چرا احساس گرفتگی گوش می کنید؟

به گزارش اخبار نجوم، احساس گرفتگی در گوش ممکن است درد شدیدی ایجاد نکند، اما محو شدن صدا ها و فشار آمدن بر فرد برای تشخیص صحبت های دیگران ممکن است واقعا آزارنده باشد.

چرا احساس گرفتگی گوش می کنید؟

به گزارش همشهری، این احساس گرفتگی ممکن است به خودی خود پس از چند ساعت یا چند روز رفع گردد، اما گاهی هم این احساس گرفتگی ناشی از عللی است که احتیاج به درمان دارد.

انسداد شیپور استاش

شایع ترین آن ها انسداد شیپور استاش یعنی لوله متصل نماینده گوش میانی به حلق است. هنگام التهاب گوش میانی، مایع و ترشحات مخاطی به وسیله این لوله وارد پشت گلو می می شوند.

انسداد این لوله به دلیل التهاب ناشی از عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفلوآنزا یا التهاب بینی ناشی از آلرژی (رینیت آلرژیک) باعث تجمع ترشحات در گوش میانی و احساس گرفتگی گوش می گردد. در این موارد فرد آبریزش بینی، سرفه، عطسه و سرفه هم دارد.

شنا کردن هم می تواند با ایجاد عفونت گوش به وسیله انسداد لوله استاش احساس گرفتگی در گوش ایجاد کند. این عارضه را اصطلاحا گوش شناگران می گویند.

تغییر ارتفاع

تغییر ارتفاع و فشار هوا افرادی که غواصی عمیق انجام می دهند، کوهنوردی می نمایند یا سفر هوایی ایجاد می نمایند، هم می تواند احساس گرفتگی گوش ایجاد کند. در این موارد تغییر سریع فشار هوا که به نامتعادل شدن فشار در گوش میانی می انجامد، احساس گرفتگی گوش ایجاد می نماید.

در این مورد هم شیپور استاش مسئول ایجاد تعادل در فشار هوا در گوش میانی است، اما شیور استاش در ارتفاعات بالا نمی تواند به درستی این عمل را انجام دهد. احساس گرفتگی گوش گاهی تنها علامت بیماری ارتفاع است، در عین حال شما ممکن است سردرد، تهوع یا تنگی نفس هم داشته باشید.

تجمع موم گوش: موم گوش کار پاک کردن مجرای گوش و جلوگیری از خرده ریز های خارجی به درون مجرای گوش را به عهده دارد. موم گوش معمولا نرم است، اما ممکن است سفت گردد و انسداد ایجاد کند. در این مورد، ممکن است گوش درد، زنگ زدن گوش و سرگیجه هم ایجاد گردد.

گاهی استفاده از گوش پاک کن های پنبه ای برای پاک کردن مجرای گوش با راندن موم های گوش به انتهای این مجرا باعث انسداد گردد. هیچگاه این گوش پاک کن ها را وارد مجرای گوش نکنید.

نوروم آکوستیک

نوروم آکوستیک تومور خوش خیمی است که در عصب جمجمه ای که از گوش داخلی به مغز می رود، ایجاد می شگردد. این تومور کوچک است و رشد آهسته ای دارد. هنگامی که این تومور در حدی بزرگ گردد که به رشته های عصبی در گوش داخلی فشار آورد، ممکن است باعث احساس گرفتگی گوش، از دست رفتن شنوایی و احساس زنگ زدن در گوش گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 مرداد 1401 بروزرسانی: 5 مرداد 1401 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1430

به "چرا احساس گرفتگی گوش می کنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا احساس گرفتگی گوش می کنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید