خبرنگاران امید به سیبری بازگشت

به گزارش اخبار نجوم، ساری - خبرنگاران - تک درنای سیبری که با نام امید شناخته می شود پس از 115 روز زمستان گذرانی در مجموعه تالاب فریدونکنار، به زیستگاه اصلی اش سیبری در کشور روسیه بازگشت.

خبرنگاران امید به سیبری بازگشت

رییس محیط زیست شهرستان فریدونکنار خبر بازگشت امید به سیبری را صبح امروز جمعه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران تایید کرد و گفت: در 2 روز گذشته محیط بانان مجموعه تالاب فریدونکنار نشانه ای از حضور امید نیافتند که گمان می رود این تک درنای سیبری سفر بهاره خود را آغاز کرده تا به زادگاه اصلی اش در سیبری بازشود.

محمد سالار افزود: امید سال گذشته نیز در هشتم اسفند ماه مازندران را به مقصد سیبری ترک کرد که همین مسئله گمانه بازگشت را برای امسال نیز تایید می کند.

تک درنای سیبری امسال 14 آبان ماه برای سیزدهمین سال به تالاب فریدونکنار آمده بود که حدود 115 روز از فصل زمستان گذرانی را در مازندران سپری کرد.

درناهای سفید سیبری که امید آخرین بازمانده آنها در مهمانی طبیعت ایران به شمار می رود ، از چند دهه پیش از زیستگاه زادآوری خود در سیبری از جهت روسیه، قزاقستان و آذربایجان به فریدونکنار مازندران مهاجرت می کردند و حدود چهار ماه از سال را با تغذیه در محدوده دامگاه های سنتی ازباران و سرخرود و فریدونکنار زمستان گذرانی می کردند.

نسل درنای سفید از میان 15 گونه درنای موجود، در حال انقراض است. این گونه درناهای سیبری بجز سال های 88 و 94 در تمامی نیم قرن گذشته مازندران را مقصد زمستان گذرانی خود انتخاب کرد.

دُرنای سیبری که امید از گونه آنهاست و با نام علمی گروس لئوکوجرانوس Grus leucogeranus شناخته می شود، پرنده ای در معرض خطر انقراض از خانواده درناهاست که قدی نزدیک به یک و نیم متر دارد و فاصله دو بال آن بیش از 2 متر است. این درنا بدنی یکدست سفید با پاهای بلند سرخ رنگ دارد و منقار بلند سیاهی روی صورت قرمز رنگ آن نشسته است.

درنای سیبری به طور تاریخی به سه جمعیت اصلی شرقی ، غربی و مرکزی تقسیم می شود. جمعیت مرکزی این گونه منقرض شده است و جمعیت غربی هم به گفته کارشناسان محیط زیست در صورت مرگ امید به طور قطعی منقرض خواهد شد.

جمعیت شرقی درنای سیبری که در واقع تنها گروه باقی مانده از این گونه است ، تابستان را در شرق سیبری زادآوری کرده و برای زمستان گذرانی به شرق چین می رود. از اعضای این گروه بیش از سه هزار قطعه باقی مانده است . زیستگاه زمستانی تقریبا تمامی جمعیت این گونه دریاچه پویانگ در چین و اطراف آن است.

همه ساله در زمستان 150 گونه پرنده زمستان گذران با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 500 هزار بال به تالاب و آببندان های مازندران از جمله تالاب میانکاله و فریدونکنار می آیند که جمعیت کثیری از این پرندگان که قوهای فریاد کش بودند،هفته گذشته مازندران را ترک کردند.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 836

به "خبرنگاران امید به سیبری بازگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران امید به سیبری بازگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید