2 قطعه از راه آهن چابهار - زاهدان تا انتها امسال افتتاح می شود

به گزارش اخبار نجوم، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: 2 قطعه از سه قطعه راه آهن چابهار - زاهدان تا پایان سال جاری افتتاح خواهد شد.

2 قطعه از راه آهن چابهار - زاهدان تا انتها امسال افتتاح می شود

محمدباقر نوبخت در سفر به سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگاران اظهارداشت: طرح ریلی چابهار - زاهدان یکی از طرح های مهم دولت است که می تواند بندر اقیانوسی غیر تحریمی چابهار را به شبکه سراسری کشور متصل کند. این طرح در سه قطعه چابهار- ایرانشهر، ایرانشهر - خاش و خاش - زاهدان در حال انجام است.

معاون رئیس جمهور بیان نمود: در دهه فجر امسال قطعه زاهدان - خاش متصل و تا اسفند امسال قطعه چابهار - ایرانشهر نیز تکمیل خواهد شد.

او شرح داد: قطعه باقی مانده این طرح نیز خرداد سال آینده نهایی و تکمیل خواهد شد و تا سال آینده تمام 730 کیلومتر این جهت به اتمام خواهد رسید.

نوبخت خاطر نشان کرد: بیش از چهار هزار میلیارد تومان معادل 300 میلیون یورو به این طرح تخصیص یافته که به صورت نقد در دسترس است.

ساخت محور ریلی چابهار-زاهدان به طول 610 کیلومتر از سال 89 آغاز شد اما به دلیل کمبود منابع مالی، این پروژه حدود 3 سال متوقف ماند. در سال 92، پیمانکار این پروژه تغییر پیدا کرد و با تجهیز کارگاه، کار اجرایی از سال 93 آغاز شد. با این حال، طبق گفته عباس خطیبی معاون ساخت راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل، پیشرفت فیزیکی پروژه در طول 4 سال تنها 39 درصد بوده است.

کمبود بودجه، دلیل اصلی کند بودن پیشرفت پروژه اعلام شده است تا اینکه 25 دی ماه سال گذشته، علی لاریجانی رئیس سابق مجلس از اختصاص 300 میلیون یورو برای پروژه راه آهن زاهدان به چابهار خبر داد. وزیر راه وشهرسازی وعده داده این پروژه تا سال 1400 به بهره برداری می رسد اما برخی کنندگان مجلس تاکید می کنند با فرایند توزیع اعتبار فعلی، این پروژه عملاً از دور خارج است و به این زودی ها به بهره برداری نمی رسد.

طبق گفته رئیس سابق مجلس، توسعه منطقه آزاد چابهار یک امر لازم و ضروری بوده چرا که چابهار پل ارتباطی جنوب کشور با دریای عمان و اقیانوس هند است. از سوی دیگر نیز توافقنامه ای برای تأمین مالی راه آهن زاهدان- بیرجند از طریق روسیه پیش بینی شده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 364

به "2 قطعه از راه آهن چابهار - زاهدان تا انتها امسال افتتاح می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 قطعه از راه آهن چابهار - زاهدان تا انتها امسال افتتاح می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید