آنفولانزای پرندگان بسیار بیماری زا در پرندگان در شهر نیویورک شناسایی شد

به گزارش اخبار نجوم، این فقط شکارچیان، مرغداران و کشاورزان نیستند که باید نسبت به شیوع فعلی آنفولانزای پرندگان در ایالات متحده احتیاط نمایند، دانشمندان می گویند که مردم شهر، به ویژه آن هایی که حیوانات خانگی دارند، نیز باید مراقب باشند.

آنفولانزای پرندگان بسیار بیماری زا در پرندگان در شهر نیویورک شناسایی شد

یک پروژه علمی اجتماعی به نام برنامه شکارچیان ویروس شهر نیویورک (NYCVH) تحقیقاتی را منتشر نموده است که بر اساس آن تعداد کمی از پرندگانی نیویورک، به یک سویه بسیار مسری از آنفولانزای پرندگان آلوده شده اند.

بین سال های 2022 تا 2023، داوطلبان 1927 نمونه مدفوع پرندگان را از پارک های شهری مختلف و فضا های سبز پراکنده در سطح شهر و بعلاوه نمونه هایی از مراکز بازپروری حیوانات جمع آوری کردند.

در مجموع، نمونه های شش پرنده از جمله یک شاهین دم قرمز، سه غاز کانادایی، یک شاهین شاهین و یک مرغ برای ویروس مثبت شدند.

در حالی که وجود آنفولانزای پرندگان در شهر نیویورک خطر کمی را برای انسان ها و حیوانات خانگی ساکن در آنجا به همراه دارد، اما این یک مشکل با خطر صفر نیست.

کریستین ماریزی، میکروبیولوژیست در دانشکده پزشکی ایکان در Mount Sinai می گوید: هوشیار ماندن و دوری از حیات وحش کار هوشمندانه ای است. احتیاط باید بعلاوه شامل جلوگیری از تماس نزدیک با حیوانات خانگی با حیات وحش باشد.

شهر نیویورک در مسیر بسیاری از پرندگان وحشی مهاجر قرار گرفته است و آنچنانکه که ماریزی و همکارانش در مطالعه NYCVH شرح می دهند، این موضوع آنها را در تماس با جمعیت بسیار متراکم انسان و حیوانات خانگی قرار می دهد.

آخرین گونه های آنفلوانزای پرندگان بسیار بیماری زا حداقل دو سال است که در نیویورک وجود داشته، اما در این فاصله هیچ مورد انسانی گزارش نشده است، که به این معنی است که یک همه گیری نامحتمل است.

البته در تگزاس، یک کارگر مزرعه اخیراً به علت ابتلا به آنفولانزای پرندگان به احتمال زیاد از یک گاو بیمار مبتلا شد. این مورد منحصر به فرد احتمالاً اولین نمونه از انتقال آنفولانزای پرندگان از پستانداران به انسان است.

با این حال، مقامات WHO تهدید بالقوه سرایت بیماری از پستانداران را بسیار جدی می گیرند، زیرا ویروس H5N1 در صورت آلوده کردن انسان ها می تواند بسیار کشنده باشد.

در ایالات متحده، شیوع آنفولانزای پرندگان از پرندگان مهاجر به روباه وحشی، راکون، پوسوم، اسکنک، فوک، پلنگ، خرس، شیر کوهی و بابکت رسیده است. گربه ها و سگ های خانگی و حتی گاو و بز نیز بیمار شده اند.

در یک مورد در اوایل امسال، ده ها گربه در یک مزرعه لبنیات به علت نوشیدن شیر گاو آلوده به آنفولانزای پرندگان جان خود را از دست دادند.

ماریزی می گوید: پرندگان برای یافتن اینکه کدام آنفولانزا و سایر ویروس های پرندگان در منطقه شهر نیویورک در حال گردش هستند، مهم هستند و بعلاوه برای درک اینکه کدام یک می توانند هم برای پرندگان دیگر و هم برای انسان خطرناک باشند، اهمیت دارند.

این مطالعه در مجله Virology منتشر شد.

منبع: یک پزشک
انتشار: 29 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1403 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1633

به "آنفولانزای پرندگان بسیار بیماری زا در پرندگان در شهر نیویورک شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنفولانزای پرندگان بسیار بیماری زا در پرندگان در شهر نیویورک شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید