قوی ترین آنتن رادیویی جهان از وجود سیارات مخفی خبر می دهد

به گزارش اخبار نجوم، پژوهشگران استرالیایی در بررسی تازه خود، ستاره هایی را کشف کرده اند که می توانند دلیلی برای وجود سیارات مخفی باشند.

قوی ترین آنتن رادیویی جهان از وجود سیارات مخفی خبر می دهد

دانشمندان با استفاده از قوی ترین آنتن رادیویی جهان، ستاره هایی را کشف کرده اند که امواج رادیویی را به طور غیرمنتظره ای منتشر می کنند و این احتمالا نشان دهنده وجود سیارات پنهان است.

دکتر بنجامین پوپ(Benjamin Pope)، پژوهشگر دانشگاه کوئینزلند(University of Queensland) استرالیا و همکارانش در موسسه ASTRON هلند، با استفاده از قوی ترین تلسکوپ جهان موسوم به آرایه فرکانس پایین(LOFAR)، به جستجوی سیارات پرداخته اند.

دکتر پوپ گفت: ما سیگنال هایی را از 19 ستاره کوتوله سرخ کشف کردیم که چهار مورد از آنها به خاطر وجود سیاراتی که به دور آنها می چرخند، به بهترین وجه توضیح داده می شوند.

وی اضافه نمود: ما مدت هاست می دانیم که سیارات منظومه شمسی هنگام تعامل میادین مغناطیسی خود با باد خورشیدی، امواج رادیویی قدرتمندی را منتشر می کنند اما سیگنال های رادیویی سیارات خارج از منظومه شمسی، هنوز بررسی نشده بودند.

پوپ ادامه داد: این کشف، یک گام مهم برای ستاره شناسی رادیویی است و شاید به کشف سیارات سراسر کهکشان بیانجامد.

ستاره شناسان تا پیش از این، تنها قادر به تشخیص نزدیک ترین ستارگان در تابش پایدار رادیویی بودند و سایر چیزهای موجود در آسمان، گاز میان ستاره ای یا اجرام عجیبی مانند سیاه چاله ها را در بر داشت.

ستاره شناسان رادیویی در حال حاضر می توانند هنگام اکتشافات خود، ستاره های ساده قدیمی را مشاهده کنند. آنها با این اطلاعات می توانند هر سیاره ای را در اطراف این ستارگان جستجو کنند.

این گروه پژوهشی، بر ستارگان کوتوله سرخ تمرکز کردند که بسیار کوچکتر از خورشید هستند و تعیین شده است که فعالیت مغناطیسی شدیدی دارند که به بروز شراره های ستاره ای و انتشار رادیویی منجر می شود اما برخی از ستارگان قدیمی که از نظر مغناطیسی، غیرفعال هستند هم ظاهر شدند و درک متداول را به چالش کشیدند.

دکتر جوزف کالینگهام(Joseph Callingham)، از پژوهشگران موسسه ASTRON و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما اطمینان داریم که این سیگنال ها، از اتصال مغناطیسی ستارگان و سیارات غیر قابل دیدن در حال گردش نشات می گیرند. این موضوع، به تعامل میان سیاره مشتری و یکی از قمرهای آن موسوم به آیو (Io) شباهت دارد.

وی اضافه نمود: زمین ما دارای شفق های قطبی است که معمولا به نام پرتوهای شمالی و جنوبی شناخته می شوند و امواج رادیویی قدرتمندی را ساطع می کنند که از تعامل میان میدان مغناطیسی زمین با باد خورشیدی نشات می گیرد.

کالینگهام ادامه داد: اما در مورد شفق های قطبی مشتری باید گفت که آنها بسیار قوی تر هستند زیرا قمر آتشفشانی آیو، مواد را در فضا منتشر می کند و بدین ترتیب، محیط مشتری با ذراتی پر می شود که شفق های قدرتمندی را پدید می آورند.

وی اضافه نمود: مدل ما برای نشان دادن انتشار رادیویی ستارگان، یک نسخه بزرگ شده از مشتری و آیو است؛ با سیاره ای که در میدان مغناطیسی یک ستاره احاطه شده است و مواد را به جریان های وسیعی انتقال می دهد که شفق های درخشان را تغذیه می کنند. این نمایشی است که توجه ما را از سال های دور به خود جلب کرده است.

این گروه پژوهشی اکنون می خواهد وجود این سیارات را تأیید کند.

پوپ گفت: ما نمی توانیم 100 درصد مطمئن باشیم که چهار ستاره ای که آنها را دارای سیاره می دانیم، واقعا میزبان سیاره هستند اما می توانیم بگوییم که تعامل ستاره و سیاره، بهترین توضیح برای چیزی است که ما می بینیم.

اکتشافات اجرا شده با آرایه فرکانس پایین، هنوز در مراحل ابتدایی به سر می برند. این تلسکوپ فقط می تواند بر ستارگانی نظارت کند که تا حدود 165 سال نوری از ما فاصله دارند.

پژوهشگران پیش بینی می کنند که با اتمام ساخت آرایه کیلومتر مربعی(Square Kilometre Array) استرالیا و آفریقای جنوبی که امید می رود در سال 2029 به انتها برسد، صدها ستاره را در فواصل بیشتر مشاهده کنند. پوپ گفت: ما با کمک آرایه کیلومتر مربعی، صدها نمونه از این موارد را خواهیم یافت.

کوتوله های سرخ

نکته ای که در مورد کوتوله های سرخ وجود دارد، این است که سیاراتی که به دور آنها می چرخند، اغلب دارای دمای زمین هستند.

پوپ گفت: ما در جستجوی سیاره های قابل سکونت به نام مکان های بالقوه ای برای زندگی هستیم. هدف ما رسیدن به پاسخ این سوال است که آیا زندگی، در سایر نقاط جهان هم وجود دارد یا خیر. این یک کشف عمیق خواهد بود.

پوپ اظهار داشت که بسکمک از سیاراتی که در حال گردش به دور کوتوله های سرخ هستند، شرایط مناسبی دارند اما تابش موجب شده که غیرقابل سکونت باشند. فکر نمی کنم ما در این جهان تنها باشیم اما مراقبیم تا میان جستجوی هوش فرازمینی و جستجوی شواهدی در مورد هرگونه نشانه بیولوژیکی، تمایز قائل شویم.

وی اضافه نمود: من باور دارم که زندگی در فضا وجود دارد. اگر چشم انداز واقع بینانه ای را نمی دیدم، این پژوهش را انجام نمی دادم.

این پژوهش نشان می دهد که ستاره شناسی رادیویی در حال متحول کردن درک ما در مورد سیارات خارج از منظومه شمسی است.

این پژوهش، در مجله Nature Astronomy به چاپ رسید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1164

به "قوی ترین آنتن رادیویی جهان از وجود سیارات مخفی خبر می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوی ترین آنتن رادیویی جهان از وجود سیارات مخفی خبر می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید