مسئولیت تازه شهاب حسینی ، به زودی قرارداد او امضا می گردد

به گزارش اخبار نجوم، مدیر عامل خانه تئاتر از همکاری شهاب حسینی با این خانه برای انجام فعالیت های آموزشی هنری اطلاع داد.

مسئولیت تازه شهاب حسینی ، به زودی قرارداد او امضا می گردد

به گزارش خبرنگاران، مقصود نعیمی ذاکر که حدود یک سال پیش به عنوان مدیر عامل خانه تئاتر فعالیت خود را آغاز نموده است به تشریح فعالیت های گوناگون این خانه در یک سال گذشته پرداخت. او در این گفت وگو اطلاع داد که شهاب حسینی به دعوت رضا دادویی مسوول کمیته آموزش خانه تئاتر بنای همکاری با این خانه را دارد و به زودی قرارداد این همکاری امضا خواهد شد.

نعیمی ذاکر با ابراز خشنودی از همکاری شهاب حسینی با خانه تئاتر گفت: از آغاز قبول مسئولیت در خانه تئاتر، قرارم با خودم این بود که حتی الامکان از نیروی انسانی خانه تئاتر برای اداره آن استفاده کنم. این تصمیم دو اثر ذاتی دارد؛ اول اینکه اهالی یک خانه خوب است که خودشان خانه شان را اداره نمایند و دیگر اینکه موضوع اشتغال اعضای خانه تئاتر باید از خانه آغاز گردد تا به صحنه و دیگر رسانه ها منتهی گردد. شهاب حسینی از تئاتر به تلویزیون و سینما رفته است و در طرحی که برای فعال کردن سالن جوانمرد ارائه نموده، رویکرد فرهنگی هنری و آموزشی اش، فعال کردن خانواده تئاتر است و میخواهد هم از جنبه فرهنگی هنری و آموزشی و هم از جنبه مالی به هنر تئاتر یاری کند.

او با تشریح طرح پیشنهادی شهاب حسینی ادامه داد: ایشان در طرح خود میخواهد در هر روز سالن جوانمرد سه باکس چهارساعته اجرا داشته باشد؛ در قالب کارگاه های آموزشی هنری و بر همین مبنا، نسل فرهیخته و شاید تکرارنشدنی تئاتر را به نسل حاضر پیوند بزند. با این نگاه، یکی از مهم ترین روینمودهایش انتقال تجربه استادان به جوانان است که در قالب اجرایی مدرن که ساختار آن کارگاهی است، دنبال می گردد. باکس صبح را برای بچه ها هدف گرفته است. باکس عصر را برای نوجوانان و جوانان و باکس شب را برای بزرگسالان و در طرح شان برای سانس شب، اجراهای ویژه با استاندارد تئاتر معیار در نظر دارند.

نعیمی ذاکر درباره اجرایی شدن این طرح گفت: این طرح در چند جلسه در هیات مدیره موضوع گفت وگو و تصمیم گیری بود که خاتمه با اکثریت آرا مصوب شد و مراحل انعقاد قرارداد در حال طی شدن است. نگاه شهاب حسینی در این طرح به سالن جوانمرد محدود نمی گردد و امید آن می رود که از رهگذر این بسترسازی، هنرمندان ارجمند تئاتر از اشتغال خوبی در عرصه رسانه های تصویری چه صدا و سیما و چه فضای مجازی بهره مند شوند.

تازه ترین تفاهم ها با صندوق اعتباری هنر درباره وام و بیمه تکمیلی

نعیمی ذاکر با بیان اینکه اخیرا تفاهم نامه های تازه ای با صندوق هنر منعقد شده، شرح داد: طی جلساتی که با مدیر عامل صندوق هنر، دکتر پوراحمدی داشتم، ایشان با نگاهی مثبت به خانه تئاتر در دو سرفصل بیمه تکمیلی و وام ضروری با بهره چهار درصد، همکاری می نمایند و مسوولیت تشخیص را به سفیر مهربانی و کمیته رفاهی خانه تئاتر واگذار کرد. مقرر شد مبلغ 600 میلیون تومان برای بیمه تکمیلی در اختیار سفیر مهربانی به مدیریت خانم تیموریان و آقای قناد مسوول کمیته رفاهی باشد تا به صورت هدفمند به اعضای خانه تئاتر تعلق بگیرد.

او اضافه نمود: همین تصمیم درباره اختصاص وام یک میلیارد تومانی با بهره چهار درصد گرفته شد و تشخیص تخصیص وام نیز بر عهده این دو کمیته است. ضمن آنکه اعلام کردند اگر مبلغ یک میلیارد تومان هزینه شد، بر اساس گزارش خانه تئاتر، سقف تسهیلات افزایش می یابد. از سوی دیگر تشخیص معیارهای عضوگیری کاملا به خانه تئاتر واگذار شد و کمیته ای در همین موضوع به صندوق هنر معرفی گردید.

نعیمی ذاکر اضافه نمود: با کوشش مجید قناد تفاهم نامه ای با بیمارستان محب کوثر امضا شد. در این تفاهم نامه آمده است که در سطح بسیار عالی از بیماران خانه تئاتر پذیرایی خواهد شد و در حال گفت وگو هستیم که با قبول هزینه فرانشیز از سوی بیمارستان، چک آپ اعضای محترم خانه تئاتر انجام گردد.

اپلیکیشنی برای فروش بلیت

نعیمی ذاکر درباره ساماندهی خانه تئاتر و بسترسازی برای فراوری عایدی نیز گفت: از چند ماه پیش، طراحی سایت خانه تئاتر در حال اجرا است که به زودی از آن رونمایی خواهد شد. یکی از مولفه های سایت تازه وجود اپلیکیشن برای فروش بلیت است که می تواند در اقتصاد خانه تئاتر و ایجاد بسترهای مالی برای اعضا موثر باشد.

نعیمی ذاکر درباره استفاده از فضای مجازی و صدا و سیما به منظور اشتغال اعضای خانه تئاتر گفت: پیش تر با پلتفرم تلویبیون مذاکراتی اجرا شده بود که بستری را با عنوان وی او دی صحنه آماده بهره برداری نمایند که خوشبختانه زیرساخت این وی او دی آماده و موضوع آن فقط تئاتر است که امید است با پشتیبانی مالی از سوی مراکز ذیربط یا اسپانسر بتوانیم آن را به بهره برداری برسانیم. از سوی دیگر با حمایت وحید جلیلی، به تازگی اداره فراوری تله تئاتر در ساختار مرکز سیمرغ که وابسته به معاونت سیماست، تاسیس شده و برخی از اعضای انجمن نمایشنامه نویسان را به این اداره معرفی کردیم تا بستر همکاری شکل بگیرد. ایجاد ساختارهای پایدار برای هنر تئاتر بسیار لازم است و اعضای محترم باید آرام آرام در این ساختارها حضور فعال داشته باشند.

یک سانس از سالن پردیس ملت به خانه تئاتر

نعیمی ذاکر درباره تازه ترین رایزنی های خانه تئاتر با سازمان فرهنگی هنری چنین گفت: جلسات بسیار خوبی با دکتر سمیعی، معاون هنری سازمان داشتیم. در این دیدارها مقرر شد که خانه تئاتر از سانس های سالن های نمایش سازمان سهم داشته باشد و ایشان موافقت کردند و حتی پیشنهاد شد که فرهنگسرای نوجوان تاسیس گردد و ایشان استقبال کردند و به زودی یک سانس از سالن نمایش پردیس ملت برای خانه تئاتر قرار داده خواهد شد. در همین سرفصل دیدار بسیار خوبی با دکتر علامتی، مدیر عامل کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان داشتیم و ایشان اعلام کردند که با تمام توان از تئاتر حمایت خواهند کرد و به سرعت سالن های پارک لاله فعال شد و دو گروه در آن مشغول به کار شدند و اعلام کردند که سهم گروه های هنری را از درامد سالن 20 درصد افزایش خواهند داد.

شعبه مالیاتی هنرمندان مستقل می گردد

او در بخش دیگری از این گفت وگو به مباحث داخلی خانه تئاتر پرداخت و گفت: از سال 96 به این طرف، صورت های مالی با دقت لازم ثبت نشده است. به این ترتیب که برای خانه تئاتر مالیات در نظر گرفتند در حالی که خانه های هنری به علت دریافت یاری از مراکز گوناگون، مشمول مالیات نمی شوند و از سوی دیگر جرائم تامین اجتماعی برای خانه در نظر گرفته شده است که بخشی از این ها با گفت وگوی با مسوولان ذیربط کاهش پیدا کرد که نقش مسوول کمیته رفاهی مجید قناد قابل تقدیر است.

نعیمی ذاکر اضافه نمود: در هر حال ساماندهی امور مالی چند سال گذشته، کار را بسیار سخت نموده است و هنوز هم در حال مذاکره و پیگیری هستیم. در این هفته دیدار بسیار خوبی با وزیر محترم اقتصاد، جناب آقای دکتر خاندوزی و رئیس محترم سازمان امور مالیاتی، جناب آقای دکتر سبحانیان داشتم که مدیرعامل خانه سینما و جناب آقای خزاعی هم حضور داشتند و جناب آقای وزیر چند دستور مهم دادند و مقرر شد که شعبه مالیاتی تمام هنرمندان مستقل باشد و دستور دادند که تا انتها تابستان اجرایی گردد. ایشان درباره معافیت مالیاتی خانه های هنری، با توجه به اینکه خانه ها عایدیی ندارند، دستور صادر کردند و فرمودند که مالیات های با سرفصل فرهنگ و هنر که بر اساس قانون از مراکز فرهنگی و اشخاص گرفته می گردد، طبق مکانیزمی دوباره به چرخه مالی هنر برگردانده گردد و پیشنهاد ایشان واریز به صندوق هنر بود.

بودجه خانه تئاتر به کجا رسید؟

مدیر عامل خانه تئاتر درباره شرایط بودجه این خانه چنین گفت: در سال گذشته وزارت ارشاد به جز حمایت 500 میلیون تومانی در خصوص بیمه تکمیلی در دو نوبت دو واریزی 200 میلیونی داشت و دکتر سالاری، معاون هنری در اسفندماه به درخواست سرکار خانم تیموریان مبلغ 200 میلیون تومان در اختیار سفیر مهربانی قرار داد که از این طریق بسته های غذایی برای تعدادی از اعضا تهیه شد. در آخرین روزهای فروردین سال جاری هم مبلغ 50 میلیون تومان از سوی شهرداری به حساب خانه تئاتر واریز شد.

او با اشاره به ساماندهی واحد سمعی بصری خانه تئاتر ادامه داد: در سال گذشته در یک فرصت چهار ماهه واحد سمعی بصری خانه تئاتر که سال ها خاک گرفته بود، کاملا بازسازی شد و نزدیک به 500 نوار کپچر و تمام آرشیو فیلم خانه تئاتر بازبینی و بیش از یکصد قسمت برنامه تدوین در سایت خانه تئاتر بارگذاری شد. هم اکنون این واحد آماده بهره برداری برای اعضای خانه تئاتر و انجمن های وابسته است.

نعیمی ذاکر درباره فعالیت روابط عمومی نیز شرح داد: با حضور محمد بهرامی که سال ها کار مطبوعاتی نموده است و قلم ژورنالیستی دارد، کار روابط عمومی آغاز و به سرعت شورای سردبیری تشکیل و مهم ترین محورهای محتوایی روابط عمومی خانه تئاتر به بحث گذاشته و مقرر شد که معرفی اجراها مهم ترین موضوع روابط عمومی باشد و نقش هنرمندان در تمام بخش های هنری در سایت خانه تئاتر با دقت مورد توجه باشد. سهم پژوهشگران و نویسندگان خانه تئاتر نیز تعریف شد. اخبار تئاتر ایران و دنیا و معرفی مهم ترین چهره های هنر تئاتر نیز در دستور کار نهاده شد. شورای سردبیری در یک تعامل دائمی در فضای مجازی مدام در حال گفتگو هستند. خوشبختانه سایت خانه تئاتر و اینستاگرامش افزایش چشمگیر دنبال نماینده داشته است.

اموال خانه تئاتر کدگذاری شد

او با اشاره به کدگذاری اموال خانه تئاتر، در این باره گفت: اموال خانه تئاتر امین اموال نداشت و جناب آقای قلعه با تصویب هیات مدیره این مسوولیت را پذیرفتند و اموال خانه تئاتر با نظارت مدیریت اداری مالی شماره گذاری شد. به همین دلیل موقعیت سالن جوانمرد مورد بازدید فنی نهاده شد و اشکالات آن در جهت بهره برداری رفع شد. البته هنوز به تعمیراتی نیاز دارد که با تامین منابع مالی مرتفع خواهد شد.

نعیمی ذاکر درباره صدور کارت اعضای خانه تئاتر شرح داد: چند سالی، صدور کارت ها متوقف شده بود که با کوشش کارکنان خانه تئاتر در فرصت کمتر از سه ماه، همه کارت ها صادر و آماده تحویل و در پی آن اطلاعات فردی و هنری تمام اعضای خانه تئاتر جمع آوری و بارگذاری شد.

او با بیان اینکه ساماندهی کتابخانه ساختمان سمیه از دیگر فعالیت های همکاران خانه تئاتر بوده، درباره بهره برداری از ساختمان آفتاب شرح داد: رضا دادویی مسئولیت راه اندازی آکادمی را عهده دار شد و مهدی قلعه بهره برداری از سالن اسکویی را مدیریت کرد. سالن اسکویی در اختیار اعضای محترم برای تمرین و برگزاری جلسات بود. برگزاری جلسات هیات مدیره انجمن ها در هر دو ساختمان مدیریت شد. با توجه به اینکه نگاه خانه تئاتر در خصوص آکادمی ایجاد فضای آموزشی در استاندارد عالی است، رضا دادویی با تمام صاحب نظران و مدرسان برجسته تئاتر دیدار داشته و مقدمات کار را فراهم نموده است و یکی از همین دیدارها منجر به ارائه طرح از سوی هنرمند ارجمند شهاب حسینی شد.

مقصود نعیمی ذاکر در انتها گفت: تا زمانی که از عمر مدیریتی ام در خانه تئاتر باقی است، کوشش می کنم که برای اداره این خانه، از وجود اعضای محترم یاری بگیرم و به یاری شان نیاز دارم. نکته مهم اینکه انجمن ها باید در کنار هم برای توسعه و تعمیق هنر تئاتر بکوشند. متاسفانه انحصارگری در بسیاری از ساختارها و تشکیلات مانع توسعه می گردد. وقتی که همه اعضا در خانه خودشان حضور فعال و موثر داشته باشند، مسائل به آسانی حل می گردد. جذب بودجه و امکانات مبحث مهمی است و البته مهم تر از جذب بودجه، نحوه سرمایه گذاری و هزینه کرد بودجه است. شیوه انباشت ثروت و سرمایه در خانه تئاتر نیازمند بازنگری است و این نوع تفکر برای اداره تشکیلات رو به رشد بازدارنده است.

ابوالفضل پورعرب: چرا نگذاشتند فریماه فرجامی را در بیمارستان دیدار کنم

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 تیر 1402 بروزرسانی: 14 تیر 1402 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1592

به "مسئولیت تازه شهاب حسینی ، به زودی قرارداد او امضا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسئولیت تازه شهاب حسینی ، به زودی قرارداد او امضا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید