمیت است.

در این خصوص نیز النباء شبکه تلویزیونی معارض سعودی، گفته است که از اوائل ماه می گذشته که دولت عراق میزبانی بغداد را برای مذاکرات بین سعودی ها و ایرانی ها اظهار داشت، این اولین سفر یک مقام بلندپایه سعودی به بغداد به شمار می رود.

بعضی شنیده های غیر رسمی نیز حاکیست که خالد بن سلمان در بغداد با هیاتی از انصار الله یمن با هدف یافتن راه حلی بر سرانجام دادن به جنگ یمن ملاقات و گفت وگو نموده است.

اما پایگاه خبری یمنی حرف 28 چنین ادعایی را غیر مستقیم نفی نموده است.

این پایگاه خبری نوشته است: در گفت وگوهای منتشر شده از مذاکرات مقامات عراقی با خالد بن سلمان به عنوان مسوول اول پرونده یمن، به هیچ چیزی درباره یمن یا پرونده های اولیه ای که در این باره بین بغداد و ریاض در ماه گذشته بحث شده، اشاره نشده است.

از طرفی گزارشی نیز از احتمال ملاقات خالد بن سلمان با مسوولان ایرانی در بغداد منتشر نشده اما خبرنگار تلویزیون RT ادعا نموده است که بن سلمان در ملاقات با مصطفی الکاظمی علاوه بر روابط دو جانبه و همکاری امنیتی و نظامی، موضوع مذاکرات تهران و ریاض که بغداد اخیرا میزبان آن بود، را نیز بحث نموده است.

این رسانه عراقی جزییات بیشتری از مسائل بحث شده در مورد این پرونده ارائه نکرد.

پیغام آور صلح یا منادی شر

اطلاق عنوان پیغام آور آشتی ریاض به این شاهزاده جوان پر مشغله که از قضا مسوولیت هایش همگی با عقبه نظامی و جنگی است از سوی رسانه های عربستان ؛ منجر به اظهارنظرهایی در عراق نزد کارشناسان مختلف سیاسی و رسانه ای شد.

سمیر عبید نویسنده و صاحب نظر عراقی خطاب به خالد بن سلمان نوشته است: جناب شاهزاده! به عراق خوش آمدید اما برای داشتن یک دیپلماسی پیروز اولین گام جهت نزدیکی و مذاکره بین دو دشمن، این است که جلوی فعالیت رسانه های تحریک نماینده گرفته گردد.

وی با اشاره به اینکه عربستان سعودی تا به امروز چنین کاری ننموده اضافه کرده است: چنین اتفاقی هنوز نیفتاده و عراقی ها و ایرانی ها از عملکرد شبکه العربیه و العربیه حدث در دامن زدن به فتنه و فرقه گرایی در عراق شگفت زده شده اند.

در جریان حضور بن سلمان در بغداد، ریاض از آمادگی خود برای بازسازی بیمارستان ابن الخطیب اطلاع داد امری که با استهزاء عراقی ها روبرو شد.

بیمارستان ابن الخطیب در پنجم اردیبهشت ماه گذشته طعمه آتش شد و 82 کشته و 110 زخمی برجای گذاشت.

بعضی از صاحب نظران عراقی با اشاره به وعده اجرا نشده سابق عربستان سعودی مبنی بر ساخت استادیوم در بغداد، گفته اند که احتمالا قضیه بازسازی بیمارستان ابن الخطیب سرنوشتی همچون استادیوم را خواهد داشت.

پادشاه عربستان سعودی در 28 اسفند ماه 96 (چهار سال قبل) وعده ساخت این استادیوم یکصد هزار نفری را در بغداد داده بود اما هرگز به این وعده عمل نکرد.

محمود الربیعی شخصیت سیاسی و سخنگوی گروه سیاسی - جهادی عصائب اهل الحق نیز در توئیتی گفته است: عراق منابع ثروت و خیر زیادی دارد که برای بازسازی و ساخت دهها بیمارستان مثل ابن الخطیب کفایت می نماید به شرط اینکه پاکدستی و اراده ساخت و ساز در کشور وجود داشته باشد.

وی ادامه داده است: عراق کشور فقیری نیست که عربستان سعودی بخواهد به آن یاری کند، بهتر است ریاض سایه شر خود را از سر ما بردارد که براثر انفجار شهروندان انتحاریش در خیابان ها، مساجد و بازارها، یکصد هزار شهید داده ایم.

حسین فلامرز یکی دیگر از فعالان رسانه ای عراق نیز گفته است: بازی که سعودی ها آغاز نموده اند، می خواهند به مردم عراق القاء نمایند که خواستار خیر و خوشی برای عراق هستند، اما ادعای سعودی ها کمتر از طعمه ای که به قلاب صید ماهی زده می گردد، نیست.

این اظهارات و مواضع در عراق به اعتقاد صاحب نظران نشان می دهند که سعودی ها برای کسب اعتماد مردم عراق به بیش از سفر این شاهزاده جوان احتیاج دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 967

به "خبرنگاران سفر شاهزاده سعودی به بغداد؛ پیغام آور صلح یا مُنادی شر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سفر شاهزاده سعودی به بغداد؛ پیغام آور صلح یا مُنادی شر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید