ثبت نام نهضت ملی مسکن در 726 شهر انجام می گردد

به گزارش اخبار نجوم، بر اساس گزارش معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در حال حاضر ثبت نام در 726 شهر در حال اجرا است و در 674 شهر هنوز ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن شروع نشده است.

ثبت نام نهضت ملی مسکن در 726 شهر انجام می گردد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، معاونت مسکن و ساختمان این وزارتخانه در گزارشی به تشریح عملکرد این معاونت در مورد اجرای طرح نهضت ملی مسکن، ثبت نام متقاضیان، پالایش آنها، ثبت نام مجردان و بعلاوه اصلاحاتی که در بعضی از شرایط ثبت نام اجرا شده است پرداخت و خاطرنشان کرد: از فاز نخست تا پنجم طرح اقدام ملی مسکن، یک میلیون و 461 هزار و 528 نفر و در طرح نهضت ملی مسکن طبق تازه ترین آمار یک میلیون و 351 هزار و 137 نفر ثبت نام کردند که در مجموع سه میلیون و 812 هزار و 655 نفر متقاضی مسکن در سامانه نهضت ملی مسکن به نشانی tem.mrud.ir ثبت نام کردند.

برپایه این گزارش، اکنون ثبت نام در 726 شهر در حال اجرا است و در 674 شهر هنوز ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن شروع نشده است. بعلاوه آخرین مهلت ثبت نام 15 دی ماه اعلام شده است.

بر اساس گزارش ارائه شده، بازگشایی دیگر شهر ها برای اجرای نهضت ملی مسکن نیز در دستور کار قرار گرفته است که در دو مکاتبه در تاریخ 29 آبان و 27 آذر سال جاری احتیاج های مربوط به تجهیز و توسعه سامانه اعلام شده است و به محض تأمین این موارد آمادگی ثبت نام در همه شهر ها وجود دارد.

* آخرین شرایط ثبت نام مجرد ها

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی بعلاوه در مورد تازه ترین شرایط ثبت نام مجرد ها نیز در این گزارش اعلام نموده است که دستورالعمل مربوطه تدوین نشده است و پس از تصویب در شورای عالی مسکن اجرایی خواهد شد.

اکنون ثبت نام بانوان مجرد بالای 35 سال، معلولان، بیماران خاص و نخبگان علمی وآقایان مجرد بالای 45 سال در سامانه میسر است. پس از ابلاغ دستورالعمل، مردان مجرد بالای 25 سال می توانند ثبت نام نمایند، اما در زمان تحویل واحد باید متأهل باشند.

بر اساس این خبر، پالایش متقاضیان هم زمان با ثبت نام در حال اجرا است و بر اساس اطلاعات ارائه شده پاسخ اولیه همه استعلامات از جمله نداشتن سابقه فرم ج، سابقه مالیکت و تسهیلات بانکی خرید و ساخت به طور کامل در سامانه آمده است.

* اصلاح استعلام های چهارگانه

بر اساس اصلاحیه آئین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از فراوری و عرضه مسکن مصوب 24 آبان سال جاری هیأت وزیران، فاقدین مسکن افراد سرپرست خانواری هستند که خود و افراد تحت تکفل آنان فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی بوده و از تاریخ 22 بهمن 1357 از هیچ یک از امکانات دولتی یا امکانات نهاد های عمومی غیر دولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده ننموده باشند.

اولویت بندی متقاضیان فاقد مسکن بر اساس مقدار تقاضای میانه هر استان در سامانه درخواست مسکن و بر اساس شاخص هایی از قبیل نداشتن سابقه مالکیت، مدت زمان سکونت، مقدار عایدی و تعداد افراد خانوار انجام می گردد. بهره مندی اشخاصی که مالک واحد مسکونی مشاعی هستند براساس متراژ و مرغوبیت در شهر ها و روستا های مختلف مشخص می گردد. موضوع این بند ظرف شش ماه پس از تصویب این آئین نامه به وسیله وزارت راه و شهرسازی تدوین و ابلاغ می گردد.

بر این اساس دستورالعمل مربوط به اولویت بندی سابقه سکونت و مالکیت متقاضیان فاقد مسکن و دارای مالکیت مشاعی بر اساس شاخص های مشخص شده از سوی وزارت راه و شهرسازی تدوین شده است که پس از تصویب در شورای عالی مسکن قابل اجرا خواهد بود.

بر اساس تصمیمات اتخاذشده در جلسه شورای عالی مسکن مورخ 25 آبان سال جاری، دستورالعمل مربوط به ثبت نام متقاضیان مجرد از سوی وزارت راه و شهرسازی تدوین و پس از تصویب در شورای عالی مسکن قابل اجرا خواهد بود.

بعلاوه بر اساس مفاد این دستورالعمل، متقاضیان مرد مجرد بالای 25 سال سن می توانند در طرح های حمایتی مسکن ثبت نام کند. بعلاوه تحویل واحد به آنان پس از اتمام ساخت و ایفای تعهدات متقاضی منوط به ارائه عقدنامه رسمی ازدواج است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 بهمن 1400 بروزرسانی: 17 بهمن 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1275

به "ثبت نام نهضت ملی مسکن در 726 شهر انجام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت نام نهضت ملی مسکن در 726 شهر انجام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید