توضیحات وزارت میراث درباره پارگی نقاشی کمال الملک

به گزارش اخبار نجوم، در پی انتشار تصاویر و خبر پارگی یکی از تابلوهای نقاشی کمال الملک که در کاخ گلستان نگهداری می گردد، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد که این تابلو مورد آنالیز فنی و آسیب شناسی دقیق قرار می گیرد.

توضیحات وزارت میراث درباره پارگی نقاشی کمال الملک

به گزارش خبرنگاران، در متن این اطلاعیه که از سوی روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منتشر شده، آمده است: با دعوت از گروهی متشکل از کارشناسان متخصص حوزه بازسازی تابلوهای نقاشی، قرار است تابلو مورد آنالیز فنی و آسیب شناسی دقیق قرار گیرد. این درحالی است که تابلوی مذکور در گذشته نیز چندین بار بازسازی شده است.

ضمن سپاس همیشگی بابت حساسیت اصحاب رسانه برای حراست از گنجینه های ملی، پایش سلامت آثار موزه ای در دستور کار اداره کل موزه های وزارت میراث فرهنگی قرار گرفته است و هیأتی کارشناسی به این منظور مأموریت بازدید از مخازن و تالارهای کاخ موزه ها را به عهده دارند.

سال جاری نیز اعتبار لازم برای بازسازی اضطراری تعدادی از تابلوهای نقاشی موجود در تالارها و مخازن کاخ موزه ها در نظر گرفته شده که این مهم به انجام می رسد.

نقاشی آسیب دیده که به تازگی تصاویری از پارگی آن از سوی یک فعال گردشگری در فضای مجازی منتشر شد، تابلوی گربه و قفس قناری اثر محمد غفاری، معروف به کمال الملک است که در سال 1308 هجری قمری در ابعاد 61 در 47 سانتی متر، با رنگ روغن روی بوم اجرا شد و هم اکنون در کاخ گلستان تهران نگهداری می گردد.

آرش مودی، فعال گردشگری که نخستین بار تصاویری از وجود پارگی در این تابلو را منتشر نموده، گفته بود: مسؤولان حاضر در سالنی که این تابلو در آن به نمایش گذاشته شده از وجود این پارگی ابراز بی اطلاعی نموده و حتی این احتمال را دادند که شاید هنگام میخ زدن به دیوار به وسیله میخ پاره شده است!

بعضی بازدیدکنندگانِ کاخ گلستان نیز تصاویر قدیمی تری را از این تابلو منتشر نموده اند که نشان می دهد این پارگی از مدت ها قبل وجود داشته و تابلو بازسازی نشده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 30 شهریور 1401 بروزرسانی: 30 شهریور 1401 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1467

به "توضیحات وزارت میراث درباره پارگی نقاشی کمال الملک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات وزارت میراث درباره پارگی نقاشی کمال الملک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید