استخراج سالیانه 590 میلیون تن محصول از معادن کشور

به گزارش اخبار نجوم، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس جمهور گفت: سالیانه 590 میلیون تن محصولات معدنی از معادن کشور استخراج می کنیم که از منابع عظیم ایجاد اشتغال برای جوانان است.

استخراج سالیانه 590 میلیون تن محصول از معادن کشور

به گزارش خبرنگاران، آقای روحانی در مراسم افتتاح طرح های ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت در هفتاد و هفتمین هفته های افتتاح توضیح داد: طرح هایی که امروز افتتاح شد در زمینه صنعت و معدن بود، معادن ما یکی از نعمت های خدادادی است.

رئیس جمهور اضافه کرد: جدای از نفت که آن هم محصول معدنی است و از اعماق زمین استخراج می گردد، در زمینه معادن و صنایع معدنی از لحاظ ایجاد اشتغال، درآمدزایی، تامین احتیاج های داخلی و بعلاوه صادرات کار عظیمی درکشور انجام می گیرد.

آقای روحانی ادامه داد: در نگاهی به سال های قبل، ما در زمینه فولاد و مقاطع فولادی واردات قابل ملاحظه ای داشتیم، اما امروز به خودکفایی رسیده ایم و علاوه بر تامین احتیاج های داخلی کشور صادرات هم داریم.

رئیس جمهور گفت: کشور ما در زمینه فولاد دهمین و در زمینه فراوری مس هفتمین کشور دنیاست که این افتخار حاصل کوشش و فعالیت مهندسین، کارگران و مدیرانی است که توانمندی بالقوه را بالفعل می نمایند، سنگ آهن از معادن استخراج و به زنجیره های فولاد تبدیل می گردد.

آقای روحانی اضافه کرد: بسیار خوشحالیم که در دولت یازدهم و دوازدهم کوشش زیادی برای جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره فولاد انجام شد چرا که اگر کنسانتره داشته، ولی آهن اسفنجی و گندله نداشته باشیم به مقصد نهایی یعنی فراوری شمش فولاد نمی رسیم و ناچاریم سنگ آهن را استخراج و صادر کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: بین صادرات سنگ آهن و شمش فولاد تفاوت بسیاری است؛ این ارزش اضافه کرده است که می تواند کشور را در جهت ثروت و توسعه قرار دهد.

آقای روحانی با اشاره به تکمیل زنجیره های فراوری در افتتاح پروژه های صنعتی ومعدنی امروز، توضیح داد: مهم درکنار هم قرارگرفتن زنجیره ها و رسیدن به محصول نهایی است، بحث های زیادی بود که سنگ آهن را استخراج و به منطقه ها ساحلی جنوب کشور منتقل کنیم و یا آب را به مرکز بیاوریم، چرا که مشکل آب و بعلاوه فراوری به صرفه بود، کار عظیمی انجام شد و شرکت های معدنی بار این مسئولیت را بر دوش گرفتند و بالاخره آب در جنوب شیرین سازی و به مرکز کشور منتقل شد که امروز دو استان به آب شیرین متصل است.

رئیس جمهور گفت: در این هشت سال برای توسعه معادن و صنایع معدنی حرکت بسیارخوبی انجام گرفت، معادن کشور به افرادی واگذارشده بود که نه خودشان کار می کردند و نه معادن را آزاد می کردند، اما در دولت های یازدهم و دوازدهم با کوشش های بسیار این معادن آزاد شد و امروز در دست کسانی است که می توانند با سرعت از آن استفاده نمایند.

وی خاطر نشان کرد: معادن یکی از منابع عظیم برای اشتغال جوانان است که می تواند در زمینه های مختلف، چون رشته های مختلف صنعتی و معدنی مورد استفاده قرارگیرد.

رئیس جمهور گفت: ما در سال 590 میلیون تن از معادن کشور استخراج داریم که نعمت عظیمی است چرا که زنجیره های زیادی بدنبال دارد و اشتغال زیادی را شامل می گردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1030

به "استخراج سالیانه 590 میلیون تن محصول از معادن کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استخراج سالیانه 590 میلیون تن محصول از معادن کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید