بیگی نژاد: کنترل آلودگی هوا نیازمند انسجام مدیریتی است

به گزارش اخبار نجوم، یک عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت یک برنامه ریزی جمعی برای کنترل آلودگی هوا گفت: دستگاه هایی که در این حوزه موثر هستند باید دست به دست هم داده و به صورت جمعی به راهکارهای موجود نگاه کنند.

بیگی نژاد: کنترل آلودگی هوا نیازمند انسجام مدیریتی است

هادی بیگی نژاد در گفت وگو با خبرنگاران، درباره دلایل آلودگی هوای کلانشهرها و ضرورت مدیریت این موضوع، اظهار داشت: بر اساس گزارشات ارائه شده مسئله آلودگی هوا در کلانشهرها به دو موضوع بر می گردد. بحث اول مربوط به استفاده از سوخت های مایع نظیر مازوت در برخی از صنایع و نیروگاه ها است. از آنجا که ما در زمستان شاهد افزایش مصرف گاز خانگی هستیم، تخصیص گاز به صنایع و نیروگاها کاهش یافته و به جای آن از سوخت های مایع نظیر گازوئیل یا مازوت استفاده می کنند که آلودگی آن از گاز بیشتر است.

وی در ادامه اظهار کرد: برای حل مسئله سوخت نیروگاه ها و صنایع دو راه چاره وجود دارد؛ یکی بهره وری بیشتر و دیگری افزایش برداشت از مخازن گاز است. اما راه عاقلانه تر این است که ما بهره وری را بالاتر ببریم. ما می توانیم بهره وری را از 1 میلیارد و 100 میلیون مترمکعبی که برداشت داریم، هم در منازل و هم در نیروگاه ها افزایش دهیم.

کننده مردم ملایر در مجلس شرح داد: اما مسئله دومی که در بحث آلودگی هوا بر آن تاکید شده تردد خودروهای فرسوده و همچنین کامیون ها و اتوبوس هایی است که از عمر مفید آن ها گذشته است که در این حوزه راهی جز افزایش کیفیت خودروها و نوسازی آن ها نداریم. اما تمام این راه چارهها یک مسکن کوتاه مدت برای 2 یا 3 سال است. آنچه که مهم است نیاز ما به یک برنامه ریزی جمعی برای حل معضل آلودگی هوا است. اما دستگاه هایی که در این حوزه موثر هستند باید دست به دست هم داده و به صورت جمعی فکر کنند.

بیگی نژاد در سرانجام با بیان اینکه متاسفانه سال به سال شرایط آلودگی هوا در حال بدتر شدن است، شرح داد: امسال اگر مدارس و دانشگاه ها نیز در کلانشهرها نظیر تهران به صورت حضوری بود قطعا با افزایش بیشتر ترافیک و آلودگی هوا روبرو بودیم. باید یک انسجام مدیریتی برای یک برنامه ریزی بلند مدت برای کاهش آلودگی هوا شکل بگیرد. در دنیا درباره این مسئله فکر شده، برنامه ریزی کردند و توانستند پیروز شوند. ما نیز می توانیم از تجارب سایر کشورها در این زمینه استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 746

به "بیگی نژاد: کنترل آلودگی هوا نیازمند انسجام مدیریتی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیگی نژاد: کنترل آلودگی هوا نیازمند انسجام مدیریتی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید