بازدید ازبکستانی ها از مزارع سیب زمینی ایران، صادرات ایران از سر گرفته می گردد؟

به گزارش اخبار نجوم، به گزارش خبرنگاران، اخیرا برگشت سیب زمینی های صادراتی ایران از مرزهای ازبکستان و ترکمنستان خبرساز شده است. مقامات ازبکستان اعلام کردند که سه هزار و 500 تن سیب زمینی وارداتی به علت آلودگی خطرناک برگشت خورده است.

بازدید ازبکستانی ها از مزارع سیب زمینی ایران، صادرات ایران از سر گرفته می گردد؟

مقامات ایران اما آن را تائید نمی نمایند. مهدی قائمیان، معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور اعلام نموده است: تا به امروز هیچ محموله سیب زمینی از ازبکستان به ایران برگشت داده نشده است. این در حالی است که ازبکستانی ها چندی پیش برای بازدید از مزارع ایران وارد همدان شدند.

رشد ناچیز صادرات سیب زمینی

براساس آمارهای سازمان توسعه تجارت در نیمه دوم سال جاری 444 هزار تن سیب زمینی صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد صادرات سیب زمینی دو درصد گزارش شد.

مدیر کل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی با اشاره به ورود هیات ازبکستانی به ایران گفت: از ازبکستان هیات همراهی وارد ایران شد. این تیم نشست های متعددی را با سازمان حفظ نباتات و اتاق بازرگانی برگزار کرد. حتی تیم ازبکستانی از استان همدان بازدید داشت. حالا سازمان حفظ نباتات کشور در پی رفع کردن مشکل به وجود آمده است. امیدواریم از این پس مسائل مشابهی ایجاد نگردد.

محمود بازاری به خبرنگاران شرح داد: گویا ازبکستان آلودگی نماتد را در خاکی که همراه محصولات سیب زمینی بوده گزارش داده است. این آلودگی در بعضی محصولات وجود داشته و صادر شده است که در یک آزمایش این مساله تائید شده است. نماتد نوعی آفت گیاهی است.

استاندارد صادرات سیب زمینی رعایت نشده بود

او بیان نمود: واردات سیب زمینی به کشورهای مختلف براساس رعایت استانداردهای کشور مقصد است. سیب زمینی های برگشت خورده استاندارد را رعایت ننموده بودند. حال باید استانداردهای صادراتی رعایت گردد.

بازاری گفت: نظام کنترل و استاندارد هر کشور برای حفاظت از ایمنی مصرف نماینده فعالیت دارد. در بعضی کشورها سیستم نظارتی شدیدتر است و در بعضی از کشورها کنترل کمتری شکل می گیرد.

این مقام مسئول با تائید رشد صادرات سیب زمینی ایران گفت: صادرات سیب زمینی ایران خوب است. سیب زمینی به شکل سایزبندی معین است و براساس دستورالعملی که به گمرکات ابلاغ شده صادر می گردد.

استفاده از سموم چینی بی کیفیت

در این مورد هم محمدرحیم احتیاجی، عضو هیات مدیره انجمن ملی سیب زمینی به ایلنا گفته است: بسیاری از تجار ایرانی سموم مورد احتیاج کشور را از چین خریداری می نمایند. البته این احتمال وجود دارد که تاجران برای اینکه سود بیشتری عایدشان گردد سموم با درجه کیفی پایین را خریداری می نمایند.

براساس این گزارش بعضی شهروندان در توییتر در واکنش به برگشت سیب زمینی ترکمنستانی عنوان نموده اند: نحوه استفاده از سموم کشاورزی ایراد دارد. کشاورز برای افزایش محصول بیش از حد سم می زند و وزارت جهاد کشاورزی منفعلانه نظاره گر هست و اطلاعات و هدایت لازم را به کشاورزان نمی دهد . آب و خاک هدر می رود و در نهایت محصول برگشت می خورد.

برای مطالعه بیشتر خبر میوه های صادراتی برگشت خورده را بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1363

به "بازدید ازبکستانی ها از مزارع سیب زمینی ایران، صادرات ایران از سر گرفته می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید ازبکستانی ها از مزارع سیب زمینی ایران، صادرات ایران از سر گرفته می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید