خواسته های اصلی عراقی ها در آستانه گفت وگوی راهبردی با واشنگتن از دولت الکاظمی چیست؟

به گزارش اخبار نجوم، در آستانه آغاز گفت وگوی راهبردی میان بغداد و واشنگتن، عراقی ها یک بُعد مهم یعنی استقلال هوایی و انتها دادن به کنترل آمریکا بر آسمان این کشور و ممانعت از روی آوردن بغداد به کشورهای دیگر برای خرید سامانه های دفاع هوایی مدرن، را مورد توجه قرار داده اند.

خواسته های اصلی عراقی ها در آستانه گفت وگوی راهبردی با واشنگتن از دولت الکاظمی چیست؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، السومریه در گزارشی اظهار داشت: با نزدیک شدن به زمان آغاز مرحله سوم از تبادل نظری راهبردی میان بغداد و واشنگتن، خواسته های مجلسی برای تامین آسمان عراق به عنوان گامی مهم در راستا خروج نیروهای خارجی و تحقق حاکمیت کامل عراق مطرح شده است.

در حالی که یک عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق بر اهمیت روی آوردن به بازارهای روسی و چینی برای تقویت سامانه دفاع هوایی عراق تاکید دارد یک نماینده دیگر مجلس عراق تاکید می نماید که واشنگتن عراق را تحقیر نموده و خواستار دنباله روی بغداد از واشنگتن است.

کریم علیوی المحمداوی عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق از اصرار ایالات متحده آمریکا بر وعده هایی که گذر ایام و سال ها پوچ بودن و غیرواقعی بودن آنها را ثابت نموده است، ابراز شگفتی می نماید.

وی در تبادل نظر با السومریه نیوز گفت: یکی از ارکان مهم حاکمیت هر کشوری در جهان سیطره کامل بر حریم هوایی است موضوعی که در عراق تا به امروز وجود نداشته است زیرا هواپیماهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا بر آسمان عراق سلطه دارند و حاکمان بلامنازعه آن هستند و مانع از تجهیز عراق به سامانه دفاع هوایی می شوند.

المحمداوی می افزاید: تنها اقدام آمریکا تحویل تعدادی اف 16 به عراق آنهم با ویژگی و توانمندی بسیار ضعیف و مهمات اندک بوده است و نمی دانیم که این جنگنده ها در کنترل عراق به طور کامل هستند یا ارتش آمریکا دست به نیرنگ زده و از این جنگنده ها به عنوان تجهیزات جاسوسی علیه ما استفاده می نماید.

وی بیان نمود: ما با صراحت بگویم اعتمادی به واشنگتن نداریم و تجارب قبلی ما بهترین گواه بر این مدعاست.

المحمداوی ادامه داد: بازارهای جهانی پیشرفته در زمینه سامانه دفاع هوایی وجود دارد که ما می توانیم به آن روی آوریم آنهم بدون شروط سخت و زیانبار برای اقتصاد عراق یا تاثیر بر حاکمیت مان از جمله بازارهای روسی و چینی، تا عراق از سیطره ایالات متحده و نقض حاکمیت عراق که هر بار به بهانه ای انجام می گردد، خلاص گردد.

وی به حمایت پنهان و پیدا آمریکا از داعشی ها و فراهم آوردن پوششی برای تحرکات آنها از سوی آمریکا اشاره نموده و اضافه کرد: آمریکا حامی داعش علیه نیروهای امنیتی و حشد شعبی مقدس ما به بهانه های مختلف است.

این عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق تاکید نمود: مجلس رای به خروج نظامیان خارجی داده است از جمله نظامیان آمریکایی و در این راستا یکی از گام ها در راستای خروج این نیروها باید تحویل آسمان عراق به نهاد نظامی عراقی باشد و این موضوع به سرعت در عقد قرارداد با کشورهای دیگر غیر از واشنگتن به منظور دریافت هر بهانه از آمریکا برای ماندن در عراق یا اجرای طرح های مشکوکش باشد.

تجهیز عراق به سامانه دفاع هوایی پیشرفته شرق آسیا لازم است

بدر الزیادی عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق هم به السومریه تاکید نمود که تحرک وزارت دفاع عراق برای روی آوردن به کشورهای دیگری غیر از آمریکا به منظور تجهیز عراق به سامانه دفاع هوایی پیشرفته لازم است.

وی گفت: واشنگتن عراق را تحقیر نموده و خواستار این است که عراق وابسته و دنباله رو آمریکا باشد.

الزیادی ادامه داد: همه می دانند که از سال 2013 تا به امروز سامانه دفاع هوایی و نیروی هوایی عراق هیچ پیشرفتی همگام با صندلی عراق و حجم چالش هایی که علیه آن وجود دارد نداشته است به استثنای تعدادی محدود جنگنده و تجهیز محدود.

وی بیان نمود: ما باید به کشورهای شرق آسیا غیر از آمریکا برای استفاده از سلاح های پیشرفته و مدرن در زمینه دفاع هوایی روی آوریم.

الزیادی تاکید می نماید: ما در حال حاضر نمی توانیم که روی واشنگتن تکیه کنیم زیرا متاسفانه عراق را تحقیر نموده است. عاقلانه نیست که از سال 2003 تا به امروز ما سامانه دفاع هوایی پیشرفته نداشته باشیم.

وی گفت: وزارت دفاع باید از بودجه اختصاص یافته برای عقد قرارداد با دیگر کشورها به منظور تجهیز عراق به سامانه دفاع هوایی مدرن به منظور حمایت از حریم هوایی عراق استفاده کند. آسمان عراق باید از هیمنه ایالات متحده آمریکا خارج گردد.

الزیادی تاکید نمود: آمریکا خواستار این است که عراق تا ابد دنباله رو آن باشد از این رو گام اول در این زمینه حرکت به سوی دیگر کشورها در زمینه تسلیحاتی است تا ما بتوانیم حاکمیت عراق را حفظ کنیم و تصمیم امنیتی به طور کامل در دست خود عراقی ها باشد بدون نیازی به کشورهایی که هیچ چیز به عراق نداده اند.

این در حالی است کهصفاء الاعسم کارشناس عراقی امور امنیتی عراق اظهار داشت که پهپادهای آمریکایی بر آسمان عراق مسلط هستند و طرف آمریکایی مانع از خرید هرگونه سامانه رصد هوایی با پدافندی از سوی عراق می گردد.

وی اضافه کرد: حاکمیت هوایی عراقی به طور کامل در اختیار نظامیان آمریکایی است و پهپادهای آن شبانه روز در حال گشت و شناسایی در آسمان عراق هستند.

الاعسم تاکید نمود: آمریکایی ها در عراق از نظر نظامی مستقل از دولت عراق عمل می نمایند و دست به تحرکات هوایی می زنند و مانع از خرید سلاح و سامانه هوایی از سوی بغداد می شوند و هدفشان این است که تحرکات هوایی بالگردها و پهپادها و جنگنده های آن رصد نگردد.

وی بیان نمود: همه تحرکات هوایی آمریکا بدون اطلاع دولت عراق و در مقابل دیدگان آن بدون اینکه دولت اعتراضی کند، رخ می دهد. دولت عراق کوشش و تحرکی برای خاتمه دادن به نقض مکرر حاکمیت عراق از سوی آمریکا انجام نمی دهد.

نظامیان آمریکایی که کنترل آسمان عراق را در اختیار دارند، علاوه بر بغداد که سفارت آنها در آن قرار گرفته است و سامانه سی رام در آن مستقر نموده اند و سبب ترس و وحشت ساکنان شده و می گردد، پهپادها و بالگردهای خود را به شکل گسترده در آن به پرواز در می آورند در اطراف عین الاسد در استان الانبار که پایگاه نظامی آنها هست هم تحرکات هوایی دارند و اخیرا دامنه تحرکات هوایی آن به مناطقی غیر از این پایگاه در غرب عراق هم کشیده شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 904

به "خواسته های اصلی عراقی ها در آستانه گفت وگوی راهبردی با واشنگتن از دولت الکاظمی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواسته های اصلی عراقی ها در آستانه گفت وگوی راهبردی با واشنگتن از دولت الکاظمی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید