نگرانی های حاصل از افزایش گردشگران در کوه رنگین کمان پرو

به گزارش اخبار نجوم، معروفیت روزافزون کوه رنگین کمان پرو در میان گردشگران و علاقه مندان به عکاسی باعث شده است که سیل عظیمی از گردشگران از این منطقه بازدید نمایند. این امر موجب نگرانی فراوانی برای فعالان محیط زیست و دولت پرو شده است.

نگرانی های حاصل از افزایش گردشگران در کوه رنگین کمان پرو

کوه رنگین کمان پرو به خاطر اشتراک گذاری تصاویر زیبایی از لایه های رنگارنگ مواد معدنی در اینستاگرام، به سرعت به یکی از محبوب ترین جاذبه های این کشور تبدیل شده است. در حال حاضر نگرانی های زیادی وجود دارد و ممکن است مردم محلی آمادگی این توجه را نداشته باشند و از سوی گردشگران تحت فشار قرار گیرند.

کوه رنگین کمان که با نام وینیکونکا (Vinicunca) هم شناخته شده است، تنها چند ساعت از مشهورترین جاذبه این کشور، یعنی ماچو پیچو (Machu Picchu) فاصله دارد و به وسیله شهر کوزکو (Cuzco) هم قابل دسترسی است. این کوه در میان افرادی محبوب است که در پی موقعیت های فوق العاده و نابی برای عکاسی هستند. روزانه 1000 نفر از این مکان بازدید می نمایند تا از این کوه زیبا و رنگارنگ بالا فرایند.

هجوم گردشگران به این منطقه برای بسیاری از منطقه ها اطراف، نعمت و برکت به ارمغان آورده است. جامعه محلی پامپاچیری (Machu Picchu)، هزینه ورود گردشگران را دریافت می نماید و با این کار سرمایه نقدی بیشتری برای منطقه فراهم می آورد. حدود 500 شغل هم تحت عنوان راهنمای کوهنوردان برای رفت و آمد گردشگران به کوه، ایجاد شده است. با این حال، از نظر زیست محیطی نگرانی هایی وجود دارد و محققان معتقدند که این منطقه آمادگی مواجهه با چنین جریانی را ندارد.

جهتی که کوهنوردان معمولاً از آن برای بالا رفتن از کوه استفاده می کردند، در 18 ماه گذشته بر اثر رفت و آمد زیاد بازدیدنمایندگان و اسب هایی که آن ها را در سربالایی بالا می بردند، به شدت ساییده شده است. این جهت در شرایط هوایی مرطوب، بسیار لیز و حتی خطرناک است و اغلب کوهنوردان برای امنیت بیشتر، مجبور به حرکت در خارج از جهت می شوند و این کار باعث می گردد جهت گسترده تر گردد و منظره را زشت کند.

روی تالابی در نزدیکی این کوه، یک پارکینگ بزرگ برای خودروهای توریستی ساخته شده است. برخی از وبلاگ نویسان هم، نگرانی های خود نسبت به جهت ناامن و خطرناک این کوه را به وسیله اینترنت اطلاع رسانی نموده اند. کوه رنگین کمان با ارتفاع 5200 متر، تقریباً به بلندی کمپ پایگاه کوه اورست است و بازدیدنمایندگان زیادی در هنگام بالا رفتن از آن، دچار ارتفاع زدگی می شوند که همین امر ادامه جهت را سخت می نماید.

بازدید بیش از حد گردشگران ، تنها تهدیدی نیست که کوه رنگین کمان پرو با آن روبه رو است. شرکت توسعه معادن کانادایی، اخیراً مجوز استخراج مواد معدنی در اطراف این منطقه، از جمله کوه رنگین کمان را دریافت نموده است. اگر پیروز به انجام این کار گردد، منظره این منطقه به طور کلی تغییر می نماید.

پروژه های توسعه گردشگری بسیاری در این کشور وجود دارد که با انجام آن ها می توان مشکل ازدحام جمعیت در این منطقه را حل کرد. در حال حاضر پرو با ایجاد دو نوبت برای ورود بازدیدنمایندگان در ماچو پیچو، سعی دارد از ازدحام بیش از حد گردشگران جلوگیری کند. بعلاوه میخواهد دسترسی به یکی دیگر از خرابه های اینکا (Inca ruin) به نام Choquequirao را افزایش دهد و آن را با برنامه های بالقوه ای مانند ساخت تله کابین، به عنوان یک مقصد جایگزین معرفی کند.

منبع: کجارو / lonelyplanet
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1310

به "نگرانی های حاصل از افزایش گردشگران در کوه رنگین کمان پرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی های حاصل از افزایش گردشگران در کوه رنگین کمان پرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید