امروز 20 فروردین، چهاردهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته ای

به گزارش اخبار نجوم، امروز 20 فروردین چهاردهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته ای است و علی اکبر صالحی از 122 دستاورد جدید این سازمان در طول سال گذشته خبر داد و گفت با توجه به شیوع ویروس کرونا، جشن این روز در فرصتی مناسب برگزار خواهد شد.

امروز 20 فروردین، چهاردهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته ای

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران٬ امروز (چهارشنبه) 20 فروردین ماه 1399 مصادف با چهاردهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته ای است.

حسن روحانی رئیس جمهور نیز امروز همزمان با 20 فروردین روز ملی فناوری هسته ای طی اظهاراتی عنوان نمود: ما همه سال در این روز جشن هسته ای می گیریم و هر ساله افتتاح های فراوانی داریم. امسال هم از سال گذشته برنامه ریزی بیشتری شده بود، ما بسکمک از پیشرفت های علمی هسته ای را در این مدت پیدا کردیم مخصوصا از اردیبهشت پارسال که محققان ما بدون مانع فعالیت های خود را ادامه دادند و به دستاوردهای بزرگی رسیدند.

وی اضافه کرد: ما نشان دادن این دستاوردها را به روز دیگری موکول می کنیم.

علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی نیز دیروز (سه شنبه) در آستانه 20 فروردین روز ملی فناوری هسته ای پیامی صادر کرد.

در این پیام آمده بود: در این ایام پر مخاطره و به رغم مبارزه سلحشورانه شیرزنان و دلاورمردان حوزه سلامت جهت کاستن از درد و رنج بیماران و نیازمندان، اینجانب ضمن ابراز همدردی با بازماندگان جانباختگان و آسیب دیدگان سوانح و حوادث اخیر، بر خود فرض می دانم تا بدین وسیله فرا رسیدن بیستم فروردین ماه، روز ملی فناوری هسته ای را که امسال با لیله القدر میلاد فرخنده جان جهان و قطب عالم امکان، حضرت بقیه الله الاعظم (ارواحنا فداه) مقارن گشته است،گرامی بدارم و از کوشش مستمر و در خور تحسین یکایک اعضای خانواده بزرگ و افتخارآفرین صنعت هسته ای کشور قدردانی کنم.

122 دستاورد جدید سازمان در طول یک سال گذشته

صالحی در این پیام عنوان نمود: اینجانب لازم می دانم تا با افتخار اعلام کنم که 122 دستاورد جدید این سازمان در طول یک سال گذشته که رهاورد کوشش های خستگی ناپذیر خیل بزرگی از پژوهشگران و محققان سازمان انرژی اتمی ایران می باشد، نویدبخش آغاز فصلی جدید در توسعه همه جانبه فعالیت های غرور آفرین سازمان انرژی اتمی ایران است.

وی اضافه کرد: در این میان، به طور اجمالی به استحضار می رساند که گسترش بیش از پیش تولیدات و خدمات مربوط به بخش پزشکی هسته ای و تأمین نیازهای دارویی مراکز درمانی و بهداشتی کشور در حجم گسترده و فرا گیر و با سرعتی قابل قبول در حال اجرا می باشد. بدیهی است در شرایط خطیر کنونی که ایران اسلامی تحت تأثیر تحریم های ظالمانه استکبار جهانی قرار گرفته است، تأمین نیازهای جامعه پزشکی کشور به عنوان وظیفه ای ملی و اخلاقی تلقی شده و برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.همچنین پیشبرد اهداف کلان تعیین شده در بخش چرخه سوخت هسته ای - از جمله گسترش فعالیت های مربوط به اکتشاف و استخراج مواد اولیه صنعت هسته ای، شتاب بخشیدن به فعالیت های بخش تحقیق و توسعه و غنی سازی اورانیوم - و نیز پیشرفت برنامه احداث واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر و توسعه فناوری های نوین هسته ای با جدیت و همت مضاعف دنبال می شود.

صالحی عنوان نمود: افزون بر این ، شایان ذکر است که نوسازی و تکمیل راکتور آب سنگین خنداب(اراک) براساس مفاد مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در حال اجرا می باشد. لازم به توضیح است که کوششگران صنعت هسته ای با عطف توجه به چشم انداز ترسیم شده از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی (مدظلّه العالی) و تدابیر ریاست محترم جمهوری ، توسعه روزافزون دستاوردهای این صنعت راهبردی را با تمام توان و در حوزه های مختلف در دستورکار قرار داده اند.

جشن روز ملی فناوری هسته ای، در فرصت و فضایی مناسب برگزار می شود

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: همچنین شایان ذکر است که براساس برنامه ریزی اجرا شده، اقدامات مقتضی جهت برگزاری مراسم با شکوه روز ملی فناوری هسته ای همچون سال های گذشته با حضور جناب آقای دکتر روحانی٬ ریاست محترم جمهوری و سایر مهمانان داخلی و خارجی از جمله مقامات کشوری و لشکری جمهوری اسلامی ایران صورت پذیرفت تا همزمان با افتتاح نمایشگاه دستاوردهای این سازمان، آیین رونمایی از گزیده ای از دستاوردهای جدید در محضر ریاست محترم جمهوری برگزار شود، اما به واسطه شیوع ویروس کووید-19 و به منظور ممانعت از بروز مخاطرات احتمالی و براساس تأکیدات و مقررات وضع شده از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا، تقدیر با تدبیر ما همراه نشد و پس از کسب تکلیف از جناب آقای دکتر روحانی، مقرر شد تا جشن این روز ملی، در فرصت و فضایی مناسب برگزار شود.

در پیام صالحی همچنین آمده بود: امید است در پرتو الطاف خداوندی و در سایه عنایات و توجهات خاصه حضرت ولی عصر (عج) در کوتاهترین زمان ممکن، شرایط مناسب برای ارائه مستقیم دستاوردها و تشریح جزئیات آن به پیشگاه عموم مردم شریف کشورمان فراهم آید. اما در حال حاضر، این سازمان در نظر دارد تا از طریق همکاری و همراهی همدلانه رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی کشور، نسبت به اطلاع رسانی در خصوص این دستاوردها اقدام کند.

وی اضافه کرد: اینجانب یقین دارم که در سایه اتحاد، همکمک و همدلی آحاد ملت بزرگ ایران و از رهگذر مدیریت هوشمندانه مسئولان نظام مقدس اسلامی به ویژه مدیران ارشد حوزه سلامت و به برکت جانفشانی ها و ایثارگری های فراموش ناشدنی مدافعان حریم سلامت، این روزگار محنت و مرارت خواهد گذشت و ملت بزرگ ایران با سربلندی و موفقیت این آزمون سخت را پشت سر نهاده و به ساحل صحت و سعادت روزافزون قدم خواهد نهاد.

علی اکبر صالحی همچنین در گفتگویی با روزنامه اعتماد درباره اقدامات اجرا شده بعد از پنج گام کاهش تعهدات برجامی عنوان کرده بود: انجام فعالیت های هسته ای و نیز تحقیق و توسعه در زمینه چرخه سوخت هسته ای به ویژه تبدیل و غنی سازی اورانیوم (شامل تولید و ذخیره سازی) بدون هر محدودیتی در حال اجرا است. کار روی ساخت تعدادی از مجتمع های سوخت رآکتورهای اراک و رآکتورهای قدرت در حال اجرا است. مراحل ساخت رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک (طراحی جدید) در همکاری با طرف های خارجی و تجهیزات مربوطه در حال پیشرفت است. ساخت تعدادی از تجهیزات و قطعات رآکتور با استفاده از توان شرکت های داخلی در حال اجرا است.مراحل ساخت دو رآکتور قدرت هسته ای جدید با کمک روسیه در بوشهر در حال اجرا است. تولید و ذخیره سازی آب سنگین بدون هیچ محدودیتی در حال اجرا است.(اینجا بخوانید)

در همین خصوص نیز محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور به مناسبت این روز در اینستاگرام نوشت: در دولت تدبیر و امید٬ در کنار تثبیت حق غنی سازی و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای برای کشور در جریان مذاکرات برجام٬ فرایند بسیار مثبتی از پیشرفت ها و دستاوردهای فناورانه را نیز در بعد فنی شاهد بوده ایم٬ خاضعانه از برادر عزیز و دانشمندم دکتر صالحی و همه فعالان این صنعت راهبردی قدردانی می کنم و امیدوارم با کوشش های این عزیزان٬ فرایند رو به رشد و و پیشرفت کشور در فناوری هسته ای تداوم یابد.

لازم به ذکر است در شرایط کنونی و در حالی که کشور در حال مبارزه با شیوع ویروس کرونا است٬ بخش های مختلف سازمان انرژی اتمی نیز حتی در تعطیلات نوروز از فعالیت دست برنداشته و بخش های مختلف این صنعت در این راستا مشغول به کار بودند و از آن جمله واحدهای خدماتی صنعت هسته ای که در ایام تعطیلات نوروز به صورت 24 ساعته مشغول ارائه خدمات به بیمارستان ها و مراکز پزشکی در امر مبارزه با ویروس کرونا بودند.(بیشتر بخوانید)

بر همین اساس٬ سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه دوم فروردین ماه سالجاری در اطلاعیه ای گفت: بخش های فنی، تخصصی و خدمات رسان صنعت هسته ای نظیر مجتمع پژوهشی ایران مرکزی یزد، نیروگاه اتمی بوشهر، مرکز تابش گاما، مجتمع تولید آب سنگین خنداب، تولید سانتریفیوژهای جدید و تحقیق و توسعه در سایت شهید احمدی روشن (نطنز) و... در ایام تعطیلات نوروز 1399 با اهتمام و جدیت بیشتری مشغول فعالیت و خدمت رسانی مستمر به هم میهنان است و این امر مهم بنا بر اهداف و رسالت اجتماعی سازمان انرژی اتمی، با حداکثر امکانات و تجهیزات ادامه خواهد داشت.

بر همین اساس٬ با همت و کوشش شبانه روزی متخصصان و کارکنان متعهد و خدمتگزار مجتمع غنی سازی شهید مصطفی احمدی روشن (نطنز) شرکت تکنولوژی سانتریفیوژ ایران (تسا) به عنوان طراح و تولید کننده نسل های مختلف ماشین های سانتریفیوژ، در ایام تعطیلات نوروز 1399 نیز همچون گذشته با حداکثر توان و بدون وقفه در انجام این ماموریت مشغول به فعالیت بود و با ساخت و مونتاژ ماشین های نسل جدید جهت ایجاد زنجیره شاهد ماشین IR6 و ساخت دومین نمونه اولیه ماشین IR9 و ساخت زنجیره اولیه 10 ماشین IRS طبق فرآیندهای تکوین محصول، در پیشبرد اهداف صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران گام های موثری برداشت.

مجتمع تولید آب سنگین اراک (خنداب) نیز در تعطیلات نوروز شبانه روزی و با حداکثر ظرفیت در حال تولید آب سنگین، اکسیژن 18 و ترکیبات ایزوتوپی دوتره بود.

نیروگاه اتمی بوشهر هم که در سال 1398 نزدیک به هفت میلیارد کیلووات ساعت برق هسته ای تولید کرده و در ایام نوروز 1399 نیز با حداکثر توان در حال فعالیت بود. (بیشتر بخوانید)

به گزارش فارس٬ 20 فروردین ماه 1398 سیزدهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته ای از 114 دستاورد صنعت هسته ای رونمایی شد.

طراحی و ساخت سانتریفیوژ زونال پیوسته، طراحی و ساخت سیستم کنترلی سامانه سنجش، ساخت چشمه فوتون های درهم تنیده کوانتومی، رادیوداروی پیشرفته ایتریوم 90 برای درمان سرطان کبد در حوزه تولید رادیوداروها (با این رونمای جمهوری اسلامی ایران در جایگاه دوم جهان قرار می گیرد)، تولید اکسیژن 18 با ظرفیت صد کیلوگرم در سال به منظور تهیه رادیوایزوتوپ FDG برای استفاده در دستگاه پرتو تشخیصی پت اسکن و طراحی و ساخت طیف سنج پیشرفته FTIR (با رونمایی از این دستاورد، جمهوری اسلامی ایران در جایگاه پنجمین کشور دارنده این فناوری قرار خواهد گرفت) از جمله دستاوردهایی بود که در محل سالن اجلاس سران با حضور حسن روحانی رئیس جمهور و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی رونمایی شد.(اینجا بخوانید)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 273

به "امروز 20 فروردین، چهاردهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امروز 20 فروردین، چهاردهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید