عکس ، قاب خارق العاده از غروب خورشید در مریخ!

به گزارش اخبار نجوم، ایسنا نوشت: عکس جدیدی که بالگرد نبوغ ثبت نموده است، نمای زیبایی را از غروب خورشید در مریخ نشان می دهد.

عکس ، قاب خارق العاده از غروب خورشید در مریخ!

بالگرد نبوغ(Ingenuity) ناسا طی جدیدترین پرواز خود، عکس زیبایی را از غروب در سیاره سرخ گرفت.

نبوغ همچنان در حال اجرا دادن پروازهای کوتاه در اطراف دهانه جیزرو(Jezero) مریخ است و به جمع آوری داده ها بسیار فراتر از طول عمر عملیاتی خود ادامه می دهد. نبوغ با مریخ نورد استقامت(Perseverance) ناسا به سیاره سرخ رسید و در فوریه 2021 روی دهانه جیزرو فرود آمد.

نبوغ دو ماه بعد در آوریل 2021، برای نخستین بار پرواز کرد و ابتدا تنها چند پرواز آزمایشی را برای اثبات فناوری پیشرو خود بر عهده داشت. با وجود این، مأموریت نبوغ فراتر از انتظارات ناسا توسعه یافت تا به عنوان پیشاهنگی برای مریخ نورد استقامت خدمت کند که در جستجوی نشانه هایی از حیات باستانی مریخ و جمع آوری نمونه هایی برای آوردن به زمین است. نبوغ اکنون در مجموع 46 بار پرواز نموده و مسافت 10.1 کیلومتر را طی نموده است.

پروازهای 45 و 46 تنها با سه روز فاصله در 22 و 25 فوریه انجام شدند و پرواز 47 در هر روزی مورد انتظار است. بسته به موقعیت نسبی زمین و مریخ، انتقال بین این دو سیاره و رسیدن به مقصد ممکن است بین پنج تا 20 دقیقه طول بکشد. به همین علت، نبوغ برای بلند شدن، پرواز و فرود به تنهایی طراحی شده است. کنترل نماینده های ماموریت، هر پرواز را برنامه ریزی می نمایند و سپس باید منتظر تأیید داده ها باشند تا مطمئن شوند که نبوغ به سلامت فرود آمده است. دوربین های داخلی، تصاویری را می گیرند که برای یاری کردن به معین مراحل بعدی ماموریت نبوغ و استقامت استفاده می شوند.

دوربین رنگی نبوغ که دارای وضوح بالایی است، 22 درجه زیر افق زاویه دارد. بنابراین، تصاویری که از بالگرد 1.8 کیلوگرمی به ناسا ارسال شده اند، در درجه نخست روی زمین مریخ متمرکز شده اند و در پی ویژگی های زمین شناسی جالب و موانع احتمالی پیش رو هستند.

در هر حال، گاهی اوقات بخشی از آسمان مریخ در یکی از عکس های نبوغ ظاهر می گردد و منظره جدیدی را از سیاره سرخ به ما می دهد. این بالگرد در چهل و پنجمین پرواز خود چنین تصویری را گرفت اما یک سوژه نادرتر در این قاب واقع شده است و آن سوژه خورشید است. این عکس، خورشید را نشان می دهد که کمی بالای نوک تپه ها در دوردست واقع شده است. پرتوهایی که در سراسر عکس می درخشند، به روشن کردن منظره ای از شن ها و سنگ ها در دهانه جیزرو یاری می نمایند و تقریبا به عکسی شباهت دارند که می توانید از یک بیابان روی زمین بگیرید. زیبایی در این عکس نهفته است.

این شباهت های درک شده، پایه و اساس چرایی کشف فضا را در وهله اول شکل می دهند. این که یک عکس از غروب خورشید در سیاره ای دیگر می تواند ما را تا مقدار زیادی به یاد خودمان بیاندازد، حاشیه ناچیز بین زمین حیاتی ما و سایر سیاراتی را که به دور خورشید و فراتر از آن می چرخند، برجسته می نماید. این نماد ماهیت جستجوی زندگی باستانی مریخ به وسیله مریخ نورد استقامت است و این پرسش را مطرح می نماید که غروب خورشید در سیارات دیگر ممکن است چگونه به نظر برسد و آیا بشریت نیز روزی شاهد آن خواهد بود یا خیر.

4141

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 اسفند 1401 بروزرسانی: 21 اسفند 1401 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1546

به "عکس ، قاب خارق العاده از غروب خورشید در مریخ!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، قاب خارق العاده از غروب خورشید در مریخ!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید