برگزاری آیین پایانی نخستین دوره جایزه ملی طراحی بسته بندی در صنایع فرهنگی

به گزارش اخبار نجوم، آیین پایانی نخستین دوره جایزه ملی طراحی بسته بندی در صنایع فرهنگی امروز شنبه 26 بهمن 98، با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر در سالن همایش های دانشگاه علم و فرهنگ برگزار می گردد.

برگزاری آیین پایانی نخستین دوره جایزه ملی طراحی بسته بندی در صنایع فرهنگی

جهت دریافت مشاوره خدمات طراح کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران، محمد حسین ایمانی خوشخو، عضو شورای عالی میراث فرهنگی درباره این رویداد گفت: جایزه ملی طراحی به عنوان یک روش برگزیده و تجربه شده در تمام جهان شناخته شده و به عنوان بهترین راه برای رسیدن و شناسایی ایده های نوآورانه و راه چاره های نو و نیز قدردانی از کوشش های طراحان خبره و دارای فکر نو مورد استقبال طراحان و صنعتگران قرار می گیرد.

او اضافه نمود: یکی از مولفه های مهم در پیشرفت کشورهای توسعه یافته، صنعت بسته بندی است. بسته بندی زیبا، اغوا کننده و جذاب، کیفیت را تحت الشعاع قرار می دهد به گونه ای که بسته بندی را فروشنده خاموش می نامند.

ایمانی خوشخو اضافه نمود: نبود آشنایی و گاه بی رغبتی صنعت گران و فراوری کنندگان صنایع دستی و محصولات فرهنگی نسبت به اهمیت، ضرورت و ارزش آفرینی بسته بندی، کمبود دستگاه های صنعتی پیشرفته و ضعف تکنولوژی به روز، عدم رعایت استاندارد های لازم در طراحی و فراوری بسته بندی محصولات فرهنگی و... از جمله ضعف ها در این حوزه است.

عضو هیئت علمی و رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی برگزاری این رویدادها و ارزیابی بسته بندی صنایع فرهنگی را قدم سازنده ای در جهت نیل به اهداف برشمرد و تاکید نمود: با این اقدام می توان رقابتی سالم و حقیقی را برای محصولات ازجهت اکرام مشتری و احقاق حقوق آنها رقم زد. بسیار پیش آمده که محصولی با وجود کیفیت پایین تر به دلایل متعدد همچون تبلیغات از توجه بیشتری در بازار برخوردار می گردد و محصولی با کیفیت بالا تنها به دلیل نبود برنامه ریزی و ضعف در معرفی در دست مصرف کنندگان قرار نمی گیرد و در نهایت این ظلم به مشتری و در دید کلی به ضرر فراوری ملی خواهد بود. لذا با برگزاری سالیانه این جایزه ملی، ارزیابی درستی از بسته بندی محصولات فرهنگی به عمل خواهد آمد و باعث رونق فراوری در حوزه بسته بندی و نیز رقابت سالم و عملی بین محصولات خواهد شد که این امر می تواند در آینده ای نزدیک باعث اعتماد مصرف کنندگان داخلی به محصولات فراوریی توسط فراوری گنندگان ایرانی گردد و رونق و بالندگی را برای فراوری ملی به ارمغان آورد.

به گفته او، در این راستا، از تیر ماه سال جاری آثار هنرمندان به دبیرخانه ارسال شده و هیئت داوران پس از آنالیز، آثار برگزیده در دو بخش ایده های نو در بسته بندی و محصولات بسته بندی را معرفی خواهند کرد که به صاحبان آثار منتخب جوایزی اهدا خواهد شد.

ایمانی خوشخو درباره نحوه برگزاری و میزان استقبال از این رویداد یادآور شد: از 15 تیرماه سال جاری دریافت آثار از 11 استان کشور، در دو بخش ایده های نو و محصول و چهار محور بسته بندی سوغات خوراکی، بسته بندی صنایع دستی، بسته بندی اسباب بازی و کتاب و بسته بندی محصولات هنری و دیجیتال شروع شد و تا 30 مهر ادامه داشت.

او اضافه نمود: در بخش ایده های نو بیشترین تعداد اثر متعلق به حوزه بسته بندی سوغات خوراکی با 58 اثر و بعد از آن، به حوزه صنایع دستی با 38 اثر و در نهایت حوزه اسباب بازی و کتاب و محصولات هنری و دیجیتال هر کدام با 6 اثر اختصاص داشت. سه استان تهران با 50 اثر، اصفهان و خراسان رضوی با 17 اثر، بیشترین میزان مشارکت در ارسال آثار را داشته اند.همچنین در بخش محصول نیز بالغ بر 250 اثر به دبیرخانه ارسال شد که در روز پایانی از برگزیدگان در بخش ایده و محصول تجلیل به عمل خواهد آمد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 57

به "برگزاری آیین پایانی نخستین دوره جایزه ملی طراحی بسته بندی در صنایع فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری آیین پایانی نخستین دوره جایزه ملی طراحی بسته بندی در صنایع فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید