پیغام وزیر ارشاد به جشنواره موسیقی نواحی ایران

به گزارش اخبار نجوم، تهران (پانا) - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه برگزاری چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیامی را خطاب به مخاطبان و هنرمندان شرکت کننده در این رویداد منتشر کرد.

پیغام وزیر ارشاد به جشنواره موسیقی نواحی ایران

به گزارش ستاد خبری چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه برگزاری چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیغامی را منتشر کرد.

متن پیغام به توضیح زیر است:

تنوع فرهنگی و فرهنگ های بومی منطقه ها گوناگون ایران سرمایه پویایی است که با پشتوانه غنی تاریخی و فرهنگی می تواند با دنیا معاصر نیز به تبادل نظر بنشیند و جلوه هایی سرشار از سنت های اخلاقی، انسانی و معنوی را ارائه کند. فرهنگ هایی برخاسته از تاریخ و آداب و سنن مردم هر منطقه که در آرام و آلام روزگار و گذر زمان به جد و جهد هنرمندان و حافظان و کمک مردم هر دیار محفوظ مانده است. موسیقی نواحی ایران سرشار از نغمات و نواهایی است که با جان های عاشق هنرمندان در جهت تاریخ حیات اجتماعی و فرهنگی یافته است. در موسیقی نواحی ایران غم ها و شادی ها، حماسه ها و آداب و آیینی که از گذشته همدم و همراه زندگی مردم هر منطقه بوده است با لهجه و بیان فرهنگی و اجتماعی خاص همان منطقه بیان می گردد. اما در یک نگاه جامع موسیقی نواحی ایران در سراسر این سرزمین گنجینه ای با نقش ها و رنگ های بومی متنوع است که در یک فرهنگ ملی جلوه می نماید. هنرمندان حافظان و راویان بیدریغ موسیقی نواحی هستند که سنت های موسیقایی را امانتداری کردند و این میراث، هویت و فرهنگ را عاشقانه پاس داشتند تا به آیندگان بسپارند. فرض است که آثار هنرمندان موسیقی نواحی ثبت و ضبط و امکان و فضاهایی برای جوانان مشتاق که امید آینده موسیقی نواحی هستند، مهیا گردد.

جشنواره موسیقی نواحی ایران فرصتی برای تامل درباره داشته های گرانقدر و قدرشناسی از هنرمندان موسیقی نواحی و ضرورت استمرار موسیقی نواحی با نگاه به آینده است. چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در ادامه دوره های پیشین اجرا و پژوهش در موسیقی نواحی را با موضوع وحدت در کثرت موسیقی اقوام ایرانی طراحی و برنامه ریزی نموده است و بی تردید نتایج مطالعات و پژوهش های فرهنگی، مردم شناسی و جامعه شناسی در موسیقی نواحی با توجه به مشخصه های اجتماعی و فرهنگی امروز جامعه، در آینده این موسیقی موثر است.

صمیمانه زحمات هنرمندان موسیقی نواحی در هر جای ایران را پاس می دارم و از هنرمندان و همکارانم در معاونت امور هنری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در برگزاری چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران قدردانی می کنم. برای هنرمندان عزیز و خادمان فرهنگ و هنر سلامتی و سرفرازی آرزو می کنم.

محمدمهدی اسماعیلی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1185

به "پیغام وزیر ارشاد به جشنواره موسیقی نواحی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام وزیر ارشاد به جشنواره موسیقی نواحی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید